Trabzon’da Gezilecek Yerler – Trabzon’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 5 Yer

Trabzon Doğu Karadeniz bölgesi denilince akıllara gelen ilk şehirlerdendir. Karadeniz bölgesinin Samsun ile beraber en büyük yerleşim yerlerinden birisidir. Fakat Trabzon, Karadeniz kültürünün en iyi hissedildiği Karadeniz illerindendir.

Ülkemizden ise her yıl milyonlarca yerli turist gerek turlar ile gerek ise şahsi imkanları ile Karadeniz bölgesini ve Trabzon’u ziyaret etmektedirler.

Trabzon’un bölgenin ağabeylik konumu ile Karadeniz bölgesi denilince aklımıza gelen illerin başında yer almaktadır. Bu listemizde Trabzon’a kadar gidip mutlaka uğramanız gereken beş yeri sizler ile paylaşacağız.

5-  Trabzon Ayasofya Müzesi ;

trabzon ayasofya müzesi

Trabzon Ayasofya Müzesi, mimari açıdan bir Bizans mimarisidir. 1250-1260 seneleri içerisinde yapılan ve bir manastır kilisesidir. İsmi tıpkı İstanbul’da ki Ayasofya’da olduğu gibi, "Kutsal Bilgelik" manasına gelmesi sebebiyle Ayasofya’dır. Osmanlı padişahı Fatih’in 1461 senesinde Trabzon’u fetih etmesinden sonra halen kilise olarak kullanılmaya devam edilmiştir. “1584 yılında sultanın emriyle Kürd Ali Bey adlı bir ayân tarafından bir minber ve müezzin mahfili eklenerek camiye çevrilmiştir.”

Trabzon Ayasofya Müzesi Nerede?

Trabzon Ayasofya Müzesi, Trabzon’un Ayasofya mahallesinde bulunmaktadır. Harika bir mimarisi ile mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır. Cami’nin / Müze’nin avlusu deniz manzaralıdır. Fotoğraf severlerin mutlaka gitmesi görmesi gereken bir tarihi yapı olan Ayasofya Müzesi, listemizin beşinci sırasında yerini almaktadır.

4- Altındere Vadisi Milli Parkı ;

altındere vadisi trabzonAltındere Vadisi, Karadeniz bölgesinde görmeye alışacağınız bir milli parklarından birisidir diyebiliriz. Fakat harika doğa havası ile sizlere sunduğu oksijen kaynağı çamlar ile doğanın tadını doyasıya yaşayacağınız bir yerdir. Maçka ilçesinde Sümela Manastırına çıkan yolda olan Tabiat Parkı, doğa severlerin mutlaka gitmesi gereken bir Milli Parktır.

3- Atatürk Köşkü ;

atatürk köşkü trabzon

Atatürk Köşkü, gösterişli bir mimarisi ile önünde arkasında şahane fotoğraf kareleri yakalayacağınız bir eski zaman mimarisidir. Köşkün içerisi hakkında bilgi vermek gerekirse: “Köşkün giriş katında oturma odası, dinlenme odası, yemek odası ve misafir odası bulunmaktadır. Birinci katta çalışma odası, büyük yatak odası, bekleme odası ve toplantı odası vardır. İkinci katta ise iki küçük oda mevcuttur.” Köşk Trabzon ilinde görülmesi keşfedilmesi gereken yerlerden birisidir. Atatürk Köşkü olarak bilinen yapı, 1943 senesinde ülkemize müze olarak kazandırılmıştır. Tarihe ilgi duyanların, tarihe merak duyanların kesinlikle ziyaret etmesi gereken yapı, eski mimari yapısı sayesinde ziyaretçi ortalaması oldukça yüksek olan bir yapıttır. Listemizin üçüncü sırası Atatürk Köşkü’nün!

2- Uzungöl ;

uzungöl trabzon

1km uzunluğunda olan Uzungöl, bir heyelan set gölüdür. Uzungöl’ün oluşumu, yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla meydana gelmiştir. Doğal bir şekilde oluşan Uzungöl, muhteşem bir görünüme sahiptir. 1km’lik alanda dilerseniz harika bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Doğa ile iç içe olacağınız Uzungöl ve çevresinde, yukarı bölgede bir teras bulunmaktadır. Yolunuz düştüyse, Uzungöl’ü ziyaret edecekseniz mutlaka terastan o manzarayı izlemenizi tavsiye ederim. Terasa ulaşmak yaklaşık olarak 400-500 merdiven basamağı kadardır. Fakat manzaranın güzelliği çektiğiniz zahmete değecektir.

Trabzon Uzungöl Nerede?

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan, Uzungöl, adını verdiği Uzungöl Mahallesi'nde bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

1-Sümela Manastırı ;

sümela manastırı

Tarih, mimari ve muhteşem manzara.. Bu üçünün bir arada olduğu, sarp kayalıklara inşa edilen bir manastır hayal edin. Elbette, hayal edilmesi bile güç olan yapının gerçek olması görenleri şaşkına çevirecek kadar muhteşem.

Trabzon’un belki de tarihsel açıdan en gizemli yeri. Rum Ortodoks manastırı olan ve MS 365-395 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Tarihide kendisi kadar gizemli olan Sümela Manastırı, geçmiş dönemlere kıyaslandığında engebeli kayalıklara yapılmış bir mühür gibidir. Hristiyan dünyasının gözbebeklerinden birisi olan Sümela, ülkemizde kapısını her yıl milyonlarca turiste açmaktadır. Üstelik son olarak biten restorasyon çalışmaları sonrasında Manastır içerisinde ayin yapılmaktadır. Denizden 1.150 m yüksekliğinde yer alan yapı, Karadeniz bölgesi denilince uğramadan geçilmemesi gerekilen bir şaheserdir.

Sümela Manastırı Nerede?

Trabzon 'un Maçka ilçesindeki Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan yapı, araba ile mesafe kat edildikten sonra yürüme yoluyla devam edilen bir konumdadır.

EKSTRA OLARAK NE ÖNERİYORUZ ?

Trabzon'a girdiyseniz ve damak lezzetlerini mutlaka tatmak istiyorsanız Mıhlama ve Kuymak lezzetini tatmanızı öneririz. Ayrıca konaklamalı bir tatil planladıysanız herhangi bir yayla otelinde güne başlamanızı tavsiye ederiz. Yaylanın içinde güne başlamak size doğanın insanı nasıl diri ve dinç tuttuğunu bir kez daha hatırlatacaktır. Mutlu keyifli gezmeler dileriz..