Anadolu'yu seven, Anadolu'nun tadını çıkarmak isteyen gezginlerin uğrak noktalarından biri de Trabzon olmalıdır. Karadeniz'in incisi olarak nitelendirilen ve insanın içini açan doğasıyla misafirlerini kucaklayan Trabzon'da Anadolu'ya ait olan her şeyi bulmanız mümkün. 

Yeşil ve mavinin bir arada sergilendiği Trabzon'da doğanın harikalarını görmek ve yaşamak oldukça mümkündür. Deniz kenarına kurulu olması ve yem yeşil doğasıyla misafirlerine doğanın kendisini yaşatması da yine Trabzon'un yaşanılabilir şehir olduğunun göstergesidir.

Yaz veya kış tatillerinde nereye gitsem diye düşünenler için bir Trabzon turu fikri fena olmaz. Çünkü doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi kültürü ve yöresel yemekleriyle de ön plana çıkan Trabzon'da misafirler tatilini bitirip geri dönmek istemiyorlar.

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Karadeniz gezilecek yerler bağlamında ilk sıralarda her zaman Trabzon vardır. Trabzon doğal güzellikleri ile ön plana çıkmakla birlikte misafirlerini birçok farklı alternatiflerinden yararlandırmaktadır. Trabzon'daki yaylalar gezilmesi ve görülmesi gereken ilk duraklar olmalıdır.

Onlarca yaylayı içerisinde barındıran Trabzon'da yayla havası alarak doğayı daha geniş perspektiften selamlayabilirsiniz. Yayla havası almak, yaylalarda piknik yapmak ve fotoğraflar çekilerek anı ölümsüzleştirmek tamamen sizin elinizde. Uzungöl ve Sera Gölü gibi birçok farklı doğal gölleri de bulunan Trabzon'da doğanın keyfini fazlasıyla yaşayabileceksiniz.

Sultan Murat Yaylası nerededir nasıl gidilir ?

Hıdırnebi Yaylası nerededir nasıl gidilir ?

Ayrıca Trabzon'da yer alan Boztepe'ye de çıkarak şehrin manzarasını en iyi yerden izleyebileceksiniz.

Trabzon Doğu Karadeniz bölgesi denilince akıllara gelen ilk şehirlerdendir. Karadeniz bölgesinin Samsun ile beraber en büyük yerleşim yerlerinden birisidir. Fakat Trabzon, Karadeniz kültürünün en iyi hissedildiği Karadeniz illerindendir.

Ülkemizden ise her yıl milyonlarca yerli turist gerek turlar ile gerek ise şahsi imkanları ile Karadeniz bölgesini ve Trabzon’u ziyaret etmektedirler.

Trabzon’un bölgenin ağabeylik konumu ile Karadeniz bölgesi denilince aklımıza gelen illerin başında yer almaktadır. Bu listemizde Trabzon’a kadar gidip mutlaka uğramanız gereken beş yeri sizler ile paylaşacağız.

5-  Trabzon Ayasofya Müzesi ;

trabzon ayasofya müzesi

Trabzon Ayasofya Müzesi, mimari açıdan bir Bizans mimarisidir. 1250-1260 seneleri içerisinde yapılan ve bir manastır kilisesidir. İsmi tıpkı İstanbul’da ki Ayasofya’da olduğu gibi, "Kutsal Bilgelik" manasına gelmesi sebebiyle Ayasofya’dır. Osmanlı padişahı Fatih’in 1461 senesinde Trabzon’u fetih etmesinden sonra halen kilise olarak kullanılmaya devam edilmiştir. “1584 yılında sultanın emriyle Kürd Ali Bey adlı bir ayân tarafından bir minber ve müezzin mahfili eklenerek camiye çevrilmiştir.”

Trabzon Ayasofya Müzesi Nerede?

Trabzon Ayasofya Müzesi, Trabzon’un Ayasofya mahallesinde bulunmaktadır. Harika bir mimarisi ile mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır. Cami’nin / Müze’nin avlusu deniz manzaralıdır. Fotoğraf severlerin mutlaka gitmesi görmesi gereken bir tarihi yapı olan Ayasofya Müzesi, listemizin beşinci sırasında yerini almaktadır.

4- Altındere Vadisi Milli Parkı ;

altındere vadisi trabzonAltındere Vadisi, Karadeniz bölgesinde görmeye alışacağınız bir milli parklarından birisidir diyebiliriz. Fakat harika doğa havası ile sizlere sunduğu oksijen kaynağı çamlar ile doğanın tadını doyasıya yaşayacağınız bir yerdir. Maçka ilçesinde Sümela Manastırına çıkan yolda olan Tabiat Parkı, doğa severlerin mutlaka gitmesi gereken bir Milli Parktır.

3- Atatürk Köşkü ;

atatürk köşkü trabzon

Atatürk Köşkü, gösterişli bir mimarisi ile önünde arkasında şahane fotoğraf kareleri yakalayacağınız bir eski zaman mimarisidir. Köşkün içerisi hakkında bilgi vermek gerekirse: “Köşkün giriş katında oturma odası, dinlenme odası, yemek odası ve misafir odası bulunmaktadır. Birinci katta çalışma odası, büyük yatak odası, bekleme odası ve toplantı odası vardır. İkinci katta ise iki küçük oda mevcuttur.” Köşk Trabzon ilinde görülmesi keşfedilmesi gereken yerlerden birisidir. Atatürk Köşkü olarak bilinen yapı, 1943 senesinde ülkemize müze olarak kazandırılmıştır. Tarihe ilgi duyanların, tarihe merak duyanların kesinlikle ziyaret etmesi gereken yapı, eski mimari yapısı sayesinde ziyaretçi ortalaması oldukça yüksek olan bir yapıttır. Listemizin üçüncü sırası Atatürk Köşkü’nün!

2- Uzungöl ;

uzungöl trabzon

1km uzunluğunda olan Uzungöl, bir heyelan set gölüdür. Uzungöl’ün oluşumu, yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla meydana gelmiştir. Doğal bir şekilde oluşan Uzungöl, muhteşem bir görünüme sahiptir. 1km’lik alanda dilerseniz harika bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Doğa ile iç içe olacağınız Uzungöl ve çevresinde, yukarı bölgede bir teras bulunmaktadır. Yolunuz düştüyse, Uzungöl’ü ziyaret edecekseniz mutlaka terastan o manzarayı izlemenizi tavsiye ederim. Terasa ulaşmak yaklaşık olarak 400-500 merdiven basamağı kadardır. Fakat manzaranın güzelliği çektiğiniz zahmete değecektir.

Trabzon Uzungöl Nerede?

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan, Uzungöl, adını verdiği Uzungöl Mahallesi'nde bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

1-Sümela Manastırı ;

sümela manastırı

Tarih, mimari ve muhteşem manzara.. Bu üçünün bir arada olduğu, sarp kayalıklara inşa edilen bir manastır hayal edin. Elbette, hayal edilmesi bile güç olan yapının gerçek olması görenleri şaşkına çevirecek kadar muhteşem.

Trabzon’un belki de tarihsel açıdan en gizemli yeri. Rum Ortodoks manastırı olan ve MS 365-395 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Tarihide kendisi kadar gizemli olan Sümela Manastırı, geçmiş dönemlere kıyaslandığında engebeli kayalıklara yapılmış bir mühür gibidir. Hristiyan dünyasının gözbebeklerinden birisi olan Sümela, ülkemizde kapısını her yıl milyonlarca turiste açmaktadır. Üstelik son olarak biten restorasyon çalışmaları sonrasında Manastır içerisinde ayin yapılmaktadır. Denizden 1.150 m yüksekliğinde yer alan yapı, Karadeniz bölgesi denilince uğramadan geçilmemesi gerekilen bir şaheserdir.

Sümela Manastırı Nerede?

Trabzon 'un Maçka ilçesindeki Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan yapı, araba ile mesafe kat edildikten sonra yürüme yoluyla devam edilen bir konumdadır.

Trabzonda gezip göreceğimiz diğer yerler

Uzun yaşantılar boyunca farklı etnik kökenleri bir arada tutan Trabzon, içerisinde gezip görülecek bir çok yer barındırmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Trabzon Kalesi

Trabzon'un en gözde yapılarından birisi olan Trabzon Kalesi, şehir merkezinde konumlanmıştır. Yapılışı ise, milattan sonra 5.yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Trabzon Boztepe

Trabzonu sevmek, anlamak ve yaşamak için görebileceğiniz nadir noktalardan birisi de Boztepe'dir. Güneşin doğuşu ve batışını da rahatlıkla seyredebileceğiniz Boztepe, şehir merkezine 3 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ayrıca Trabzon'dan keyif alabilmeniz için Boztepe'de kahvaltı yapma imkanı da bulabilirsiniz.

Sümela Manastırı

Trabzon'dan keyif almak için Türkiye'nin en eski yapılarından biri olan Sümela Manastırını da atlamamak gerek.  Sümela Manastırı 386 yıllarında inşa edildiği tahmin ediliyor.

Sümela Manastırı deniz seviyesi baz alınarak, Maçka'da 1.150m yüksekliğe inşa edilmiştir.

Trabzon Çaykara Uzungöl

Trabzon'dan keyif almak için tercih edebileceğiniz en meşhur yerlerden birisi Uzungöl'dür. Türkiye için turistik açıdan da büyük önem taşıyan Uzungöl, deniz seviyesinin 1.100m yukarısında yer almaktadır.

Uzungöl, yapı itibari ile de 1000m uzunluğa, 500m genişliğe ve 15 metre derinliğe sahip olarak bilinmektedir.

Trabzon Maçka Hamsiköy

Trabzonu sevmek deyince akla gelen damat tadı da geliyor. Türkiye'de tercih edilen en gözde sütlü tatlılardan biri sütlaçtır.  Türkiye'nin pek çok şehrinde bilinir ki sütlaç denilince akla ilk Hamsiköy gelir.

Maçka ilçesinde konumlanan Hamsiköy'de konaklama tesisleri de bulunmaktadır. Etkileyici bir manzarayı içerisinde barındıran Hamsiköy'e Gümüşhane - Maçka yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trabzon Zağnos Vadisi Parkı

Trabzon'un merkezinde yer alan isimlerden biri de Zağnos Vadisi'dir. İçerisinde geniş bir yeşillik alan barındıran Zağnos Vadisi Parkı, Yavuz Sultan Selim Bulvarı'nda yer almaktadır.

Piknik alanları ile yürüyüş yollarını da içirisinde barındıran Zağnos Vadisi Parkının, gerek çevresinde gerekse içerisinde restorantlar da bulunmaktadır.

Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi

Konstantin Kabayanits tarafından inşası yaptırılan ve yazlık köşk olarak kullanılan yapı, Batı Rönesans mimarisinin de izlerini içerisinde barındırmaktadır. Atatürk Köşkü şehir merkezinin yaklaşık 7 km Güneybatısında kalmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1937 yılında köşkte konaklamıştır. Tüm mal varlığını devlet hazinesine bağışlama kararı alındıktan sonra köşk, Atatürk Köşk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Trabzonu sevmek için gidebileceğiniz, gidip görebileceğiniz bu kadar yer varken siz nereden başlayacaksınız?

TRABZON GEZİSİNDE NE ÖNERİYORUZ ?

Trabzon'a girdiyseniz ve damak lezzetlerini mutlaka tatmak istiyorsanız Mıhlama ve Kuymak lezzetini tatmanızı öneririz. Ayrıca konaklamalı bir tatil planladıysanız herhangi bir yayla otelinde güne başlamanızı tavsiye ederiz. Yaylanın içinde güne başlamak size doğanın insanı nasıl diri ve dinç tuttuğunu bir kez daha hatırlatacaktır. Mutlu keyifli gezmeler dileriz..

Trabzon'da Ne Yenir ?

Geniş yemek kültürüne sahip olan Trabzon, misafirlerinin damaklarında kalıcı tatlar bırakan lezzetleri sunmaktadır. Trabzon'a gelip Trabzon'da ne yenir sorusunu soranlar için çok fazla alternatif mevcuttur. Trabzon'da sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi kuymakla güne başlayabilirsiniz. Trabzon'u gezerken etraftan gelen pide kokularıyla acıkmanız mümkündür.

Trabzon pidesi ile akşam yemeğini yiyebilir ve ardından Hamsiköy sütlacı ile damak tadınızı zenginleştirecek lezzetleri tadabilirsiniz. Bu menüler dışında meşhur Akçabaat köftesi de yine Trabzon'da değerlendirebileceğiniz başka bir lezzettir. Hamsi ve diğer balık çeşitlerini tüketebileceğiniz restoranlarda Laz Böreği tatlısından da yiyerek vazgeçilmez tatları deneyimleyebilirsiniz.

Doğal güzellikleri, geçmişe dayanan tarihi ve yöresel yemekleri ile misafirlerine eşsiz zamanlar geçiren Trabzon'da tatilinizi dolu dolu geçirmeniz mümkündür. Kendinizi evinizdeymişsiniz gibi hissedeceğiniz Trabzon'da Anadolu'yu doyasıya yaşayabilirsiniz.

Neden Trabzon'a gitmeliyim

Karadeniz’in güzel şehri Trabzon’u sevmek için birçok farklı neden var. Tabiatından tutun şahane mutfağına kadar bu şehrin tadına varılacak çok sayıda yönü mevcut. Öncelikle Trabzon, yemyeşil doğası ile insana mutluluk veren bir şehrimiz. İnsana huzur veren yaylaları, eşsiz güzelliğe sahip gölleri, mağaraları ve ormanları ile bu şehrimiz tabiat tutkunları için mükemmel gezi fırsatları sunuyor.

Trabzon ziyaret etmeye değer tarihi mekanları ile de dikkat çekiyor. Örneğin Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı bu tarihi mekanlar arasında yer alıyor. Tarihi 4. yüzyıla dayanan bu manastır Trabzon’da bulunan kültürel miraslar arasında önemli bir yere sahip. Tarihseverler için bir diğer harika mekan ise Trabzon Ayasofya Müzesi. Bunun yanı sıra görkemli yapısıyla dikkat çeken Trabzon Kalesi de kesinlikle bir göz atmaya değer. Kısacası Trabzon tarihi mekanlar açısından oldukça zengin bir şehir. Bu şehrin tarihi yerlerini gezerken hem keyifli zaman geçirebilir, hem de yeni şeyler öğrenebilirsiniz.
trabzon-gezi
Tabiatı ve benzersiz tarihinin yanı sıra Trabzon güzel insanları ile de harika bir şehrimiz. Şakacı ve cana yakın özelliklerinin yanı sıra Trabzon insanını dışa dönük ve enerjik özellikleriyle biliriz. Bu şehrin insanı muazzam bir kültüre ve ilginç geleneklere sahiptir. Trabzon’un yöresel dansları, müziği ve şenlikleri ziyaretçilerin hemen ilgisini çeker.

Ayrıca Trabzon’dan bahsederken bu şehrin leziz yemeklerinden de bahsetmemek olmaz. Karadeniz’e kıyısı bulunan bu şehrimizin mutfağı birçok balık yemeğine sahip. Hamsi, palamut, kefal başta olmak üzere balığın her türlüsüne burada rastlamak mümkün. Trabzon’un efsanevi lezzetlerinden bir diğeri ise genelde sabahları tüketilen kuymak. Tabii ki akçaabat köfte ve hamsiköy sütlacı gibi lezzetleri de unutmamak lazım.

Özetle, sahip olduğu tüm güzelliklerden dolayı Trabzon’u sevmek için nedenler saymakla bitmez. Bir gün siz de bu güzel şehri ziyaret ederek bu güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Karadeniz’in güzel şehri Trabzon

Gezilecek yaylaları, bambaşka mutfağı ve tabii ki hamsisi ile sizi bekler. İsterseniz kısaca gezilecek yerleri ile
ilgili kısa kısa açıklamalarımıza geçelim:
Trabzon’u bütün Doğu Karadeniz şehirlerinde olduğu gibi güney ve kuzey olarak iki farklı başlık
altında incelemek mümkündür.


Trabzon Yaylaları


Trabzon ilinin bütün yaylaları gerçek bir cennettir. Sis Dağından başlayıp Rize’ye kadar uzanan
birbirinden güzel yaylar: Maçka, Şolma, Kirazlı, Mavura, Çakırgöl, Lapazan, Akçaabat, Hıdırnebi,
Kuruçam, Karadağ, Pazarcık, Yılantaş ve tabii ki Sultan Murat Yaylaları mutlaka gezilip görülmesi
gereken noktaları arasında yer alır.


Tarihi Trabzon ve Boztepe


Trabzon merkezde mutlaka şehri yürüyerek gezmeniz tavsiye edilir. İmkan dahilinde aracınızı bir yere
bırakarak yürüyebilirsiniz. Tarihi Trabzon’da gezdikten sonra, Boztepe’ye doğru çıkabilirsiniz. Boztepe
bütün Karadeniz bölgesinde denizin en güzel izlendiği noktalar arasında ilk sırada yer alır.


Trabzon'da Gezerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Trabzon seyahatiniz boyunca, yaylalar ile deniz kenarında sıcaklık farkına dikkat etmeniz önemlidir.
Yaylalarda bir anda hava bozup, çok düşük sıcaklıklar oluşabilir. Bu sebeple yanınızda ekstra kıyafet
götürmeniz önemli olacaktır.


Bir diğer önemli konu ise yollardır. Bazı yaylaların yolları oldukça bozuk olabilir. Şoförlüğünüz iyi
değilse yaylaların özelliğinin araştırılmadan yola çıkılmaması gerekmektedir.Trabzon, yeşili ile ve birbirinden güzel yaylaları ile sizi beklemektedir. Hala keşfedilmemiş pek çok doğal güzelliği bulunur. Örneğin; en az Sümela manastırı kadar değerli, Ani Harabeleri, Santa ve
Maçka son derece farklı turistik noktalardır. Gezerken, lezzetli etlerini de unutmamak gerekir.
Trabzon’da hem bölgeye has hem de doğal pek çok gıdaya ulaşmak mümkündür.