Geçtiğimiz haftanın yurt çapında olduğu gibi Trabzon’da da en önemli gündem maddesi İsrail’in Filistin’e’ yönelik yeni saldırıları ve Mescidi Aksa baskınıydı. Doğu Kudüs’e yönelik yeni bir saldırı başlatan İsrail, Doğu Kudüs’teki Filistinleri evlerinden çıkarmak ve Mescidi Aksa’yı tamamen kontrolü altına almak istiyor. Yalnız Filistin için değil, dünyadaki tüm Müslüman topluluklar için kesin bir yenilgi ve tarihi utanç olarak nitelendirilen bu saldırılar Filistin’de yoğun bir direnişle karşılaştı. Direnişin dünya çapındaki en büyük destekçisi Türk hükümeti ve Türk halkı oldu. Yurt çapında olduğu gibi bölgemizde ve Trabzon’da da İsrail’e karşı yoğun tepki eylemleri yapıldı. Sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler başta olmak üzere İsrail saldırıları kınandı. Ve Kudüs’e destek çağrıları yapıldı. Bu süreçte İHH öncülüğünde önce bir araç konvoyu ardından 3 bin civarında insanın katıldığı yürüyüş gerçekleştirildi. Yurt çapında bütün şehirler ‘Kudüs için ne yapabilirim’in derdiyle dertlendi. Gerek Trabzon’da gerek Rize, Gümüşhane ve Giresun’da kitleler son bir haftadır adeta Kudüs’le yattı, Kudüs’le kalktı. günebakış gazetesi Kudüs yürüyüşünü manşetinden ‘Kudüs için yürüdüler‘ başlığıyla duyurdu.

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri günebakış gazetesinin 21. yaş günü dolayısıyla toplumdan gelen tebrikler ve gazetenin toplum nezdindeki yansımalarıydı. Gerek siyasiler, gerekse sivil toplum örgütü temsilcileri ve gerekse bürokrasi günebakış’la ilgili görüş ve değerlendirmelerini yansıttı. Bu çerçevede çok sayıda değerlendirme günebakış’ın toplumdaki karşılığının iftihar vesikasıydı. Siyasilerden Milletvekili Salih Cora, sivil toplum örgütü temsilcilerinden Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu ve bürokrasiden İletişim Bölge Başkanı Sadettin Kaşıkçı’nın yorumları günebakış’ın üstelendiği sorumluluğun karşılığını  gösteren pek çok örnekten üçüydü... 21. yılımızı kısa ve öz ifadelerle analiz eden bu 3 değerlendirmeyi yeniden sizlerle paylaşmaya değer buluyoruz.

AK Parti Milletvekili Salih Cora: “günebakış Gazetesi 28 Şubat sürecinde zincirlenemeyen, başörtüsü zulmünde susturulamayan hür yayıncılığın adresidir. Kaos tetikçilerinin, darbe heveslilerinin, terör sevicilerin ulaşamayacağı bir adrestir. Brüksel’in değil Bosna’nın, Vatikan’ın değil Ayasofya’nın, Tel Aviv’in değil Kudüs’ün Trabzon’a ulaşan sesidir. Günebakış Gazetesi ‘Adam, aldırmada geç diyemem, aldırırım’ diyen… Mazlumun yanında duran, zalime alkış tutmayan… Hakk’ı tutup kaldıran bir anlayışın temsilcisidir.”

Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu: “günebakış Gazetesi Trabzon için ayrı bir değerdir ve bu değerin bilinmesi gerekir. Bizleri ve sivil toplumu çok yakından takip etmelerini biz de takip ediyoruz. Gazete otokontrol mekanizmasını çok iyi işletiyor. Kent dinamiklerini, dinamik tutuyor. Nabız yokluyor, sorunlara zamanında eğiliyor. Eleştiriyor ve takdir ediyor.”

İletişim Bölge Başkanı Sadettin Kaşıkçı: “günebakış Gazetesi’nin şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için önemli olan doğru, tarafsız habercilik, demokrasi, vatan ve bayrak sevgisini yaşatmak, milli ve manevi değerlere bağlılık adına 8 Mayıs 2020 yılında yaktığı meşale bölgemizi aydınlatmaktadır. Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminin olduğu gecenin sabahında yani 16 Temmuz 2016 tarihinde ‘Darbecilere halk darbesi’ manşetiyle çıkması unutulmayacak bir hassasiyettir.”

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri ise İkizdere’deki taşocağı karşısında köylülerin ve çevrecilerin yürüttüğü eylemdi. Bölgede halen çalışan taşocağı olmasına rağmen lojistik inşaata uzaklığı gerekçe gösterilerek İkizdere’deki vadide taşocağı açılma kararı bölge sakinlerini ayağa kaldırdı. Elde edilen raporlar ve açıklamalar Ulaştırma Bakanlığının gerçeğini gizlediğini ortaya koydu. Bakanlığın; “Yalnızca buradaki taş, liman için kullanılabilir” biçimindeki görüşünün gerçek olmadığı ortaya çıktı. Bütün bunlar devam ederken ve yurt çapındaki gerek çevreciler gerekse muhalefet partililer İkizdere eylemlerine tam destek verirken Ulaştırma bakanı Adil Karaismailoğlu, olayları yatıştırmak yerine üzerine gitti. Kitleleri provokatörlükle suçladı ve bölgeyi ziyaretinde kendileriyle konuşmadı.

İkizdere taşocağı eylemleri Rize’yi de 2’ye böldü. Rize’nin önde gelen STK’ları hükümetten yana tavır belirlerken muhalefet partileri ateş püskürdü. Yeni haftaya girilirken İkizdere taşocağı eylemleri devam ediyor.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi ise Büyükşehir Belediyesinin Yalıncak Plajı’na beton döküp kabin ve sosyal tesis yapma girişimiydi. Ortak akla hiçbir şekilde itibar etmeyen ve ortak aklı, kendi yanlışlarını destekleyen Trabzon Kent Konseyi’nden ibaret zanneden Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, terminal olayında olduğu gibi bu yanlışında da ısrar ediyor. Gerek CHP’li belediye meclis üyelerinin ve gerekse İYİ Partili Grup Başkan Vekilinin tepkisine rağmen Zorluoğlu, kumsala döktüğü betonları yıkmaya yanaşmıyor. Zorluoğlu’na bu konuda bir eleştiri de üniversiteden geldi. KTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Karslı, yaptığı 7 maddelik açıklamada Zorluoğlu’nun nasıl başkanlık yaptığını toplumun gözleri önüne serdi. Günebakış gazetesi haberi “Plaj için 7 soru” başlığıyla verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.