Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden birisi Trabzonlu İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu’na HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu’nun hakareti konusuydu. HDP’nin Ermeni soykırımı iftirasına destek vermesine “İsimlerinizi de değiştirin. Murat, Fatih gibi isimler artık almayın” biçiminde tepki gösteren İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu’na HDP’li Kenanoğlu “Yavuz iti havlamış yine” biçiminde hakaret etti. HDP’li vekilin bu hakareti AK Parti milletvekilleri Salih Cora ve Bahar Ayvazoğlu tarafından da kınandı. AK Partili iki vekil ayrıca Yavuz Ağıralioğlu’na destek verdi. Ağıralioğlu’na bir destek de kendi partisinin Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ten geldi. Örs, HDP’nin tutumunu Ermeni çetelerine eş değer bulduğunu kaydetti. Ancak Ağıralioğlu’na İYİ Parti Genel Merkezi destek vermedi. İYİ Parti Genel Merkezi hakaretçi milletvekili Kenanoğlu’yla ilgili hiçbir açıklama yapmadı.

***

Geçtiğimiz haftanın önemli gündem maddelerinden bir diğeri 17 günlük kapanmanın oluşturduğu göç konusuydu. Kapanma göçünün yoğun olarak yaşandığı bölgemizde virüsün yeniden yükselip yükselmeyeceği tartışma konusu oldu. Ancak uzmanlar sürenin uzun olduğunu ve bu nedenle bir sorun yaşanmayacağı konusunda görüş birliğine vardı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “Geçen yıl yaşanan göçün yarattığı sorunların bu süreçte olacağını düşünmüyoruz. Zira 17 günlük bir kısıtlama ve karantina söz konusu.. Kim nereye giderse gitsin 17 günlük tam izolasyona uymak zorunda kalacak” dedi. Haber günebakış gazetesinde “Süre uzun göç sorun olmaz” başlığıyla yer aldı.

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi, İkizdere Vadisi’nde açılması planlanan taşocağı meselesiydi. Çevrecilerin organize olarak vadide açılacak olan taşocağına tepki göstermesi ve eylem sergilemesi yurt çapında büyük yankı uyandırdı. İkizdere’deki çevre eylemine HDP’li Milletvekilleri de destek verince bölge halkından itirazlar yükseldi. Orman yakan PKK’ya hiçbir şey demeyen HDP milletvekillerinin İkizdere’de orman korumak adına boy göstermesine bölge sakinleri “Siz HDP’liler İkizdere’yi bırakın, orman yakan PKK’ya bakın” biçiminde tepki gösterdi.

Öte yandan İkizdere eylemi farklı bir boyuta taşındı. Farklı ve yabancı plakalı araçların boy gösterdiği eyleme ABD’li gazeteci ve Ermeni kökenli olduğu iddia edilen İvor Prickett’de iştirak ederek destek verdi. Gezi senaryolarını hatırlatan eylem halen devam ediyor. Bilindiği gibi İkizdere eylemine CHP ve HDP de tam destek veriyor. Günebakış gazetesi Amerikalı gazetecinin İkizdere eylemine destek vermesini “Ne işin var Rize’de İvor” başlığıyla duyurdu.

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Büyükşehir Belediyesinin süre gelen yanlışlarının devam etmesi ve Büyükşehire gösterilen tepkilerdi. Büyükşehir Belediyesinin şehitlikteki ağaçları “mezarlara sarkıyorlar” iddiasıyla kesmesine CHP Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Oktay Söğüt, “Bu kadar beceriksizlik olmaz” diyerek tepki gösterdi. Söğüt, ağaçların kesilmesinin akla, mantığa, vicdana sığmayacağını kaydederek Büyükşehirin bilinçsizce çalıştığını söyledi. Haber daha sonra ulusal medyada da yerini aldı.

Büyükşehirin ulusal medyaya yansıyan bir diğer çalışması ise Yalıncak Plajı’nı betonlaştırmasıydı. Başkan Murat Zorluoğlu’nun övgüyle bahsettiği plaj garabetine, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman tepki gösterdi. Oyman, başkan Zorluoğlu’nun “betonun üzerini ahşap kaplayacağız” sözlerini de eleştirerek “bu saatten sonra ne yaparsanız yapın kumsalı betonlaştırarak yeterince zarar verdiniz” dedi. Ulusal medyada alay konusu yapılan Yalıncak Plajı’nın betonlaştırılması projesine, ilk kez ve şaşırtıcı biçimde İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan vekili Aslan Güner de tepki gösterdi. Güner, “ Altınla kaplasanız bile olmaz. Başkan Murat Zorluoğlu’nun şehrin ve muhalefetin hassasiyetini dikkate alarak gerekeni yapması beklentimizdir.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.