Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinde en önemlisi Trabzon’un korona vakalarında kırmızı bölge içerisinde yer almasıydı. Bugün gelinen noktada İngiliz mutasyonu olarak nitelendirilen ve hızlı yayılabilen özellikteki bu virüs bölgede henüz iniş seyrine geçmedi. Alınan tüm tedbirlere rağmen yalnızca iller arasında sıralama değişti. İlk başlangıçta bölgede birinci durumda ki Trabzon, şimdi beşinci konuma geriledi. Geçtiğimiz hafta boyunca gerek yetkililer ve gerekse ilgililer üst üste uyarılarda bulundu. Hatta kapanma bile gündeme geldi. Ancak şimdilik sıkı tedbirlerle Trabzon kırmızıdan maviye dönmek istiyor. Günebakış Gazetesi bölgenin ve Trabzon’un içinde bulunduğu durumu hemen her günkü sayfalarında duyurdu.

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri ise yeni terminalin henüz inşaatı bile başlamadan eski terminal yerinin satışa çıkarılmasıydı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu daha önce “Yeşil alan olarak kalacak” dediği eski terminal binasını şimdi satılığa çıkarıyor. Bugüne kadarki belediye başkanlarının hemen tamamı… En zor dönemde başkanlık yapan Asım Aykan bile arsa üretmeden belediye arsası satmadı. Ancak Başkan Murat Zorluoğlu, daha içine tek araç girmeden katlı otoparkı… Daha yenisi bitmeden eski otogarı satılığa çıkardı. Her kesimden tepki alan bu satışa en anlamlı tepkiyi Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu verdi. Ustaömeroğlu, Büyükşehirin belediyeye ait gayrimenkulleri satmasına ilginç bir yorum getirdi. Ustaömeroğlu eski terminal binasının satışı karşısında şu anlamlı ve çarpıcı yorumu yaptı. “Değirmenderede yeşil alan olarak sadece Sülüklü Mezarlığı kaldı.” Ustaömeroğlu’nun belki de söylemeye hicap duyduğu cümleyi biz tamamlayalım. “Sülüklü galiba mezarlık olduğu için satıştan kurtuldu!..”

Bütün bu tartışmaların ardından 11 Mart Salı günkü Büyükşehir Meclisinde yapılan oylama sonucu 23 dönümlük eski otogar alanının satışına AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla ve oy çokluğuyla karar verildi. Şimdi gözler 23 dönümlük bu alanın kime ve hangi bedelle satılacağına çevrildi.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Büyükşehir Belediyesinin 30 Büyükşehir arasında ortalamanın altında kalmasına rağmen başarısızlığını başarı olarak sunmasıydı. İNGE Vakfı tarafından Büyükşehirler arasında Ortalama Yaşam Endeksi araştırması yapıldı. Toplam 9 kategoride yapılan araştırmada Trabzon Büyükşehir tam 8 kategoride ilk 15’e bile giremedi. Yalnızca ‘Sağlık Yaşam Endeksi’ kategorisinde ikinci olabildi. Aslında ‘Sağlıklı Yaşam Endeksi’ kategorisinde daha çok şehirde hasta başına düşen yatak sayısı, aciller ve yoğun bakım üniteleri ile hastane kaliteleri değerlendirildi. Trabzon hakikaten Türkiye’de sağlık hizmeti açısından en iyi hizmet alan şehirlerin başında. Nitekim Eskişehir’in ardında 2’inci çıktı.

Tam 8 kategoride ve 30 Büyükşehir arasında ilk 15’e bile giremeyen Trabzon Büyükşehir sadece bir kategoride ikinci olmayı büyük başarı olarak nitelendirdi!.. Ve belediye web sayfasında ‘Büyükşehir Ödül’ olarak haber yaptı. Yetmedi Başkan Murat Zorluoğlu Belediye meclisinde bu tabloda gurur duyduğunu bile söyledi. Günebakış ise bu yaklaşımı, “Halkı yanıltmak” olarak nitelendirdi ve Trabzon Büyükşehir in başarısız konumunu tüm tabloları ile okurlarının önüne serdi.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer günden maddesi, Tabakahane Vadisi’nde ortaya çıkan tarihi kalıntıların kentte büyük sevinç yaratmasıydı. TOKİ ve Büyükşehir Belediyesinin otopark yapmayı planladığı eski gecekondu mahallesi (Kale surlarının dibi) meğer tarihi bir şehrin kalıntılarıyla doluymuş. Meğer tarihi kalıntıların üzerine gecekondu mahallesi kurulmuş. Otopark yapmak için yol seviyesinin altına inen işe makineleri tarihi surlarla karşılaştı. Ortaya çıkan tablo sonucu otopark projesi iptal oldu ve tarihe sahip çıkıldı. Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, ortaya çıkan alanın tutulan rapor doğrultusunda koruma altına alınıp bir turizm aksına dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. Trabzon böylece otopark yaparken tarih buldu. Haber Günebakış’ta “Şehir tarihine sahip çıkmalı.” başlığıyla duyuruldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.