Ortahisar Belediye Meclisine Forum AVM’nin kuzey tarafına bakan iki işletmelerinin olduğu bölgede yerin altına iki kat otopark yapılması gündeme geldi. CHP ve İYİ Parti Grubu ve Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu ret oyu verirken, yer altına otopark AK Parti Grubunun oyuyla geçti.

Beşirli Çınaraltı Camisinin etrafı neden bakımsız ve sahipsiz? Beşirli Çınaraltı Camisinin etrafı neden bakımsız ve sahipsiz?

Ortahisar Belediyesinin Kasım ayı dördüncü oturumu Başkanvekili Nusret Onur başkanlığında yapıldı. Forum Trabzon'un kuzey tarafında yeraltına iki katlı otopark yapılması gündeme geldi. CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, "Vatandaş bir şey yapacağı zaman kamu yararına değil kendi yararına yapar. Forum AVM'nin terkleri otoparkları ona göre yapılmış. Kimse durup dururken kiradaki iş yerlerinin altına iki katlı otopark yapmaz. Vatandaş bu tip talebi yapar. İmarlarda sinekten yağ çıkarmak için bir şey yapar. 2 kat otopark yapılacak. Bu alan günübirlik tesis alanı. Kıyı korumaya dahil. Günü birlik tesis alanlarında prefabrik şeyler yapılabilir. Bu şekilde geçerse emsal teşkil eder. Günübirlik tesis alanında bodrum yapacağım otopark yapacağım diyebilir. Bu Kanuna da aykırı. Yargıya taşınırsa bozulur. Oradaki iş yerlerinin otoparkı kapasiteyi karşılıyor. Betorname otopark yapılacak. Ben meclis üyesi olarak şunu düşünürüm. Otopark kapasitemi artırdım diyerek yayılma söz konusu olacak. Vatandaş otopark yaparsa AVM yanında eklenti yapacak bunun ikinci aşaması budur. Ölmezsek görürüz. Cephanelik de lokanta yapılması düşünülüyordu. Çok tartışılıyordu. Projeyi büyüttüler. Oy birliği ile reddedildi. Kültür ve Tabiat Varlıkları kurulundan ön onay almak kaydıyla önünün açılmasında engel yoktur denildi. En nihayetinde yıkılması için karar alındı.  Yapılan iş kıyı koruma kanununa aykırı. İmar yönetmeliği açık. Yapamazsınız. Zaten açık etrafta otopark var. Doğru bir değil yapılan iş." eleştirilerinde bulundu.

“OTOPARK ŞEHRİN EN BÜYÜK İHTİYACI”

İmar Komisyonu sözcüsü Hüseyin Yılmaz, "Mevcut binalar da var orada. Emsalini de kullanmamış. Dolayısıyla burada iki kat otopark yapması normal. Otopark sorunu Trabzon'un en büyük sorunu. Büyükşehir orada ticari bina yapacak. Otopark ihtiyacı daha çok olacaktır. Ben kamu yararı olacağına inanıyorum. 2 bodrum katının otopark alanı olarak kullanılması isteniyor." dedi. İmar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yılmaz, ayrıca noter onaylı taahhütname yapılacağını söyledi.  CHP Grubu Başkanvekili Şahin, "Tapuya şerh şartı koyamazsın." dedi.

“ŞAHSA MENFAAT SAĞLANDIĞINI BU ŞEHİR YAŞAMADI MI?”

CHP'li Ömer Dayı da, "Tanjantta katlı otopark yapılırken vatandaşın yeri alınırken kamu yararı denildi. Ne oldu? Sorgulama yaptınız mı? Bunların bu şekilde ifade edilip şahsa nasıl menfaat sağladığını bu şehir yaşadı mı? Meclis Üyesi olarak zül duyuyorum. Burada da yarın bir menfaat sağlanacak. Etmeyin hem bu dünyada hem de öbür dünyada vebali var. Vatandaşın yararına diye yerleri alındı. Meydan Parkı yapılırken otopark yapalım önerisi sunduk. Yapıldı mı yok? Vatandaşın yeri bana göre gasp edildi? Kim verecek hesabını? Yarın bunun vebalini almayın." dedi. Dayı'ya "Meydanlarda orayı kıyaslamak çok doğru değil."  yanıtı geldi.  CHP'li Ömer Dayı, "Katlı otoparkı örnek verdim. Vebal altındasınız." şeklinde konuştu.

“KİMSE AKLIMIZLA DALGA GEÇMESİN”

Bağımsız Meclis Üyesi Çakıroğlu, "Aşağıdaki otoparkta kamu yararı söz konusu değil. Forum bugüne kadar hakkı olan bir şeyi kullanmamış vah diyeceğim. Kıyı kenar kanunu esnetildi. Yumuşadı. Betorname bir şey yapamaz prefabrike yapabilir. Bu konu da bu kadar netiz. Burada betorname yapma şansı yok. Otopark ihtiyacı yok. Tapuya işlenme bölümü de hikaye. Ciddiyetle alakası yok. Şerh kalkmaz diye bir şey yok. Bu şerh de kalkar ortadan. Karşılığını bulduğunuzda beyanını geri çekersiniz. Kimse bizim aklımızla dalga geçmesin. Benim içime aklıma oturmuyor. Orada 70-80 kişi çalışıyor. Maaşını verecek mi onunla ilgili de garanti veriyor mu? Vardiyalarla 200 çalışan var. Nusret abi siz uzun süredir Meclis Üyeliği yapıyorsunuz. Şehrin hafızası durumundasınız. Mania kriterlerinin neler çektiğimizi biliyorsunuz. Siz şimdi oraya kamu yararına 900 araç getireceksiniz. Neresinden tutarsanız tutun akla mantığa uygun değil." yanıtını verdi.

MECLİS KARARININ YÖNETİM PLANINA İŞLENMESİNİ İSTEDİ

MHP'li Meclis Üyesi Ayşe Kabadayı, "Bir proje tanzim edilecek. Hazırlanmış bir projeyi tartışacağız." dedi. AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı ise, "Ücretsiz otopark kamu yararıdır. Bu Meclis kararı yönetim planına işlensin. Bir proje onaylıyoruz. Sökülür olma şartı koyalım. Otoparkı yerin altına çelik konstrüksiyonla bunu yapabilir. Yapılmış örnekleri var." dedi.

“KİMSE BİZİM SAMİMİYETİMİZİ SORGULAMASIN”

AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Dinçer, "Trabzon'u hepimiz düşünüyoruz. Kimse bizim samimiyetimizi sorgulamasın. Bir arkadaşımız kamu yararı yoktur diyor. Binada kesinlikle kod değişmiyor. Mania ile ilgili sorun olmuyor.  Ayrı kutup gibi kutuplaşmayalım Yatırımcıların ve vatandaşların hepsi bizim için değerlidir. Kod yüksekliğinde ticari alan yüksekliğinde değişiklik yok. Ücretsiz otopark yapılacak. İleriye dönük hepimizin düşüncesi farklı olabilir. Sökülür takılır kararı almamıza bir beis yok. Taahhütnameyi istediğimiz şekilde verecek ve yönetim planına da işlenecektir. Bunun takipçisiyiz. Belediye Meclisi olarak aldığımız karar ücretsiz ve halka açık olacağı kararı söke söke alabileceğimiz bir karardır." yanıtını verdi.

“YATIRIM YAPACAKSA MEYDAN’A OTOPARK YAPSIN”

CHP'li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, "Otopark yapılarak alışveriş yapacak insan sayısının artırılması hedeflediğini düşünmüyorum. Batı otopark bölgesinde AVM büyütülecek gibi duruyor. Trabzon'a yatırım yapacaksa Meydanda otopark yapsın. Bir okulu büyütsün." diye konuştu.

Çakıroğlu'nun "Yukarıya hiçbir şey yapmayacak mı?" sorusu üzerine Hüseyin Dinçer, "Batı tarafta Belediyenin bir çalışması olacak. Davut Bey'in hassasiyetini yaşamamak mümkün değil. 8376 metrekarelik 283 araçlık bölüm kaldırılıyor 8376 metrekarelik bir AVM var. Kaldırılan burada normal şartlarda Büyükşehirin ruhsatını vereceği yerde 200 araç mevcut idi. Otopark sayısının artması için uyardık." yanıtını verdi.

“SÖKÜLEBİLEN OTOPARK YAPILMASI GÜNDEME GELDİ”

Çakıroğlu bunun üzerine, "Orada bir müracaat var. Bir ticari alan var. Ticari talebi yukarıda hayat buluyor. Ticari talebi Batı tarafında hayat buluyor. Ticari talebi kaldırdık kamu yararına çevirdik kısmı doğru değil." şeklinde konuştu. Yaylalı, "Yönetim planına işlenmesini koyalım. Sökülüp takılabilen  bir şekilde yapılacak şeklinde düzenleme yapalım." dedi.  Düzenlenmiş şekliyle oylamaya sunuldu. İYİ Parti ve CHP Grubu ile Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu ret oyu verdi. Oy çokluğuyla kabul edildi.

“KANUNU DELİYORUZ”

Yeraltına otopark yapılmasının Meclisten geçmesini eleştiren CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, “Mevcut Forum AVM’nin kuzey tarafı, deniz tarafı Eyof Parkı’na bakan tarafı Müzzeyen ve Benzin işletmelerinin olduğu konum. Bu bölgede yerin altına iki kat otopark yapılması bugün meclisimize geldi. Yalnız burada bizim itirazımız şu kanun çok açık burası bizim imar planımızda günü birlik tesis olarak görülüyor. Yani AVM’nin kuzeyi dediğimiz bölge günü birlik tesis alanı. Günü birlik tesis alanı şu demek; 1 katlı bina yapabilirsin… Zaten oradakiler bir katlı. Müzeyyen var Benzin var. Şimdi mevcut düzenleme şöyle ‘Biz burayı yıkacağız, birer katları yapacağız ama yerin altına da iki katlı otopark yapacağız.’ Bir defa kanun çiğnenmiş oluyor. İmar kanunu çiğnenmiş oluyor. İki türlü çiğnenmiş oluyor biri günübirlik tesis olduğu için tek katlı bina yapılmaması gerekir. İkincisi: kıyı kenar kanununa da aykırı. Burası kıyı kenar kanununa muhalif oluyor. Burası kıyı kenar kanunun içerisinde burası. Böyle bir şey düşünüyoruz. Şimdi ne diyor Komisyon Başkanı ‘Kamu yararı var çünkü ücretsiz otopark yapılacak’ böyle bir savunma geliştirmişler. Kanunu bu sebeple deliyoruz diyorlar. E bizde diyoruz ki yani otoparklar bütün AVM’lerde ücretsiz. Niye AVM’ye gelir alışveriş yapar insanlar bunun için otopark yaparsın. Bunu ben böyle söyledim. Bugün ‘gelirsin bir hastanenin, okulun parkını büyütürsün odur kamu yararı. İkincisi bugün buna itirazımız bugün bu otoparkı yapıyorsunuz, çünkü Forum AVM’nin batı tarafı yani giriş bölümü, oraya ek bir bina yapılacak, yani AVM büyüyecek ki bunu da kabul ettiler. Bizim alanımız da değil Büyükşehir’in alanında ama böyle de bir çalışma var dediler. Yani orası büyüyünce orada bir otopark eksikliği çıkacak hem kanunun zorunluluğunda hem de daha çok araç parkı olsun çünkü AVM büyüyor onun için orası yapılıyor. Yani kamu yararı falan yok AVM 3’de 1 oranında büyüyecek Batı’ya doğru bugün ki otopark olan yer… AVM büyüyecek oradan otopark kalkacağı için buranın altına koyulacak. Orası 8 dönüm bir yerdir. 8 dönüm otopark yapılacak. Kuzey tarafını park yapmak istiyorlar ama o tarafı söylemiyorlar. Bir kamu yararı görmediğimiz için biz itiraz ediyoruz. Sonuçta orası bir ticarethane.” eleştirilerinde bulundu.