Trabzon'un  Araklı ilçesinde tespit edilen altın madeni için yol haritası hazırlanıyor.

TRÜ Rektörlüğüne adaylığını ilan etmişti! Aykut Çanakçı ilk açıklamasını yaptı TRÜ Rektörlüğüne adaylığını ilan etmişti! Aykut Çanakçı ilk açıklamasını yaptı

Songül MAZLUM - Trabzon'un  Araklı ilçesinde Edinilen bilgiye göre Maden Teknik Arama (MTA) ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucu 800-900 tonluk altın rezervi tespit edildi.

Rezerv miktarının belirlenmesinin ardından nasıl değerlendirilebileceği dair araştırmalar da başladı. Altın madeni için ilçede kurulacak bir tesisle ilgili kar zarar maliyeti hesaplandı. Yapılan çalışma ilçede sıfırdan bir tesis kurulmasını rantabl olmadığını ortaya koydu.

TESİSİN ARAKLI’DA KURULMASI FİZİBL DEĞİL

 Araklı'da  800-900 tonluk altın rezervi için bir işleme tesisi kurulmasının fizibl olmadığının tespit edilmesi üzerine bu kez farklı arayışlar içine girildi. Yapılan değerlendirmeler Araklı’dan çıkarılacak altının Gümüşhane’deki Koza Tesisleri’nde işlenmesine dair kanaat oluştu. Yapılacak bir planlama ile birlikte altın rezervinin çıkarılıp Koza Tesisleri’nde işlenerek ekonomiye kazandırılması bekleniyor. Sadece yer üstü zenginliklerinin değil yer altı zenginliklerinin de ekonomiye can suyu olması bekleniyor.