Trabzon’da KTÜ’de öğrenimlerini sürdüren öğrenciler iddiaya göre, kiralık evlerinden ve apartlarından çıkarılmaya başlandı. Üstelik bu duruma gerekçe olarak ilgili mekânların turistlere çok daha yüksek ve fahiş fiyatlarla kiralanacak olması gösterildi. KTÜ’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Yükseköğrenim sürecinde, ev ve apartlarda barınan üniversite öğrencilerimizin, söz konusu mekânların sahiplerinin inisiyatifleri çerçevesinde, yerlerinden yurtlarından edilmesi yaklaşımı, akla ve vicdana sığmamakta ve gençlerimizi derinden üzmektedir.” denildi.

ktu_f2d8e

UÇUK FİYATLARLA KİRALIYORLAR

Trabzon’da KTÜ’de öğrenimlerini sürdüren öğrenciler iddiaya göre, kiralık evlerinden ve apartlarından çıkarılmaya başlandı. Üstelik bu duruma gerekçe olarak ilgili mekânların turistlere çok daha yüksek ve fahiş fiyatlarla kiralanacak olması gösterildi. KTÜ’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “2021-2022 Eğitim-Öğretim Dönemi tamamlanmış olmakla birlikte üniversite öğrencilerinin konakladığı ev ve apart sahiplerinin kira sözleşmelerini, 15 Haziran 2022 tarihi itibariyle sonlandırdıkları ve bu duruma gerekçe olarak ilgili mekânları, turistlere çok daha yüksek ve fahiş fiyatlarla kiralanacak olmasının gösterildiği bildirilmektedir. Hal böyleyken öğrenciler 15 Haziran 2022 tarihi itibariyle eğitim-öğretim süreçlerinin henüz tamamlanmamış olması nedeniyle kalacak yer bulmakta ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Öğrencilerin kalacak bir yer bulamamaları, buldukları yerin ise günlük olarak çok uçuk fiyatlar ile kiralandığı, memleketlerine erkenden dönmek zorunda kalıp bütünleme sınavları için tekrar gelmeleri gerektiğinde ise yol masraflarının, bütçelerini çok aştığı aktarılmaktadır.”  denildi.

ktu-kampus

İYİ Parti Trabzon teşkilatı saha çalışmalarına hız verdi İYİ Parti Trabzon teşkilatı saha çalışmalarına hız verdi

AKLA VE VİCDANA SIĞMAMAKTA

Öğrencilerin yaşadığı soruna tepki gösteren KTÜ Rektörlüğü, “Yükseköğrenim sürecinde, ev ve apartlarda barınan üniversite öğrencilerimizin, söz konusu mekânların sahiplerinin inisiyatifleri çerçevesinde, yerlerinden yurtlarından edilmesi yaklaşımı, akla ve vicdana sığmamakta ve gençlerimizi derinden üzmektedir. Bu tarz bir yaklaşımın aksine, yurt içinden ve yurt dışı birçok noktadan şehrimize, ülkemize gelen gençlerimizin zorlu eğitim süreçlerinde kendilerine yardımcı olmak ve sosyal bakımdan temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında onlara destek olmak gerekmektedir. Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü olarak öğrencilerimize yönelik söz konusu yaklaşımı tasvip etmiyor, onların eğitim süreçleri boyunca desteklenmesi adına gerekli hassasiyetin gösterilmesi gereğine dikkat çekmek ve öğrencilerimizin her daim yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.