Trabzon’un fetih tarihinin, Ortodoks ayini ile aynı tarihte olması tartışmalara yol açtı.

Rabia MOLLAOĞLU - Trabzon’un fetih tarihi Türk Tarihi Kurumu tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 15 Ağustos 1461 olarak nihayete erdi. Resmi tarihin belirlenmesinin ardından TÜRKAV ve Kamu-Sen Trabzon şube başkanları aynı tarihte Hristiyan Ortodokslarca yapılan ayin hakkında açıklama yaptı.

KENAN KURU (1)

KURU “FETHİMİZİ AYİNLE KIYASLAMAK YANLIŞ”

Trabzon Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Başkanı Kenan Kuru, “Onlar ibadet yapar biz bayram yaparız. Fetih tarihimiz tescil edildi. Bayramımızı, fethimizi kutlayacağız. Onlar ibadetlerini yapıyorlarsa yapsın. Trabzon’un fetih tarihini onlarla kıyaslamak doğru değil bence.” diye konuştu.

trabzon fethi 2 (1)

DİLBER, “ÇALIŞMALAR HAKLILIĞIMIZI TESCİLLEDİ”

Trabzon Kamu-Sen Başkanı Coşkun Dilber ise, “Trabzon’un fethi konusundaki tarih tereddütlerimizi ifade etmiştik. Bugüne kadar kutladığımız fetih tarihi Osmanlı ordusunun fetih süreleriyle çok mütenasip değildi. Fetihlerimiz ağustos aylarına özgüdür. Burada daha ileriye atılmış tarih söz konusudur. Fener Rum Patriğinin takip eden süreçteki ayin talepleri ve bunun 15 Ağustos’a getirilmesiyle ilgili süreci örtüştürdüğümüzde hatırlarsanız defalarca art niyet olduğu, bu tarihin seçilmesinin bir nedeni olduğunu defaatle dile getirmiştik. Yürütülen çalışmalar bizim haklılığımızı tescillemişti. 3 ay kadar önce çalışma yürütmüş, Türk Tarih Kurumuyla görüşmüş yerel kaynaklarla görüşme yaparak bu tarihin öne alınmasında tarihi gerçeğe uygun fetih tarihinin tespiti konusunda taleplerimiz oldu. TÜRKAV ile koordineli çalışma yürüttük. Trabzon Valiliği, Türk Tarihi Kurumuyla gerekli çalışmalar yürüterek süreci buraya kadar getirdi. Eksik değil, aksaklığın düzeltilmesi açısından önem atfediyoruz.

trabzon fethi 2 (2)

“SÜMELA KİLİSE DEĞİL MÜZEDİR”

Ayin konusunda duruşumuz nettir. Bunun bir ihtiyacın gereği olmadığı, bir ajandanın yansıması olduğunu ifade etmiştik. Sümela Manastırı bir kilise değildir. Ayin yapılacak bir yer değildir, bir müze ve ören yeridir. Mevzuatımıza göre müze ve ören yerlerinde ayin veya benzeri hususlar gerçekleştirilemez. Ancak özel izinle bu işlem yürütülüyor. Dünyanın konjonktürel yapısını elbette görmek lazım. Önce devletimizin şunu tespit etmesi lazım. Fener Rum Patriğinin muhatabı ev kaymakamlığıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin cumhuriyet ilan edildikten sonraki kuruluş felsefesinin ötesine geçilmesine müsaade etmemek gerekir. Dini özgürlük olarak görüyorlarsa şunu ortaya koymak lazım. Trabzon’dan kaç tane yerel insan bu ayine ihtiyaç duyuyor? Kaç tanesini de il ve yurt dışından getiriyorlar.

sümela manas tırı 24

“TRABZON TURİZMİNE KATKISI YOK”

Turizmcilerimizin özellikle gelir olması adına bir sakınca görmedikleri yönünde söylemleri var. Ayine yurt dışından gelenler bir kuru ekmek dahi satın almazlar. Karavanlarda kalırlar. Çünkü hedefleri turizm anlayışıyla, yılda bir kez yapılan organizasyon değil, ‘biz burada varız, hala var olmaya devam ediyoruz’ söylemidir. Bizim de itiraz ettiğimiz budur! Ülkemizi yönetenlerin fethin olduğu gün, fethe itiraz eden bir anlayışın burada yeşermesine ya da bir şeyler yapılıp yapılmamasına müsaade edip etmemeye devlet aklı karar verecektir. Arzu ettiğimiz devlet aklının bu konuyla ilgili fethin olduğu günde fethe karşı direnç gösterenlerin ‘1461’den beri biz burada varız’ deme cüreti göstermelerine müsaade etmemeleri gerekiyor.

trabzon fethi 2 (1)-1

Trabzon Akçaabat resim ve renklerle şenlendi! Trabzon Akçaabat resim ve renklerle şenlendi!

“İHTİYAÇ VARSA UYGUN BİR TARİHTE YAPILSIN”

Ayin ihtiyacı varsa, hepimiz alkışlayalım, destekleyelim. Ve uygun bir tarihte yapılsın. Burada ayin ihtiyacı yoktur. Bu göstermelik bir meseledir. ‘Ben hala buradayım’ deme cüretidir. Bu cürete hem fethin kılıcı hem de fetih anlayışımızın müsaade edeceğini düşünmüyorum.” açıklamalarına yer verdi.