Trabzon'da 15 Ağustos'ta kutladığımız ferih, İstanbul'da 15 Ekim'de kutlanacak.

Songül MAZLUM - Türk Tarih Kurumunun bu yıl Trabzon’un fetih tarihini 15 Ağustos 1461 olarak ilan etmesinin ardından kentte 15 Ağustos tarihinde fethin 561. yılı sönük bir şekilde kutlanmıştı. Trabzon Zağnos Vadisi’nde yapılan kutlamaların sönük geçmesi, protokol üyelerinin bile ilk kez 15 Ağustos’ta kutlanan fetih etkinliklerine geniş katılım göstermemesi tepki toplamıştı. Trabzon, kendi şehrinde ses getiren bir fetih kutlaması organize edemezken, fetihten 2 ay sonra İstanbul’da fetih kutlamaları yapılacak.

Trabzon'da fetih ev ayin günü 3

Umut Vakfı'nın Bireysel silahsızlanma afiş yarışmasında ödüller sahiplerini buldu Umut Vakfı'nın Bireysel silahsızlanma afiş yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

15 AĞUSTOS’TAKİ FETHİ 16-16 EKİM’DE KUTLAYACAĞIZ

Trabzon Dernekler Federasyonu tarafından 13-16 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan fetih kutlamaları kapsamında ayrıca Trabzon’un tanıtımı da gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da yapılacak etkinliklerin paydaşları arasında yer alıyor. Kendi şehrinde fetih coşkusu yaratamayan Trabzon’un İstanbul’a taşınmasının kente nasıl bir katkı sağlayacağı merak ediliyor.

Trabzon'da fetih ev ayin günü

Türk Tarih Kurumunun bu yıl Trabzon’un fetih tarihini 15 Ağustos 1461 olarak ilan etmesinin ardından kentte 15 Ağustos tarihinde fethin 561. yılı sönük bir şekilde kutlanmıştı. Trabzon Zağnos Vadisi’nde yapılan kutlamaların sönük geçmesi, protokol üyelerinin bile ilk kez 15 Ağustos’ta kutlanan fetih etkinliklerine geniş katılım göstermemesi tepki toplamıştı. Trabzon, kendi şehrinde ses getiren bir fetih kutlaması organize edemezken, fetihten 2 ay sonra İstanbul’da fetih kutlamaları yapılacak. Trabzon Dernekler Federasyonu tarafından 13-16 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan fetih kutlamaları kapsamında ayrıca Trabzon’un tanıtımı da gerçekleştirilecek. Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı İsmail Şatıroğlu, “Trabzon’un fethinin 561. yıldönümünü kutluyoruz.” açıklaması yaparak etkinlik alanının Yenikapı olduğuna işaret etti.  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, İstanbul büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da yapılacak etkinliklerin paydaşları arasında yer alırken, Yenikapı’da fetih tarihinden 2 ay sonra fetih kutlaması yapılması şaşkınlık yarattı. Kendi şehrinde fetih coşkusu yaratamayan Trabzon’un İstanbul’a taşınmasının kente nasıl bir katkı sağlayacağı merak uyandırdı.

fetih 244

YANLIŞTAN VAZGEÇİLMESİNİ İSTEDİ

Trabzon’un fethinin fetih tarihinden 2 ay sonra İstanbul’da kutlanmasının yanlışlığına Trabzon eski İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız da dikkat çekti. Müdür Kansız, “Trabzon'un fetih tarihi uzun araştırma ve tartışmalardan sonra 15 Ağustos tarihine alındı. Tarihi veriler de 15 Ağustos’un gerçekliğini ortaya koyuyor. Ve bu yıl ilk kez Trabzon'un Fethi 15 Ağustos’ta kutlandı. Ama ne hikmetse İstanbul'da fetih günleri yine ekim ayında kutlanacak... Eminim ki sönük geçen 15 Ağustos’taki kutlamalarda Trabzon'da göremediğimiz birçok kurum kuruluş ve önemli simalar bu etkinlikte boy gösterecek... Trabzon'un fethi 15 Ağustos’ta ise her faaliyet o tarihte yapılır... Diğer tarihlerde yapılan etkinlikler olsa olsa "Trabzon Günleri" adı altında olur...Umarım bu yanlışlardan vazgeçilir...” eleştirilerinde bulundu.