Trabzon Sümela Manastırı'na 9.kez ayin için gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos'a hediye edilen forma gündem oldu.

KTÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Prof. Dr. Uğur Üçüncü, Fener Rum Patriği Bartholomeos’a Trabzon’da 14 Ağustos’ta üzerinde ekümenik yazılı forma hediye edilmesini eleştirdi. Prof. Dr. Üçüncü, “Bu organize gösteriden derinden rahatsızlık duyduğumuz gibi tehlikelerin farkında olarak dimdik de ayaktayız ve vatanımızın, milletimizin bekçileriyiz.” dedi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos

KTÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Prof. Dr. Uğur Üçüncü, Fener Rum Patriği Bartholomeos’a Trabzon’da 14 Ağustos’ta üzerinde ekümenik yazılı forma hediye edilmesini tiyatro olarak nitelendirdi. Fener Rum Patrikhanesinin yıkıcı ve bölücü faaliyetleri olduğunu tarihten örneklerle anlatan Prof. Dr. Üçüncü, “Fener Rum Patrikhanesi Osmanlı Devleti’nden Türkiye’nin kuruluşuna kadar devletin zayıfladığı zamanlarda yıkıcı ve bölücü faaliyetlerin en büyük hamisi ve teşvikçisi rolünü oynamıştır. Özellikle Milli Mücadele yıllarında işgalcilerin işlerini kolaylaştırmak için Patrik Meletios, bütün kurumlarıyla seferber olmuştur. İzmir’e giren Yunan askerlerini İzmir Metropoliti Hrisostomos kutsarken, Karadeniz’de Trabzon’da Hrisantos, Samsun’da Germenos sözde Pontus Devleti teşkil etmek için tedhiş liderleri gibi çalışmışlardır. Onların hamiliğinde tüm Anadolu’da dönemin terör örgütleri teşkil edilmiş, oluk oluk masum Türk kanları dökülmüştür. Buna karşın vatanını kurtarmak için Türk milleti uzun bir savaşın ardından işgalcileri ve iş birlikçilerini Türkiye’den atmayı başarmıştır.” ifadelerini kullandı.

“EKÜMENİK SIFATINI TAŞIMAYA ÇALIŞMAKTADIR”

Lozan Antlaşması’yla patrikhanenin sadece İstanbul’daki Rumların dini işlerini yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kurumu haline geldiğine dikkati çeken Prof. Dr. Üçüncü, “Kurtuluş Savaşının kazanılmasından sonra, fesat ocağı haline gelen Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi de işgalciler gibi Türkiye’den çıkarılmaya çalışılmıştır. Fakat Lozan Antlaşması’yla patrikhanenin bütün imtiyazları kaldırılmış, sadece İstanbul’daki Rumların dini işlerini yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kurumu haline getirilmiştir. Bütün bunlara rağmen fesat ocağı olduğunu ispat etmiş olan patrikhane belli dönemlerde yeniden yetkilerini aşıp bütün dünya Ortodokslarının dini merkezi olduğunu gösteren ekümenik sıfatını taşımaya çalışmaktadır.” diye konuştu.

TRABZON’DA HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇİN SİNSİCE FAALİYET GÖSTERENLER OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

Fesat ocağı olarak nitelendirdiği Fener Rum Patrikhanesi’ne 15 Ağustos’ta ayin izni verilmesini de manidar bulduğunu kaydeden Prof. Dr. Üçüncü, “Son zamanlarda maalesef özellikle Trabzon’da gizli hedeflerine ulaşmak için sinsice faaliyet gösterenlerin de en önemli motive kaynağı yine patrikhane ve onun bizim nezdimizdeki Başpiskoposudur. Sözde Patriğin girişimleri Lozan Antlaşması’nda statüsü belirlenen sözde Patriğin yetkisini aşmaktadır. Bir süredir devam eden ve bu sene Trabzon’un fethi tarihi olarak tescillenen 15 Ağustos’ta dini faaliyetlere kapalı olan Sümela Manastırı’nda bu fesat ocağına ayin yapma izni verilmesi de manidar olmuştur.” değerlendirmelerinde bulundu.

“PATRİKHANE GİZLİ AMAÇLARINI ADETA SAKLAMADAN TEŞHİR ETMİŞTİR”

“Ekümenik Patrik Bartholomeos” ibarelerini taşıyan Trabzonspor formasının Bartholomeos’a hediye edilmesini de değerlendiren Prof. Dr. Üçüncü, şunları kaydetti: “Daha da önemlisi 15 Ağustos 2022’de Sümela Manastırı’ndaki ayini yönetmek için 14 Ağustos 2022’de Trabzon’a gelen Piskopos Bartholomeos’u karşılayanlardan sözde bir başkan kendisine kameralar önünde arkasında ‘Ekümenik Patrik Bartholomeos’ ibarelerini taşıyan Trabzonspor formasını hediye etmiştir. Bu önceden planlandığı belli olan tiyatro gösterisini, formayı büyük bir memnuniyetle ve sırıtarak alan bu sözde Patrik baş rol rolüyle tamamlamıştır. Patrikhane böylece gizli amaçlarını adeta saklamadan teşhir etmiştir. Özellikle geçen seneki sözde ayini yönetmek için Trabzon’a gelen ve o ziyaretinde de bu şehrin en önemli ortak değeri Trabzonspor’un maskesini takarak ve Trabzonspor ile ilgili yapmacık övgülerle Trabzon halkının gönlüne bir yılan gibi girmeye çalıştığı bellidir.”

KİRLİ VE GİZLİ EMELLERİNİZİ MEŞRU YOLLARLA BOŞA ÇIKARACAĞIZ

Fener Rum Patrikanesi’nin emellerine alet olunmaması yönünde çağrılarda bulunan Prof. Dr. Üçüncü, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Önceden beri Türk devletinin zayıf olduğu dönemlerinde bir fesat ve bölücü ocağı olan patrikhaneye ve ona bilerek veya bilmeyerek çanak tutanlara şunu hatırlatmak gerekir: Biz gücünü tarihinden alan ve sizlerin de ziyadesiyle tanıdığı Türk milletinin fertleriyiz. Bu organize gösteriden derinden rahatsızlık duyduğumuz gibi tehlikelerin farkında olarak dimdik de ayaktayız ve vatanımızın, milletimizin bekçileriyiz. Bizler bu milletin sevdalıları olarak, tarihten atalarımızın şanlı mücadelelerinden aldığımız ruhla, Trabzon ve çevresindeki gizli ve zehirli emellerinizi biliyoruz ve faaliyetlerinizi de takip ediyoruz. Kirli ve gizli emellerinizi meşru yollarla boşa çıkaracağız. Mensubiyetinden gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti de bölgemizdeki sinsi emellerinize izin vermeyeceğinden eminiz.”

Fener Rum Patriği’ne ekümenik yazılı forma veren iş insanı konuştu

Fener Rum Patriği Bartholomeos’a üzerinde “Ekümenik Patrik Bartholomeos” yazılı formayı hediye eden Trabzonlu iş insanı Efkan Başkan, “Trabzonspor tekrar bir hediye vermek istedi. Bana ulaştılar. Ben nasıl hitap edileceğini bilmiyordum. Öğrendim, geri dönüş yaptım ve Trabzonspor’a gönderdim. Onlar da formaları yaptılar, ben de takdim ettim. Olayın bu noktaya geleceğini düşünemedim.” dedi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos’a üzerinde “Ekümenik Patrik Bartholomeos” yazılı formayı hediye etmesinin ardından tepkilerin odağında olan Trabzonlu iş insanı Efkan Başkan dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Her yıl misafirleri ağırladığını bu nedenle Trabzonspor Kulübü’nden gelen hediyeleri kendisinin verdiğini ileri süren Başkan, “Bir yıl önce Patrik’e Trabzonspor maskesini ben verdim. Camia o maskeden dolayı çok memnun oldu. Trabzonspor tekrar bir hediye vermek istedi. Bana ulaştılar. Ben nasıl hitap edileceğini bilmiyordum. Öğrendim, geri dönüş yaptım ve Trabzonspor’a gönderdim. Onlar da formaları yaptılar, ben de takdim ettim.” İfadelerini kullandı.

SİYASİLER KENDİ İŞLERİNİ YAPMALI

Asıl hedefin Trabzon’u linç etmek olduğunu savunan Başkan, siyaset camiasından gelen eleştirilere de rest çekti. Milliyetçi olduğunu kaydeden Başkan, “’Ekümenik patrik’ isminin sorun olacağını bilmiyordum. Olayın bu noktaya geleceğini düşünemedim. Bizim duygularımızı ölçmeye tartmaya çalışıyorlarsa kendileri hata yapıyorlar. Siyaset yapmıyoruz. Siyasiler kendi işlerini yapmalı. Biz de kendi misafirperverliğimizi misafirlerimize göstermeliyiz. Milliyetçilik duyguları içinde yaşıyoruz. Bizi ölçmek istiyorlarsa, görev düştüğünde onlar kaçar biz yine buradayız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Muş Trabzon'da Bakan Muş Trabzon'da

 “Ekümeniklik zımnen kabul edilmiştir”

KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç. Dr. İsmail Köse, Fener Rum Patriği Bartholomeos’a üzerine Ekümenik yazılı forma hediye edilmesini değerlendirdi. Köse, “Ekümeniklik tartışması aslında 2018’de -tarihi hatalı hatırlamam olası- Ukrayna Kilisesi Moskova'dan ayrılırken Patriğin sınır aşan (Ekümenik) yetki kullanmasına itiraz edilmeyerek zımnen kabul edilmiştir. Bu politika çok hatalı değildir aksi durumda Ukrayna Kilisesi Rusya'nın tahakkümünde kalacaktı.” dedi.

KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç. Dr. İsmail Köse, Fener Rum Patriği Bartholomeos’a üzerine Ekümenik yazılı forma hediye edilmesini değerlendirdi. Tarihsel sürece dikkat çeken Doç. Dr. Köse, “Trabzonspor yöneticileri tarafından Fener Patriği Bartheleomos'a verilen formada gereksiz, bir o kadar da bilinçsiz şekilde yazılan "ekümenik" ifadesini ilk fark edip, bu abesle iştigal sıfata dikkat çekenlerden birisi benim. Ekümeniklik Patrikliğin evrensel yetkiye sahip olup, bütün Ortodoks Hıristiyanlar üzerinde söz sahibi olmasıdır ki, Ortodoks Hiyerarşisinde Fener Eşitler Arasında Birinci statüsündedir. Hiçbir şekilde gizli maddesi olmayan Lozan Barış Antlaşması ile (Tem. 1923) Fener'in sınır aşan yetkileri kaldırılarak sadece Türkiye içinde bir kuruluş olması karara bağlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

“EKÜMENLİK ZIMNEN KABUL EDİLMİŞTİR”

Ekümeniklik iddiasından vazgeçilmediğine de işaret eden Doç. Dr. Köse, “Dünya Hıristiyanlığı ve Fener koşullar değişince Ekümeniklik iddiasından vazgeçmemiştir. Bu sorunun iki boyutu vardır. Yunanistan halen Batı Trakya Müftü seçimlerini kabul etmeyip atamada ısrarcıdır, detaya girmeden söyleyeyim mütegabiliyet takip edildiğinde Fener'in sınır aşan yetkiler kullanmasına izin verilmemelidir. Buna karşın Patrik Türk vatandaşıdır, Yunanistan'ın aksine seçim sürecine müdahale edilmemektedir. Ekümeniklik tartışması aslında 2018 yılında (tarihi hatalı hatırlamam olası) Ukrayna Kilisesi Moskova'dan ayrılırken Patriğin sınır aşan (Ekümenik) yetki kullanmasına itiraz edilmeyerek zımnen kabul edilmiştir. Bu politika çok hatalı değildir. Aksi durumda Ukrayna Kilisesi Rusya'nın tahakkümünde kalacaktı. Son durumda ekümenik patrik yazan TS yöneticileridir. Bu nedenle ille eleştirilecekse, kızılması gereken bu ifadeyi formaya yazan kişi olmalıdır.” açıklamalarında bulundu.

Bahçeli'den Bartholomeos'a verilen Trabzonspor formasına tepki!

MHP’den Ekümenlik tepkisi

MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, ayin için Trabzon’a gelen Bartelemus'a üzerine Ekümenlik yazılan Trabzonspor formasının verilmesine tepki gösterdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konu ile ilgili sözlerine tepki gösterip hakaret edenlere tepki gösteren Tarım, “MHP bir papaza ekümenlik yazılı Trabzonspor forması hediye etmeyi yabancı misyon şefleriyle kirli ilişkilere girmeyi işbirlikçilik olarak görür ve ihanet kabul eder” dedi.

“İHANET OLARAK KABUL EDİYORUZ”

Üzerine ekümenlik yazan formanın verilmesinin ihanet olduğunu söyleyen Tarım, “Liderimizin sözünün üstüne söz söylenmeyeceğini en iyi bilenlerden olsak ta; mevzubahis olan yer Trabzon olunca bizleri fazlasıyla ilgilendirmektedir. Senaryosu dışarıda yazılmış her türlü plan, proje, fikir ve dayatmaların karşısında MHP'yi bulacak olduğunuzdan hiç şüpheniz olmamalıdır. MHP bir papaza ekümenlik yazılı Trabzonspor forması hediye etmeyi yabancı misyon şefleriyle kirli ilişkilere girmeyi işbirlikçilik olarak görür ve ihanet kabul eder. Çok söze hiç gerek yoktur, kutlu vatan nöbetimiz kıyamete kadar uyanık kalarak devam edecektir” dedi.

“KİMSEYE PABUÇ BIRAKMAYIZ”

Başkan Tarım, yaptığı yazılı açıklamada MHP Lideri Bahçeli’nin sözlerinin arkasında olduğunu belirterek, “Trabzon forması üzerine Ekümenlikle ilgili yazı yazıp Bartelemus'a hediye edenlere liderimiz fazlasıyla dersini vermiştir. Bizim bu konuda, liderimizin sözü üzerine tarih dersi vermemize ihtiyaç yoktur. Karşımızdaki kim olursa olsun, hangi görüşten, hangi fikir ya da şuurdan, hangi familyadan olursa olsun hiç kimseye pabucu bırakmayız. Biz sadece şunu söylemek istiyoruz ki; Bırakın Trabzon'u Türkiye'nin hiçbir yerinde liderimize de yapılan hiçbir saldırıya ve hakarete seyirci kalamayız. Dünkü günde Trabzon'da liderimize bu konuyla ilgili sosyal medya üzerinden hakaret eden bir şahıs kendi sayfasından özür dilemek mecburiyetinde bırakılmıştır. Burası Trabzon'dur, bizde bur da Milliyetçi Hareket Partisi'ni gururla ve onurla temsil ediyoruz. Bu davada yol yürünecekse ülkesini, davasını, liderini, partisini korkusuzca savunanlarla yol yürünecektir” ifadelerini kullandı.

“SİNEK BİLE DEĞİLSİNİZ”

Tarım sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İkiyüzlülerle, dengecilerle, omurgasızlarla yol yürünemeyeceğini herkes görmeli ve anlamalıdır. Yapmış olduğu gaflet ve ihanet sonucunda kendi ailesinin bile tepkisini çeken bir zata tepki göstererek kahraman olmaya çalışan MHP düşmanlarına da tavsiyemiz olsun ki; FETÖ’ye de bir sözünüz olsun. Yapamazsınız çünkü ağa babalarınız çok kızar. Biz PKK, PYD, YPG, DHKPC, DEV YOL, DEV SOL, FETÖ gibi örgütlerle mücadele ediyorken siz nesiniz ki? Sinek bile değilsiniz.”

BBP Başkanı Aksu’dan ekümenlik tepkisi!

Büyük Birlik Partisi Trabzon İl Başkanı Yahya Aksu, Fener Rum Patriği Bartholomeos’a verilmesine sert sözlerle tepki gösterdi.

Başkan Aksu, “Hayasızlığı, ahlaksızlığı, densizliği aşan bir Müslüman Türk’ün kabulleri ile oynamaya kalkan, altında kalır. Türk devleti güçlü, Türk milleti diridir. Uyuduğumuzu sanan varsa hakikaten delidir. Önceden hazırlandığı ortada olan bu hain yaklaşımın, tetikçisi belli ama, kurgulayıcısı kim, bilmem. Ama bildiğim şey, Türk milleti, devleti ile birdir. Millet ve devletimin tanımadığı ekümenikliğin ifşacısı hani kim olursa olsun, hatırlatayım. Burası Trabzon. Burası Müslüman Türk yurdu. Bilin ya da bu ayin işini derhal sonlandırın.” ifadelerini kullandı.