Trabzon’da turistik mekânlarından saklı cennet olarak nitelendirilen Çal Mağarası’nda faciaya ramak kalmıştı. Park halindeki bir tur aracına kaya düşmesi sonucu maddi hasar meydana gelirken aracın boş olması can kaybını önledi. 

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "08 Ağustos 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "08 Ağustos 2022"


ARAÇTAN AYRILDIKTAN 2 DAKİKA SONRA KAYA DÜŞTÜ


Tur aracının hemen mağaranın önünde otopark halinde olduğu, şoför araçtan ayrıldıktan 2 dakika sonra üstten kaya düştü. Olay yerine gelen jandarma rapor tuttu. Araç daha sonra olay yerinden tahliye edilirken, araçla gezen yabancı uyruklu 5 kişilik ailenin başka araçla seyahatlerine devam ettiği öğrenildi.

DAHA ÖNLEM ALINDI MI?


Kayanın düşmesiyle çevrede güvenlik önlemi alınırken Çal Mağarası’nın çevresinde tehlikeli kayalar için öncesinden önlem alınıp alınmadığı bilinmiyor.

JEOLOJİDEN UYARI: RİSK VAR, ÖNLEM AZ


Konuya ilişkin açıklama yapan Trabzon Jeoloji Odası Başkanı Semi Hamzaçebi, “Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon dahil birçok yerde askıda kayalar bulunmaktadır. Bölgemiz yoğun heyelan alanlarından oluştuğu için bu alanlarda bloklar halinde kayalar bulunmaktadır. Bunlar için fazla önlem almamışız. Özellikle de turistik mekânlara giden yollar, araç parkı yaptığımız yerlerde daha çok risk oluşturuyor. Bu olayı çok yaşıyoruz. Ancak herhangi bir araca ya da cana geldiği zaman sizler farkına varıyorsunuz.
Kaya düşme riskinin olduğu bölgelerde kayalar bilinçli olarak düşürülmeli. Bu şekilde önlem alabiliriz. Karadeniz Sarp bir arazi. Yerleşim yerleri de eski heyelan bölgelerine kurulduğu için bu riski taşıyoruz. Çal Mağarası’nın kimin ağında olduğunu bilmiyorum. Karayolları mı yoksa Büyükşehir Belediyesinin kendi yol ağında mı olduğunu bilmiyorum. Kurumlar önlemleri daha da artırmalı.” ifadelerine yer verdi.