Nurullah Cabri - Trabzon pandeminin ardından en yoğun günlerini yaşıyor. Özellikle Orta Doğu’dan gelen turistlerle beraber şehirde iğne atsak yere düşmeyecek bir durum oluştu. Bu durumdan esnafta çok memnun. Pandemi dolayısıyla iki yıl kapalı kalan esnaflar adeta bu sezonla beraber nefes aldılar. Trabzon’da birçok işletme tam kapasite ile çalışıyor. Bu konuyu meydan esnaflarından olan Yusuf Saka ile görüştük. Meydan bölgesinde yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren Saka sezonu değerlendirdi. Ayrıca esnafın sıkıntılarına değindi. En büyük problemin kalifiye elaman bulamadıkları olduğunu dile getirdi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği gençlik şöleninde Sefo için kesenin ağzını açtı ancak... Trabzon Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği gençlik şöleninde Sefo için kesenin ağzını açtı ancak...

Esnaf sezondan memnun ama personel bulamıyor (2)

Gençlere bu konuda daha istekli olmalarını ve dil öğrenmelerini tavsiye etti. Yusuf Saka’nın açıklamaları şu şekildi: “Bu yoğunluğu en son 2017 yılında yaşamıştık. Bu sezonda çok güzel geçiyor. Gelecek sezondan da umutluyuz. İnşallah çok güzel olacak. Bu büyük bir fırsat. Trabzon’da olan bu yoğunluk birçok ilimiz de yok. Bu gerçekten önemli. Fırsatı değerlendirmek gerekiyor. Fakat bunu yaparken ipin uçunu kaçırmamak lazım. Fahiş fiyatlar ve absürt olaylar yapmamız gerekiyor. Bunlar misafir geleneklerimize, örf ve adetlerimize dikkat etmemiz gerekiyor.”

Esnaf sezondan memnun ama personel bulamıyor

KALİFİYE PERSONEL BULAMIYORUZ

“Güzel bir sezon geçiriyoruz. Bu Arap turistler sayesinde oluyor. Bizim sıkıntımız daha çok personel ve mal tedariği konusunda oluyor. Ancak en büyük sıkıntımız kalifiye personel. Bundan dolayı işler aksıyor. Bizim vatandaşlarımızdan gençlerimizden çalışacak personel bulamıyoruz. Müşterimiz turist olduğu için dil gerekiyor fakat bunu da karşılamıyorlar. İşsiz güçsüz geziyorlar. Kış döneminde kursa gitseler, Arapça öğrenseler çok güzel paralar kazanabilirler. Bu güzel bir fırsat değerlendirilmesi gerekiyor. Ben hep şu örneği veriyorum ehliyet almak için çalışıyorsun cebine koyuyorsun ancak araç alamıyorsun. Bunun için çaba harcıyorsun. Bu çabayı gidip Arapça öğrenmeye harcasalar onları istihdam ederiz. Ama öğrenmiyorlar, biz de mülteci arkadaşları çalıştırmak zorunda kalıyoruz. O da çok verimli olmuyor açıkçası.”

Esnaf sezondan memnun ama personel bulamıyor (1)

BİZİM MÜCADELEMİZ KAZANMAK İÇİN

“Burada yaşayan insanların esnafa bakış açısı değişti. Ama burada bizim mücadelemiz kazanmak için. Biz kazanınca devlette kazanıyor. Herkes kazanıyor. Bu köydeki vatandaşa kadar yansıyor. İncirin kilosu 90 lira ama satılıyor. Demek ki piyasa dönüyor ki bu satılıyor. Biz de burada mücadele ediyoruz. Kısıtlı şartlarda çalışıyoruz. Meydan esnafı olarak dükkanlarımız küçük. İnsanlar geziyor biz çalışıyoruz. Bize de bir anlayış lazım. Her şey ortada inşallah gelecek sezonlar güzel olacak. Biz de daha hazırlıklı olacağız. Bu fırsat Trabzon’da var. Çorum’da veya Kars’ta yok o yüzden değerlendirmemiz gerekiyor.”