Türk- Japon dostluğunun temel taşı olan Ertuğrul Fırkateyni 132. yılı anma etkinliğiyle Trabzon'a damga vuracak.

Türk-Japon Dostluğu’nun Temel Taşı Efsane Gemi Ertuğrul Fırkateyni 132. Yılı Anma Etkinliği “Trabzon’da Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi” nde 18 Eylül 2022 tarihinde saat 13.00 de gerçekleşecek.

Trabzon'da Ertuğrul Fırkateyni heyecanı!4 (6)

Komutan Osman Paşa ve Kaptan Ali Bey önderliğindeki 609 mürettebat ile Japonya’daki misyonunu tamamlayan Ertuğrul Fırkateyni, Kashinozaki Feneri yakınlarında kayalıklara çarparak yüzlerce denizciyle okyanusun derin sularına gömüldü. Türk-Japon Dostluğu’nunsimgesi olan Ertuğrul Fırkateyni ve hayatını kaybeden 609 denizci, şehit oluşlarının 132. Yılında Trabzon’da düzenlenecek tören ve etkinlikle anılacak.

Trabzon'da Ertuğrul Fırkateyni heyecanı!4 (1)

Kazada hayatını kaybeden mürettebat içerisinde Akçaabat’tan 16, Sürmene’den 13, Of’dan 11, Maçka’dan 8, Yomra’dan 7, Vakfıkebir’den 4, Beşikdüzü’nden 3, Tonya’dan 1 ve Trabzon Merkez’den 8 denizci bulunmakta ve 71 şehitle “Trabzon” ilimiz ilk sırada yer almaktadır.

Trabzon'da Ertuğrul Fırkateyni heyecanı!4 (5)

Türkiye Harp Malulü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Trabzon Şubesi tarafından organize edilen anma etkinliği kapsamında saat 12.30 daMaraş Caddesi’nde Bayrak yürüyüşü ile başlayacak olan etkinlik, saat 13.00 de Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde, İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zerrin Şentürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti ve Japonya’nın Ortak Değeri Ertuğrul Fırkateyni” başlıklı Kişisel Fotoğraf Sergisi ile devam edecektir. Serginin açılışı sonrasıŞentürk, “Ertuğrul Fırkateyni’ninTarihi”başlıklı konuşma yapacak ve bir “Fotoğraf Sunumu” gerçekleştirecektir. Prof. Dr. Zerrin Şentürk’ün, “Ertuğrul FırkateyniProjesi” isimli Kişisel Projesi kapsamında, bizzat Japonya’ya giderek fotoğrafladığı sergide, geminin hangi kayaya çarparak parçalandığını, Japonların kaza anısına inşa ettikleri Ertuğrul Sokağı’nı ve bu bağlamda sergiledikleri gerçek dostluğu gözler önüne serecektir. Sergi, 18-22 Eylül 2022 tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık kalacaktır. Etkinlik devamında,Trabzon Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Engin Çağdaş Bulut, “Ertuğrul Faciası’nın Trabzonlu Şehitleri” başlıklı konuşmasını yapacaktır.

Trabzon Deva'dan Akçabaat'a Çıkarma Trabzon Deva'dan Akçabaat'a Çıkarma

Trabzon'da Ertuğrul Fırkateyni heyecanı!4 (2)

Türkiye Harp Malulü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Gazi Ahmet Tezcan, “Birçok kez Japonya’ya gitmeyi düşünsem bile 609 şehitin 71 i Trabzon’lu olunca, Ertuğrul Fırkateyni Şehitlerinin anısını Trabzon’da yaşatmak istedik. Bu proje ile de ilk çalışmamızı başlattık. Gelecek yıl 18 Eylül 2023 tarihinde Ertuğrul Fırkateyni Anıtı’nı yapmış olarak bir sonraki programa hazır olacağız. Bu Proje kapsamında desteğini esirgemeyen başta Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Milli Eğitim Müdürü Burak Fettahoğlu, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hayrullah Ozan Çetiner,Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Muhammet Cimşit, Ortahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sadettin Önsel ve bizler için etkinliğimize destek veren ve her daim yanımızda olan İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zerrin Şentürk’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım” dedi.