9 ilde yaklaşık 2 milyon aboneye elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2022’nin ilk üç ayına ait elektrik tüketim oranlarını açıkladı. Trabzon, Rize, Gümüşhane, Giresun ve Artvin illerinin bulunduğu Çoruh bölgesinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla toplam elektrik tüketiminde yüzde 3 oranında artış görüldü. Bu artış Bingöl, Malatya, Tunceli ve Elazığ illerinin yer aldığı Fırat bölgesinde yaklaşık yüzde 7 olarak kaydedildi.

DEVA Partisi Kadınları Trabzon’da DEVA Partisi Kadınları Trabzon’da

Sanayi ve ticarethane grubundaki elektrik tüketimi arttı

Yılın ilk çeyreğinde meskenlerde toplam elektrik tüketimi Çoruh bölgesinde yüzde 10 azaldı. Sanayi ve ticarethane grubundaki elektrik tüketimi ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla tüm illerde arttı. Çoruh bölgesinde Trabzon’da yüzde 32, Gümüşhane’de yüzde 26, Rize’de yüzde 21, Artvin’de yüzde 21, Giresun’da yüzde 11 oranlarında artış yaşandı.

elektrik_artis

Abone sayısı arttı

2022 yılının ilk çeyreğinde toplam abone sayısı bir önceki yıla kıyasla Çoruh bölgesinde yaklaşık yüzde 3 oranında arttı. Çoruh bölgesindeki illere mesken, ticarethane ve sanayi abone grupları dahil edildiğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre Trabzon’da yüzde 7, Artvin ve Gümüşhane’de ise yüzde 1 oranlarında elektrik tüketiminin arttığı belirtildi. Tüketimin Giresun’da yüzde 2, Rize’de ise yüzde 1 oranlarında azaldığı görüldü.