Trabzon'da hizmet veren dolmuşlar yenilendi ancak, her yaz olan sorun bu yaz da devam etti. Dolmuşlara binen vatandaşlar bunaltan sıcaklar sonrası dolmuşçuların klima açmamasına isya etti.

Nurullah Cabri- İklim değişikliği birlikte Trabzon en sıcak dönemlerinden birini yaşıyor. Şehir nem oranı da genel olarak %75 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Vatandaşların sıcakta yaşadığı zorluklara bir tanesi de dolmuşlar ekliyor. Özellikle klima açılmayan dolmuşlarda vatandaş sauna etkisi yaşıyor. Dolmuş dönüşümüyle birlikte daha rahat bir yolculuk yaşayacağını düşünen vatandaşlar değişmeyen zihniyetten dolayı mağdur oldu. Dolmuş şoförlerinden klima açmalarını isteyen yolculara verilen cevaplar ise, klima bozuk şeklinde oluyor. Bazı şoförler ise bu istediği duymazdan geliyor. Kimi şoförler ise tehlikeye rağmen hala kapı açıyor. Bu sorunu vatandaşlarla konuştuk, işte aldığımız cevaplar:

1Süleyman Aydem

Süleyman Aydem

“Ben dolmuşa binmiyorum ancak aracım var. Turist taşıyorum. Sağda solda görüyorum, bazı şoför arkadaşlarımız para için çok risk alıyorlar. Orta kapıyı açık tutuyorlar, klima açmıyorlar. Neden açmıyorlar bilmiyorum. Bozuk olabilir ama araçlarının modeli yüksek. O araçlarda klima yoksa neden alıyorlar. Şu anda bölgemizde iklim çok değişti. Klimasız olmuyor. Çok ihtiyaç var. Sadece araçta değil, her yerde var. Arkadaşlarımızın buna çok dikkat etmesi lazım. Riskli bir durum ani frende kötü şeyler olabilir. Orta kapı açık son gaz gidiyorlar. Böyle bir şey olmaması lazım. Onlara gelecek hasar bizi de mağdur eder. Durağa klimasız araç durağa sokmasınlar. Hele de şu zamanda, hangi devirde yaşıyoruz?”

2Özgür Gülay

Özgür Gülay

“Bu araçlar değişirken klimalı olacak dendi. Açık hava sistemli bir klima. Hak yiyemem bazı araçlarda açık görüyorum. Ancak çoğunda yok. Yeterli olmuyor. Özellikle akşam saatlerinde belli hatlarda sıkıntı ve problemler oluyor. Halkı da anlamak gerekiyor. Açık kapılar da riskli ama açık olmasını istiyoruz. İnsanlar klima istiyor, kapı açılınca da yok demiyoruz. Çünkü çok sıcak. Ya klima ya kapı açık olsun diyoruz artık. Ama olması gereken klimanın açık olması.”

3Özere Marapoğlu

Özer Marapoğlu

“Ben buraya yarım saat önce geldim. Dolmuşta piştim açıkçası. Memnun değilim. Ben buraya gelirken Erdoğdu bayırında aşağı kapı açtılar. Klima açmadılar, dolmuşlarımız yeni ama klima açmıyorlar. Bazı açsa da çoğu açmıyor.”

4Alparslan Şahintürk

Alparslan Şahintürk

“ Dolmuşlardan memnun değiliz. Havalar oldukça sıcak. Trabzon’un nem oranı çok yüksek. Ona rağmen dolmuşlar bir tık daha fazla mazot yakarız diye klima açmıyorlar.”

5Zeynep Arıcı

Zeynep Arıcı

“Dolmuşlar klima açısından yetersiz. Bazı dolmuşlar uyarılmasına rağmen klima açılmıyor.”

6Sude Ergül

Sude Ergül

“Memnun değilim. Otobüs kullanmaya başladım. Zaten koltuk sayısı artınca yolcu sayısı da arttı. Koltukları geçtim ayakta alınan yolcu sayısı arttı. Otobüslerden farkı kalmadı. Benim açımdan otobüsler daha konforlu.”

7Emre Özyurt

Emre Özyurt

“Çok kullanmıyorum ama klima açmadıklarını duyuyorum. Eskiye göre daha iyiler ve büyükler. Yeniler ve ayakta daha yolcu almıyorlar.”

6Yavuz Ege Efe

TOKİ Sosyal konut projesinde temel atılacak iller açıklandı! Trabzon listede yok TOKİ Sosyal konut projesinde temel atılacak iller açıklandı! Trabzon listede yok

Yavuz Ege Efe

“Memnun değilim. Pahalılar, zaten klima açmıyorlar. Çok nadir açtıklarını gördüm. Dolmuşlar Hep dolu geçiyor. Sayıları artmalı.”

8Emrah Durmuş

Emrah Durmuş

“Şu an dolmuşlardan memnunuz. Pandemi zamanı tam dolmuyordu ama şu an doluyor. Söylediğimiz zaman sağ olsunlar kapıyı açıyorlar, yardımcı oluyorlar. Ama insan istiyor ki klima açılsın. Trabzon’un hava şartları değişti, çok sıcak oldu.”