Trabzon'da geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan UKOME toplantısı sonrasında Büyükşehir Belediyesi otobüsleri, toplu taşıma araçları ve taksilerde ücretlere zam yaparak tarife değişikliğine gitti.

UKOME üyelerinin aldığı karara göre, Ortahisar ilçesinde ulaşımda hizmet veren dolmuşlarda yeni ücretin sivil 4 lira, öğrenci ise 3 lira olarak belirlenmesine karar verilmişti.

Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarında ise Ortahisar ilçesi tam 2,5 lira, indirimli 2 lira ve öğrenci 1,5 lira olarak belirlenmişti.

Yeni tarifelerin yılbaşından (1 Ocak) itibaren yürürlüğe girmesi beklenirken dolmuş zamları bugün itibariyle başladı.

Dolmuş duraklarına gönderilen tarifeyle beraber toplu taşıma araçlarında bugün itibariyle zamlı tarife uygulanmaya başlandı.

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde dolmuş dönüşümü bir kez daha uzatıldı. Ortahisar ilçesinde dolmuş dönüşümü için verilen son tarih bu kez 31 Mart 2022 oldu.

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde dolmuş dönüşümü bir kez daha uzatıldı. Ortahisar ilçesinde dolmuş dönüşümü için verilen son tarih bu kez 31 Mart 2022 oldu. Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta, dolmuş dönüşümü için süre uzatımı kararının UKOME toplantısında alındığını açıkladı. Başkan Usta, “Dolmuş dönüşümü için verilen süre 31 Mart 2022’ye kadar uzatıldı. Şoför esnafımız için hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı. Trabzon’da dolmuş dönüşümünde sadece 465 dönüşümü tamamlarken, dönüşüm sürecini tamamlayamayan araçlar için ek süre talep edilmişti.

Toplam 689 dolmuşun bulunduğun Ortahisar’da şoför esnafı bir kez daha süre uzatımı kararı ile bir nebze de olsa nefes alırken, Şoförler Odası Başkanı Usta, “Şu anda 465 araç resmi olarak dönüştü. 50-60 tane de piyasada arabasını alıp hazırlayanlar var. 100 civarında da fabrikaya sipariş verip arabalarını bekleyenler var. Dönüşüm sürecini tamamlayamayan çok araç kalmadı. Dönüşüm sürecini mücbir sebeplerden ötürü uzatabiliriz. Salı günü komisyon toplantısı var. Dönüşüm sürecinin uzatılması talebimiz komisyonda değerlendirilecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Trabzon’da ulaşımda geçtiğimiz günlerde alınan dolmuş ücretlerine zam kararı henüz yürürlüğe girmedi. Ancak bazı dolmuş şoförlerinin vatandaşlardan zamlı ücret alındığına yönelik şikayetler gelmeye başladı.

Edinilen bilgiye göre, şehir içinde 3 TL’den 4 TL’ye çıkarılması planan dolmuş ücretleri ve ilçelerde de zam yapılması kararlaştırılan dolmuş ücretleri ile ilgili UKOME kararını Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu henüz imzalamadı. Zam kararı imzalanmadığı için şuanlık yürürlüğe girmedi.

Başkan Zorluoğlu’nun zam kararını iptal, erteleme veya revize etme yetkisi bulunması ve zamlı ücretin henüz kesinleşmemesine karşın bazı dolmuşçuların zamlı ücret talep etmesi ile ilgili gerekli işlem başlatılacağı öğrenildi.

Trabzon’da ulaşımda dolmuş ve otobüs ücretlerine zam yapıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan UKOME toplantısında alınan kararda Ortahisar İlçesi içerisinde dolmuş ücretleri 3 TL’den 4 TL’ye çıkarıldı. Dolmuş şoförleri ise 4.5 TL talep etmişlerdi.

Belediye otobüslerine ise Tam bilette 2 TL’den 2,5 TL’ye çıkartılırken öğrenci bileti ise 1,5 TL oldu.

İlçelerede zam yapıldı

Trabzon’un ilçelerindeki dolmuş ve otobüs hatlarına da zam yapıldı.