Trabzon 2021 yılında Türk vatandaşı ve yabancı ülke uyruklular olmak üzere kaç kişinin dünya evine girdiği açıklandı. Diğer yıllara göre oranlar dikkat çekti.

Trabzon Ortahisar Belediyesi Evlendirme Memurluğu, 2021 yılında Türk vatandaşı ve yabancı ülke uyruklular olmak üzere toplam 2 bin 68 çiftin nikahını kıyarken, bunlardan 130’u yabancı uyruklu çiftlerden oluştuğu aktardı.

Hüseyin Örs fındık üreticilerini ziyaret edip sorunlarını dinledi Hüseyin Örs fındık üreticilerini ziyaret edip sorunlarını dinledi

2022 yılında ise bin 456 çift nikah için başvuruda bulunurken, bunlardan şu ana kadar 826 çiftin nikahı kıyıldığı kaydedildi. 2020 yılında bin 913 adet olan nikah sayısı 2021 yılında 2 bin 68'e çıkarken bu yıl bu rakamın artması beklenildiği ifade edildi.  Bu yıl şu ana kadar bin 456 çift, nikah için Ortahisar Belediyesi Evlendirme Memurluğuna başvururken aralarında yabancı uyruklu çiftlerin de bulunduğu söylendi.


2021 yılında kıyılan nikahların ilk sırasını 25 nikahla Suriyeli mülteciler oluştururken, ikinci sırayı 15 nikahla Almanya ve Afganistan vatandaşları, üçüncü sırayı 13 nikahla Özbekistan, dördüncü sırayı 9 nikahla Azerbaycan ve Rus uyruklular aldığı belirtildi. Sırayla; İran, Kırgızistan, Irak, Gürcistan, Ukrayna, Fas, Kazakistan, İsveç, Fransa, Avusturya, Tacikistan, İngiltere, Moldova, Mısır, Tayland, Lübnan, Dominik, Şili ve Belarus uyruklular takip etti.
Bu yıl şuana kadar 826 çiftin nikahı kıyıldığı aktarılırken, bunların 65 kadarı yabancı uyruklu çiftler oluşturduğu belirtildi.