Rabia Mollaoğlu - Araklı Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisinde vahşi depolama sonucu çevreye yayılan koku vatandaşı isyan ettirdi. Tesise tepki gösteren çevre halkı, çöp arabalarının Taşönü girişindeki yolu ulaşıma kapattı. Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi ise isyan eden vatandaşın haklı olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını yarın Valilikte acil durum toplantısı yapmak üzere toplanılacağını kaydetti.

Bakan Muş, Türkiye ihracat rakamlarını açıklama törenine katılacak Bakan Muş, Türkiye ihracat rakamlarını açıklama törenine katılacak

TAAHHÜTLER YERİNE GELMEDİ

Yaptığı açıklamada Çebi, “Vatandaş haklı. Daha önce de beyanat vermiştim. Bize verilen taahhütler yerine gelmedi. Bize verilen taahhütlerde buraya dünyanın ve Türkiye’nin en güzel, en modern fabrikası kurulacağı, asla koku olmayacağı, gelen 100 ton çöpün 90 tonunun yanıp elektrik üretileceği, kalan 10 ton çöpün ise kömür şeklinde filtresiz tamamen çevreye zarar vermeyecek şekilde depolama yapılacağı belirtilmişti.

RESMİ BİR AÇIKLAMA YAPAN YOK!

Geldiğimiz noktada vahşi depolama yapılıyor. Koku almış başını gidiyor. İnsanları rahatsız ediyor. Vatandaşları düşününce haklı. Verilen taahhütler böyle değildi. Bu kokuya gerçekten dayanılmaz. Bu süreç içerisinde ne kaymakamımıza, ne bize resmi bir açıklama yapan yok.

ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDILAR

Yarın bizi acil toplantıya çağırdılar. Valilikte Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında toplantı yapacağız. Bazı taahhütler konuşulacak.” ifadelerine yer verdi.

KOKU SORUNU DEVAM EDERSE EYLEM DE DEVAM EDECEK

Taşönü Mahalle Muhtarı İbrahim Yakupçebioğlu, koku devam ettiği sürece eylemlerinde devam edeceğini belirterek “Dün gelen vasıtalar vatandaşın yolu kesmesiyle geri döndü. Bugün ise çöplerin dökümüne devam ediliyor. Koku sorunu devam ettiği sürece eylem de devam edecektir. Bu köyün sorunu değil Araklı hatta Arsin ilçesinin sorunu. Çöp tesisi Araklı’yı birden etkiledi. Allah selametini versin bizim eski belediye başkanımız vardı. Burası çöp tesisi değil, enerji tesisi. Ama nerede? Maalesef çöpün içine soktular Araklı’yı.” şeklinde konuştu.