Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısı bugün yoğun gündemle başladı. 

Başkan Zorluoğlu meclis başında yapılan çalışma, yapılacak ve devam eden çalışmalarla ilgili Meclisi bilgilendirdi. 

OTOGAR YERİ SATIŞA MI ÇIKARILIYOR?

İYi Parti Grup Başkan Vekili Aslan Güner, “otogar satışıyla ilgili haberler gündeme geliyor. Daha önce satış kararı alındığı zaman mevcut otogar yeni yapılan otogar inşaatı bitmeden satışı olmayacağı söylenmişti. Karar değişikliğine mi gitti? 

HIDIRNEBİ’DE CAN KAYBI OLMAMASI ŞANS ESERİ

Akçaabat’ın Hıdırnebi Yaylasında bir kaya var. Küçük şeklinde sürekli parçalar düşüyor. Şuana kadar can kaybı olmaması şans. Büyükşehir olarak orada bir çalışma yapabilir miyiz?

KUMSAL ORTADAN YARILARAK YOL GEÇİRİLİYOR
Akçaabat’ta kumsal ortadan yarılarak ortadan yol geçiriliyor.  Sümela’da tuvalet ama meclis yokmuş. Bu konuda şikayet var. Bana iletilen notu aktarıyorum.

TİSKİ MUHTARLARA RANDEVU VERMİYOR MU?

Muhtarlar geçen hafta bir toplantıda TİSKİ genel müdüründen 8 ay randevu alınamadığı belirtildi. Böyle bir şey var mı?” Dedi.

MARAŞ CADDESİNE ÇEŞME TALEBİ

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Maraş caddesinin 400 metrelik trafiğe kapatılan yeri güzel oldu. İnşallah Pazarkapı’ya kadar uzar. Ziraat Bankasının orada bir çeşme koyulsa gelip geçenler su içse iyi olur. Vatandaşın bu konuda talebi var.

SÜMELA MANASTIRI RİNG YOLU

Geçen hafta 22 yıl üzerine Sümela Manastırı’na gittim. Aşağıda 2 km’lik manastıra çıkan yolda beton çatlamış. Buraya asfalt dökülse iyi olur. Ringin yapıldığı yol. Yol bozuk olunca minibüsler 15 km yol parası alıyor. 

TARİHİ YERE ZARAR GELMESİN

Kundupoğlu Konağı’nda dış kapısı açık. Oradaki binanın bir iki kapısı da açıktı. Oray bir bekçi falan koyulsun. Tahrip edilir çok yazık. Güzel bir çalışma olmuş.” ifadelerine yer verdi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Maraş caddesi yaşam merkezi haline geldi. Yeraltı konteynerlerini oraya koyduk. Turgay beye Çeşme talebi geldi bana da bank talebi geldi. Bankları saydım 60 tane bank var 61 olmadı. Oraya ilave bank koyabilir miyiz? Tur otobüslerinin meydan’da indirme bindirme özellikle talepleri var. Turistleri meydan’a bırakıp belli saatlerde alınması planlandı.” diye konuştu.

BOĞULMALAR ARTTI MECLİS ÜYESİNDEN FLAŞ ÖNERİ GELDİ

Ak Parti Meclis Üyesi “Yaz sezonunun başlamasıyla boğulmalar olmaya başladı. Of’ta bir vatandaşımız boğularak hayatını kaybetmişti. İlçelerimizin giriş çıkışlarında denize giren yoğun yerlere can kurtaran koyabilir miyiz. 3 tane çocuğumuz denize girdi bölgeden geçen tır şoförü tesadüfen çocukların 2 tanesini kurtardı. Biz de meclis üyesi olarak üzerimize ne düşer diye düşündüm. Böyle bir şey geldi aklıma.” dedi. 

OTOGAR YERİ İÇİN İŞLEM BAŞLATILACAK

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “otogar alanıyla ilgili daha önce meclisimizden yetki alındı. Şehrimizde en iyi şekilde kullanılmasına dönük. Bizden önce imarı yapılmış. Burayı yenisini açtığınızda boşaltacağız. Buranın satılması boşaltılır boşaltmaz satılacağı anlamına gelmez. İleri günlerde işlem başlatacağız. Mevcudun tamamlanıp onun ardından işlem yapılacak. Basında çıkan haberlerin gerçeği yok. Kuralları neyse devlet ihale kanununa göre gerçekleşecek. Mevcut imar durumuna göre iş yapacak. Orada hastanede yapılabilir. Yapılacak diye söylemiyorum. Üst düzey hastane yapılması katkı sağlar. Butik ticari alanları da olabilir. Şehrin menfaatine uygun olmasını arzu ediyoruz. Hıdırnebi yolu Büyükşehir’in uhdesinde değil ama not alıp arkadaşlarımız orayı inceleyecek. 

SÖĞÜTLÜÇEŞME SAHİLİ İÇİN TOPLANTI YAPILACAK

Akçaabat’tan meclis üyelerimizin tamamını bir toplantı yapıp davet edeceğim. Trabzon’un en güzel sahillerinden bir tanesi Söğütlü sahili. Beraberce ilgili birimlerimizle Akçaabat meclis üyelerimizle ortak akılla bir proje yapacağız. Ne yapılacağına karar vereceğiz. Orası daha yeni.

BÜYÜKŞEHİRİ ELEŞTİREN MUHTARLARA SERT YANIT

Trabzon'daki kazada hayatını kaybeden Çalık göz yaşlarıyla uğurlandı Trabzon'daki kazada hayatını kaybeden Çalık göz yaşlarıyla uğurlandı

Muhtarlar ilgili doğrusu burada ayrıntılı gitmeyebilirim. GEREK TİSKİ gerek büyükşehir olarak 748 muhtarımıza yetişmeye gayret ediyoruz. Gerek buraya çağırarak gerek biz giderek. TİSKİ’nin kazandırdığı projeleri siz de dile getiriyorsunuz. Burada kullanılan ifadeler doğru ifadeler değil. Ben şimdi bir şeyler söylerim buradan mahçup ederim. Gerekirse ayrıntıları ortaya çıkarayım. Dosya olarak da var. Onları ihmal etttiğimiz bir şey söz konusu değil. Buradan bunları açıklayamayayım. Orada başka şeyler var. 
Maraş’ta Çeşme ihtiyacı arkadaşlarımız not etsin. 

ESKİ KARGAŞA YOK

Sümela’da güzel işler yapıldı. Eski kargaşa yok artık. Tesisleri de kiraya verdik.Muhteşem bir görüntüsü var restoranın.

GÜVENLİK EKSİĞİ VARSA TAMAMLARIZ

Kundupoğlu Konağı ile ilgili güvenlik eksiği varsa tamamlarız. Tasarım çalışmasına orada devam ediyoruz. Dış kapısı açık değildir. Bazı bölümleri depo olarak kullanılıyor. O anlık açıktır.

TAŞ DEVRİNDE KALDI DİYEREK DENETİME ÇIKILACAĞINI AÇIKLADI

Gelen yabancı misafirlerimize çok teşekkür ediyoruz. Gelenlere güzel bir muamele şehrimize ekonomik olarak faydası var. Ulaşım konusunda çok sıcak var nem oranı üst düzeyde. Hem otobüslerimiz için dolmuşlara klimaları açmaları konusunda uyarıyoruz. Kapıyı açarak içeriyi soğutma devri taş devrinde kaldı. Denetimlerimizi de sıklaştıracağız.

BOĞULMA VAKALARI İÇİN AKSİYON ALINABİLİR Mİ?

Boğulma vakaları maalesef her sene yaşanıyor. Büyükşehir’in işidir değildir plajıdır değildir bazı aksiyonlar geliştirebilir. Hem ilçe belediyeleri hem de büyükşehir olarak bu konuda elimizden geleni yaparız.” şeklinde konulara açıklık getirdi.