Trabzon’da “Kent Gündemi ve Takip Komisyonu” 2. Toplantısını terminal gündemiyle yaptı.

Nurullah CABRİ - Trabzon Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası Trabzon Şubesi iş birliğinde oluşturulan “Kent Gündemi ve Takip Komisyonu” 2. toplantısını Şehir Plancıları odası Trabzon Şubesi’nde gerçekleştirdi. Toplantıda satışı gündemde olan otogar binası alanı ile ilgili istişare yapıldı. Toplantıyı değerlendiren Şen, “Şehir Plancılar Odası olarak mevcut terminal binası alanının plan değişikliğine itirazda bulunduk. Mimarlar Odası da itiraz etti. Orada kat hedefleri 12 kata çıkarıldı. Sebebinin arazinin rayiç bedelini artırmak için olduğu belirtildi. İtiraz ettik. Bir arazinin değeri artırılsın diye plan değişikliği yapılmaz.” dedi.

Arazinin değeri artsın diye (2)

Trabzon Valiliğinden sürücülere uyarı! Nisan 2023'e kadar zorunlu olacak Trabzon Valiliğinden sürücülere uyarı! Nisan 2023'e kadar zorunlu olacak

Trabzon Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası Trabzon Şubesi iş birliğinde oluşturulan “Kent Gündemi ve Takip Komisyonu” 2. toplantısını Şehir Plancıları odası Trabzon Şubesi’nde gerçekleştirdi. Toplantıda satışı gündemde olan otogar binası ile ilgili istişare gerçekleştirildi. Toplantıyla ilgili değerlendirme yapan Başkan Şen, “İkinci toplantıda eski terminal alanı ilgili gelişmeleri konuştuk. Bundan sonraki toplantılarda başka gündem maddeleri de olacak. Şehir Plancılar Odası olarak mevcut terminal binası alanının plan değişikliğine itirazda bulunduk. Mimarlar Odası da ayrıca itiraz etti. Orada kat hedefleri 12 kata çıkarıldı. Bunun sebebinin arazinin rayiç bedelini artırmak için olduğu belirtildi. Buna itiraz ettik. Bir arazinin değeri artırılsın diye plan değişikliği yapılmaz. Plan değişikliğinin gerekçeleri kanunda yazar. Zorunlu durumlarda kamu yararının gözetildiği şekilde plan değişikliği yapılır.” diye konuştu.

Arazinin değeri artsın diye (1)-1

HER İKİ ODA DA MÜLK SATIŞINDAN YANA DEĞİL

İtirazlarının reddedildiğine dair duyumlarda aldıklarını kaydeden Başkan Şen, “Arazinin değerini artırmak kamu yararı değildir. Ne kadar belediyenin ya da kamu kurumunun olursa olsun, oranın değerini artırmak veya daha fazla kazanç elde etmesi kamu yararı anlamı taşımaz. Kamu yararı çok daha farklı bir şeydir. Biz o plan değişikliğine itirazda bulunmuştuk. Cevap yazısı gelmedi ama duyduğumuz kadarıyla itirazlarımız reddedilmiş. Bu reddedilen süreçte ne yapabiliriz diye bir görüşmek yaptık. Bu toplantıyı Mimarlar Odası ile gerçekleştirdik. Her iki odada o mülkün satılmasından yana değil. Halkın ve kamunun menfaatleri açısından kullanılması taraftarıyız. Bir sosyal alan, açık alan veya kültür alanı yapabilir. O bölgede böyle bir kentsel boşluğa ihtiyaç var. Burası yoğun ve dönüşecek bir alan. Daha sonra bu arazi başka bir şekilde değerlendirilebilir. Trabzon halkının lehine kullanabilir. Ama henüz idare buna bu şekilde bakmıyor. İlerleyen günlerde belediye ile görüşeceğiz.” ifadelerini kullandı.