Yaz mevsiminin gelmesiyle Trabzon’da ve bölgemizde artan boğulma vakalarının ardından Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinden flaş öneri gündeme geldi.

AK Parti Of Meclis Üyesi Oktay Ulusoy, “20-25 gün önce Of’ta maalesef bir gencimizi kaybettik, boğuldu. Yaz sezonu başlamasıyla beraber bu tür vakalar çok artmaya başladı. Arama kurtarma çalışmaları yapıldı. Devletimizin bütün imkânları seferber edildi. Ancak ben meclis üyesi olarak 3-4 orada ailenin yanındaydık. Çok büyük acı yaşadılar. Meclis üyesi olarak baktım, bizim üzerimize düşen neydi diye. Hatamız nedir diye sorguladığımda şöyle bir şey aklıma geldi. Büyükşehir olarak bunu yapabilir miyiz? İlçelerimizin giriş ve çıkışlarında denize girme yerleri var. Hepsine plaj yapmamız çok zor. Ama yoğun olarak denize giren bölgelere bir cankurtaran koyabilir miyiz?

BOĞULAN 2 ÇOCUĞU TIR ŞOFÖRÜ KURTARDI

Çünkü 3 tane çocuk denize girdi. İki tanesi tesadüfen oradan geçen tır şoförü tarafından kurtarıldı ve bir tanesi vefat etti. Böyle bir cankurtaran olsaydı çocuğumuzu kaybetmezdik. 3-4 ay sorunlar yaşanıyor. Bununla ilgili önlem alabilir miyiz?” diye sordu.

AKSİYONLAR GELİŞTİRİLMESİ GEREKİR

Trabzon'da küçük balıkçılığa büyük darbe! Trabzon'da küçük balıkçılığa büyük darbe!

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Boğulma vakaları maalesef her sene sadece Trabzon’da değil, ülkemizde bu bölgede yaşanıyor. Karadeniz’in kendine has bir özelliği var. Bunların önlenmesi adına birinin sorumluluk üstelenmesi gerekir. Ortada olan bir candır. Bazı aksiyonlar geliştirilmesi gerekir. Hem ilçe belediyelerimizin hem de Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alması gerekir. Kendi plajlarımızda bunu sağlıyoruz. Buna rağmen bazen orada bile kazalar oluyor. Sıkıntılar çıkıyor.” diye konuştu.