Trabzon’da bazı okul müdürlerinin bağış adı altında para toplaması MEB’e kadar gitti.

Trabzon’da bir okul müdürü hakkında velilerden talep edilen para nedeniyle idari soruşturma başlatıldı. Edinilen bilgiye göre, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Karakaş da okul müdürlerini resmi yazı ile uyardı. Müdür Karakaş, okul müdürlerini, kayıt döneminde nakil ve öğretmen seçimi konusunda uyardı.  Okula kayıtlarda herhangi bir gerekçe adı altında okul müdürlerinin bağış ve para konularını gündeme getirmemeleri konusunda uyardı.

OKUL MÜDÜRLERİ UYARILDI

Trabzon Beşikdüzü'nde flaş olay! 8 bin liraya teleferik mi olur? Trabzon Beşikdüzü'nde flaş olay! 8 bin liraya teleferik mi olur?

Bazen okul müdürlerinin bilgisi dışında aile birliği yöneticilerinin sebep olabileceği yanlış anlaşılmaların da önlenmesi istendi. Özellikle okul öncesinde kesinlikle veliden peçete, havlu, kağıt, sabun gibi ürünlerin istenmemesi, okul öncesi için mevzuata göre belirlenen aidat üst limitlerinin velilerin ekonomik durumunu zorlayacak boyutlarda olmaması, dezavantajlı yerleşim yerlerindeki ailelerin çocuklarının devam ettiği okullarda aidat uygulaması yapılmaması, şube ve öğretmen  belirlemelerin dengeli yapılması ve bu konuda öğretmenleri ayrıştıracak, velilerde adalet duygusunu zedeleyecek uygulama ve söylemlerden kaçınılması gerektiği kaydedildi. Tüm anaokulu, ilkokul ve ortaokulların her türlü temizlik ve kırtasiye ihtiyaçlarının kesinlikle Bakanlıkça karşılanacağının bilinmesini istedi.

BİR OKUL MÜDÜRÜ HAKKINDA SORUŞTURMA

Trabzon’da velilerden talep edilen yüksek bir meblağın Milli Eğitim Bakanlığına şikayet konusu olduğu ve konu hakkında Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce de idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Karakaş’ın müdürlüğü döneminde LGS’de ilçenin başarı skalası yükselirken, okullarda da disiplin sürecinin etkin bir şekilde işletilmesi bekleniyor.