Trabzon’da 2018 yılından itibaren gerçekleştirilen suda doğum aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nde bir ilk olma özelliğine sahip. Suda doğum hem anne adayı hem bebek için en sağlıklı yöntem olmakla birlikte sezaryeni de büyük oranda azaltıyor.

IMG_0326

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin, “Sezaryen doğumda Türkiye dünyada ikinci, Orta ve Asya’da birinci sırada. Suda doğumda bölgemizde ilkiz. 2018 yılında 24 doğum gerçekleştirirken pandemide bu sayı 4’e indi. Şimdi uzman ekibimizle tekrar yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "05 Ekim 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "05 Ekim 2022"

SEZARYENDE DÜNYADA İKİNCİ, ORTA VE ASYA’DA BİRİNCİ SIRADAYIZ

Suda doğum için hazırlanmış özel odada buna uygun kişilere uygulanan doğum teknikleri hem anne adayının hem de bebeğin stersini azaltarak kolay bir doğum olmasını sağlıyor. Konuya ilişkin detaylı bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin, “Son 5 yılda yapılan çalışmalar göstermiştir ki sezaryen doğumda Türkiye dünyada ikinci, Orta ve Asya’da birinci sırada. Bu sezaryen sayılarını nasıl azaltabiliriz diye Sağlık Bakanlığı çalışma içerisine girmiş. Sezaryeni azaltmanın en önemli etkeni de doğumdaki ağrıyı azaltmak olarak gösterilmiş ve doğumda ağrıyı azaltmak için en etkili yöntemlerden birisi de suda doğumun gerçekleşmesi.

IMG_0324

SUDA AĞRISIZ KOLAY DOĞUM

Suyun hidrotermal ve hidromekanik etkisi var. Isı doğum kanalını genişletiyor. Rahme giden kan miktarını artırıyor. Damar genişlemesini sağlıyor. Üretimi daha fazla artıyor suda doğum esnasında. Ağrısız bir şekilde kolay doğum gerçekleşiyor. Bunun dışında anne bebeğiyle daha çabuk buluşuyor. Doğum kesiti olmuyor. Annenin daha kolaylıkla sütü geliyor. Bebeğini kolaylıkla emzirebiliyor. Bu açılardan pek çok avantajı var. Biz de hastanemizde 2018 yılından beri suda doğum gerçekleştiriyoruz. Pandemiden önce haftada bir, iki tane suda doğum gerçekleştirirken pandemi bunun önünde engel oluşturdu. Ekibimize tekrar suda doğumla ilgili bir eğitim veriyoruz. Yakında yaygın olarak kullanmak istiyoruz. Bunun için çalışmalarımızı başlattık. Doğumu kendiliğinden başlamış düzenli aralıklarla kasılması olan tüm anne adayları suda doğum adayıdır.

SUDA DOĞUMDA BÖLGEMİZDE İLKİZ

Doğum 37 derecelik bir havuzun içinde gerçekleşiyor bu doğum. Anne adayı çok uzun süre suyun içinde kaldığı zaman sıvı kaybı gerçekleşebilir, ateşi yükselebilir. Bunun için anneyi yakından takip ediyoruz. Sıvı veriyoruz. Kalp atışlarını izliyoruz. Uygun hasta seçimi yapıldığında, hasta yakın takip edildiğinde her hangi bir risk oluşmadan doğum gerçekleşiyor.

Suda doğumda bölgemizde ilkiz. Türkiye’de ise birçok merkez var. Karadeniz Bölgesinde tek olma özelliğine sahibiz. Bu yüzden gururluyuz. Güzel bir ekiple çalışıyoruz. Hastalarımızın da talebi bu yönde olduğu sürece biz de hizmet vereceğiz.

SEZARYEN ORANI TRABZON’DA TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA

Suda doğan bebekler daha sakin oluyor. Doğumda daha az stresle karşılaştığı için.. Hatta doğarken ağlamıyor bebekler. Bu nedenle bizim için kıymetli bir uygulama. Aynı zamanda hastanemizde epidural ağrısız doğum da gerçekleştiriyoruz. Sezaryen oranımız oldukça düşük. Yaklaşık yüzde 20’nin altında gerçekleşiyor. Türkiye’ye göre çok çok iyi veriler. Türkiye’ye baktığımızda yüzde 60 civarında sezaryen oranı var. Biz bu oranımızı daha da aşağıya çekmeye çalışıyoruz suda doğumla birlikte.” ifadelerine yer verdi.

Haber: Rabia MOLLAOĞLU