Üniversite yıllarında sosyal medya üzerinden kıyafet satışına başlayan Trabzonlu Şüheda İbrahimağaoğlu, artık Trendyol sayesinde daha büyük kitlelere ulaşabiliyor. Serüvenine küçük bir odada başladığını belirten Şüheda büyük bir mağaza açarak kadın istihdamına destek vermeyi hedefliyor.

Trabzonlu Şüsü Collection markasının kurucusu Şüheda İbrahimağaoğlu, evinin bir odasında birkaç ürünle kısıtlı bir bütçeyle başladığı iş hayatına Trendyol ile devam ediyor. Ürünlerini sadece yurt içinde değil yurt dışında da sattığını belirten Şüheda, hedefine ulaşmanın mutluluğunu yaşadığını söylüyor.

Trabzon Havalimanı gelecek yıla şimdiden hazırlanmaya başladı Trabzon Havalimanı gelecek yıla şimdiden hazırlanmaya başladı

Bir kadın girişimci olarak kendi ayakları üzerinde durmayı çok sevdiğini belirten İbrahimağaoğlu, “Aynı zamanda bir anneyim, bir eş ve bir kadın girişimci olarak kendi ayakları üzerinde duran bir kadınım. Bir kadın olarak her zaman kendi ayaklarımın üzerinde durmayı benimsedim. Benim maceram aslında üniversite yıllarıma dayanıyor. İlk girişimim üniversite öğrencisiyken Instagram'da küçük bir butik sayfa açarak oldu. Birkaç ürünle başladığım yolculuğumda önce Türkiye'ye sonra da yurt dışına genişleyerek satışlarımı gerçekleştirdim. Eğitimim nedeniyle bu yolculuğa biraz ara verdim.

trabzon haber (3)

Trendyol ile evlendikten sonra tanıştım. Reklamlarda kadın girişimcilere destek verdiklerini gördüm. Eşim ve ben neden olmasın diye düşündük. Aslında Instagram'da tekrar aktif olmaya başlayacaktım ama devamlılığı sağlamak için hazır bir kitleye ihtiyacım vardı. Trendyol bunu bana en iyi şekilde sağlayacaktı. Bu şekilde bir iş kurma sürecimiz oldu. İlk başlarda çok kısıtlı bir bütçeyle odamın çok küçük bir bölümünde birkaç ürünle başladım. O kadar çok ürün çeşidi var ki şu anda boş bir odaya bile sığmıyor. Mağazayı hazırlama sürecindeyiz ve umarım bir buçuk ay içinde mağazamızı açacağız. Bütün bunların arka planında büyük bir emek var, bize verdiği emek ve sağladığı imkanlar çok ama çok önemli" dedi.

“Bu kadar büyümesini beklemiyordum”

İşinde bu kadar büyüyeceğini tahmin etmediğini kaydeden İbrahimağaoğlu, “Bir yere varabileceğimi düşünmüştüm ama bu kadar hızlı büyüyeceğimi tahmin edemezdim. En önemlisi hedefimiz olan müşteri memnuniyeti bizi çok ama çok iyi bir yere getirdi. Önceliğimiz hiçbir zaman sadece satmak olmadı. Müşterilerimize her zaman kaliteli ürünler sunmak için çalıştık. Bir müşteri bizden iki, üç veya dört sipariş verdiğinde, evet, bunu gerçekten yapabiliriz diye düşündük. İnsanlar bu işe başlarken çok paraya ihtiyaçları olduğunu düşünür ve bunu yapamazlar.

Kesinlikle öyle olmadığını söyleyebilirim ve çok düşük bir bütçeyle başladık. Zamanla, bu bütçe iki katına çıkar. Bu yüzden bütçeleri ve imkanları kısıtlı da olsa bu işi yapmak isteyenlere tavsiye ediyorum. Her hedefe ulaştıklarında kendilerine daha büyük hedefler belirleyip ileriye doğru hareket ederler. Bu işe küçücük bebeğimle yardım almadan başladım ve bu şekilde ilerledim. Bazen geceleri uyanıp müşterilerimin sorularını yanıtladım, bazen de bebeğim uyurken kargoyu hazırladım. Hayallerinin peşinden koşmak isteyen herkes hedeflerinin peşinden koştuğu sürece bu iş zahmetsiz değildir. Mağaza açma hedefime ulaştım. Şimdi daha büyük bir hedefim var. Öncelikli hedefim daha merkezi bir lokasyonda daha büyük mağazalar açmak ve daha çok kadına istihdam sağlamak.” dedi.

trabzon haber (2)

“Instagram’da gerçekten bir yerlere ulaşmanın çok zor olduğunu gördüm”

Instagram'da bir yere ulaşmanın kolay olmadığını deneyimleyen İbrahimağaoğlu, "Hazır giyim sektörüne ve mevcut durumuna baktığımızda Instagram'da bir yere ulaşmanın çok zor olduğunu gördüm. Trendyol gerçekten bu anlamda bana büyük fırsatlar sağladı. Mağazamız gece gündüz açıktır. Gelen siparişleri takip ediyor, stokları kontrol ediyor ve yeni ürünleri müşterilerime sunuyorum. Bu anlamda Trendyol, bu noktaya gelmemize gerçekten yardımcı oldu” dedi.

trabzon haber (1)

“Hedefimiz Trabzon’daki satıcı ailemizi daha da büyütmek”

Trendyol Grup Başkanı Çağlayan Çetin, amaçlarının Trabzon'daki satıcı ailesini daha da büyütmek olduğunu söyledi. Çetin, “Belediye Başkanımız, Valimiz, Odalar Birliği Başkanı, Sanayi Odası Başkanı ve Trabzon Kadın Girişimciler Derneği Başkanı ile temaslarımız oldu. Trabzon'da büyük bir yatırımımız var. Karadeniz Bölgesi'nin en büyük ayırma merkezini burada kuruyoruz. İnşallah Haziran ayında güzel Trabzon'umuz için tekrar geleceğiz. Bugün itibariyle Trabzon'da 1500 civarında bayimiz var. Hedefimiz Trabzon'daki bayi ailemizi daha da büyütmek. Şu an itibariyle her ay 75-100 civarında yeni KOBİ ve esnaf aramıza katılıyor. Büyümemiz, Türkiye'nin 81 ilindeki ticaret hacminin büyümesiyle orantılıdır. Buradaki amacımız Türkiye'de e-ticareti artırmak. Bu nedenle Trabzon da bizim için önemli bir merkez. İnşallah bundan sonra Trabzon'a daha sık geleceğiz, Trabzon ekonomisine yaptığımız yatırımları herkes daha çok görecek" dedi.