Trabzon Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısının son oturumu yapıldı. 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısının son oturumu yapıldı. Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlananlara ilişkin gelir desteği ödemesi yapılması ile ilgili madde müzakere edildi.

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Bu gelir desteği sadece TULAŞ’taki otobüsleri mi ilgilendiriyor yoksa özel otobüsleri de ilgilendiriyor mu? Bu gelir kriteri nedir?” şeklinde soru yöneltti.

Başkan Murat Zorluoğlu, “Malumunuz TULAŞ bizim şirketimiz. Ulaşım hizmeti olarak görev yapıyor. Bu uygulama sadece Büyükşehir otobüsleri için geçerli. Özel sektöre ait bir durum yok. Sermaye artırımı ciddi yekûn tutuyor. Ücretsiz 65 yaş üstü ve bazı şehit yakınları ile gazilerimiz gibi ücretsiz ulaşım hizmeti verdiğimiz vatandaşlarımız var. İndirimli bilet kullanan bazı meslek grupları ve öğrenciler var. Şuan 2 lira öğrenciler, 3 lira indirimli bileti olanlar, 3,75 lira da tam bilet olanlar…

BİLETLERDEN ELDE EDİLEN GELİR 4,5 MİLYON

Aylık gelirimiz 4,5 milyon lira. Biletten elde ettiğimiz. Personelimize enflasyon oranında zam yapacağımız için personel giderleri de artacağı için 17 milyon liralık aylık giderimiz var.

%25’İ GELİR OLARAK GERİ DÖNÜYOR

Ulaşımda harcadığımızın sadece yüzde 25’ini bilet geliri olarak geri alabiliyoruz. Her ay TULAŞ’a aradaki farkı vermemiz gerekiyor. İndirimli ve ücretsiz binen kesimin aradaki farkını tamamlayacağız. Öğrenciden 2 lira alacağız, aradaki 1,5 lirayı da TULAŞ’a ödeyeceğiz. Sermaye artırımı her zaman yapma zaruretimiz de azalmış olacak.” diye belirtti.

ÜCRETSİZ ULAŞIM SUİSTİMAL Mİ EDİLİYOR?

Trabzon Akyazı standında protokol krizi Trabzon Akyazı standında protokol krizi

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, 65 yaş üstü ücretsiz ulaşımdan yararlananların durumu suistimal ettiğini belirtti. Beşel, “Adam Tonya’dan hiçbir işi olmadığı halde otobüs bedavadır diye Trabzon’a geliyor, dönüyor. Buna bir sınırlama getirilemez mi?” diye sordu.

YILLIK 1,5 MİLYON, AYLIK 50 BİN YOLCU TAŞINIYOR

Başkan Zorluoğlu, “Bizim yolcularımızın yüzde 26’sı ücretsiz olarak otobüslerimizi kullanıyor. Yüzde 16.7’si öğrenci, yüzde 10’u indirimli kart, yüzde 46.8’si de tam bilet kullanıyor. Yolcularımızın yüzde 50’sinden fazlası ya ücretsiz ya da indirimli şekilde otobüslerden yararlanıyor. Bu kanun konusu. Otobüslerimizde son dönemde yoğunluk yaşanıyor. Aylık olarak taşıdığımız yolcu sayısı 1,5 milyon. Günde 50 bin civarından yolcuyu taşıyoruz. Yaz aylarında yoğunluklara sebep oluyor. Otobüs sayımızı da arttırma yoluna gittik. Önümüzdeki aylarda geldiğinde rahatlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Aslan Güner, “Bakanlığın bu konuda desteği yok mu?” diye sordu. Başkan Zorluoğlu ise “Özel halk otobüsü ulaşımı için aile bakanlığı tarafından destek veriliyor ancak belediyelerin otobüslerine yapılmıyor. Kanun konusudur. Sübvanse etmek durumundayız.” dedi.