Almanya’daki Trabzonluları Düpedüz Kandırdı

TRABZON Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Almanya Duisburg faaliyet yürüten Duisburg ve Çevresi Trabzonlular Derneği tarafından bu yıl 25.’si düzenlenen ‘Trabzonlular Gecesi’nde yaptığı açıklamalar Trabzon’da şaşkınlık yarattı. Zorluoğlu, projelerini Duisburg’da anlatırken sadece Araklı’yı değil Arsin’i bile isyan ettiren, protestolara yol açan, yaydığı kötü atık ve vahşi depolama nedeniyle TBMM’ye taşınan Araklı Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisini yere göğe sığdıramadı.

Trabzon'da başka almanya'da başka (4)

Tesisi Kendisi Değil, Eski Başkan Gümrükçüoğlu Yaptırmıştı

ARAKLI ve Arsin’in isyanını görmezden ve duymazdan gelen Zorluoğlu, “Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi’ni tamamladık. Son teknoloji. Almanya’da var mı yok mu bilemem. O kadar iddialı söylüyoruz. Trabzon ve Rize’de toplanan çöpün bertaraf edildiği, geride çok az atık bırakan çok önemli bir tesis. Yaklaşık 60 milyon dolarlık bir yatırım. Yap işlet devret yöntemiyle yaptırdığımız uzun yıllar Trabzon’umuza çöplerin bertarafı anlamında hizmet edecek tesis açıldı.” ifadelerini kullandı.

Araklı’da Kadınlar Ağlıyor, Almanya’da Zorluoğlu Övüyor

HACETTEPE Üniversitesi Öğretim Üyesi Araklılı Yusuf Durmuş, “Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu Almanya'ya gidiyor oradaki Trabzonluları bir araya getiriyor. ‘Araklı Taşönüne yaptığımız 60 milyon dolarlık çöp tesisi güzel, modern tesis.’ diyor. Araklıları canından bezdiren çöp tesisini, vahşi depolamayı övüyor.  ‘Belki de bu tesis Almanya'da bile yoktur.’ diyor. Hiçbir insan bile bile bu kadar gerçek dışı konuşmaz.” eleştirilerinde bulundu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Almanya Duisburg faaliyet yürüten Duisburg ve Çevresi Trabzonlular Derneği tarafından bu yıl 25.’si düzenlenen ‘Trabzonlular Gecesi’nde yaptığı açıklamalar Trabzon’da şaşkınlık yarattı. Zorluoğlu, projelerini Duisburg’da anlatırken sadece Araklı’yı değil Arsin’i bile isyan ettiren, protestolara yol açan, yaydığı kötü atık ve vahşi depolama nedeniyle TBMM’ye taşınan Araklı Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisini yere göğe sığdıramadı.  Tüm tepkileri görmezden gelen Başkan Zorluoğlu,  “Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi’ni tamamladık. Son teknoloji. Almanya’da var mı yok mu bilmem. O kadar iddialı söylüyoruz. Trabzon ve Rize’de toplanan çöpün bertaraf edildiği, geride çok az atık bırakan çok önemli bir tesis. Yaklaşık 60 milyon dolarlık bir yatırım. Yap işlet devret yöntemiyle yaptırdığımız uzun yıllar Trabzon’umuza çöplerin bertarafı anlamında hizmet edecek tesis açıldı.” ifadelerini kullandı.

Trabzon'da başka almanya'da başka (2)

ARAKLILAR ZORLUOĞLU’NU ELEŞTİRDİ

Zorluoğlu’nun Almanya’da yaptığı bu açıklamayı duyanlarsa şaşkınlığa uğradı. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Yusuf Durmuş, “Saygıdeğer arkadaşlarım Saygıdeğer Araklılar. Murat Zorluoğlu, ‘Taşönü çöp tesisi iyi tesis modern tesis. Almanya'da bile yok.’ diyor. Yeni yıla yurt dışından bir arkadaşımın göndermiş olduğu çöp tesisi ile ilgili üzüntü verici bir videoyu izleyerek başladım. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu Almanya'ya gidiyor oradaki Trabzonluları bir araya getiriyor. Yanında yöneticiler ve o gezide milletvekili de var. ‘Araklı Taşönüne yaptığımız 60 milyon dolarlık çöp tesisi güzel, modern tesis.’ diyor. Araklıları canından bezdiren çöp tesisini, vahşi depolamayı övüyor. ‘Belki de bu tesis Almanya'da bile yoktur.’ diyor. Hiçbir insan bile bile bu kadar gerçek dışı konuşmaz.  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Aralık'taki çöp tesisinin oradaki insanları canından bezdirdiğini bile bile bu tesisi çok güzel diye yurtdışında anlatıyorsa biz Araklılar aklımızı başımıza almalıyız.  O videoyu da kendisine izletmeliyiz.  Ayıptır günahtır! Araklı Taşönü’nde kadınlarımız ağlıyor feryat ediyor, beddua ediyor, mahvolduk diyor ve orada vahşi depolama yapılmaya devam ediliyor. Çöpler Araklı'ya kadar Kuşlar tarafından yayılmış, taşınmış durumda. Virüs ve bakteriler mikroorganizmalar Taşönü’nü ve Araklı’yı tehdit ediyor. Bulaşıcı hastalıklar artabilir. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yurt dışında gerçek dışı konuşmaya devam ediyor.” eleştirilerinde bulundu.

Songül MAZLUM