Trabzon'da turizm bölgelerinde bal satışı yapan 94 işletme denetlendi.

Trabzon Ayvadere'de vatandaşların mağduriyetleri devam ediyor! Trabzon Ayvadere'de vatandaşların mağduriyetleri devam ediyor!

Trabzon Tarım ve Orman Müdürü Cahit Gülbay, il sınırları içerisinde turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu Of-Çaykara Uzungöl, Maçka Sümela ve Hamsiköy, Düzköy Çalköy Mağarası ve Akçaabat Hıdırnebi Yaylası'nın havza ve yol güzergahlarındaki gıda satış yerlerini denetlediklerini söyledi. Güvenilir gıdaya ulaşmak için tarladan sofraya, tarladan sofraya gıda ürünlerinin üretim, dağıtım, satış ve toplu tüketim alanlarına yönelik denetimler gerçekleştirdiklerini belirten Gülbay, "2022 yılında turizm bölgelerinde yaz ayları boyunca gıda işletmelerine yönelik yoğun denetimlere devam edeceğiz. Özellikle tüketici aldatmacası, sahtecilik ve zina ile ilgili denetimlere odaklanacağız."

Gülbay, 30 gıda kontrol görevlisinden oluşan 13 ekibin son 2 günde 94 işletmeyi denetlediğini ve 70 bal örneği alındığını belirtti. Denetimler sırasında etiketsiz bal sattığı tespit edilen 40 işletmeye idari para cezası uygulandığını söyleyen Gülbay, "Ayrıca alınan bal örneklerinden, Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği'ne aykırı ürün tespiti durumunda ilgili ürünleri satan ve üreten işletmelere ceza uygulanacak." dedi.

Gülbay, yanıltıcı ve etiketsiz ürün satışı yapan işletmelere yönelik denetimlerin artarak devam edeceğini vurgulayarak, "Tüketicilerimizden etiketsiz ürün almamalarını, satın aldıkları ürünlerin etiketlerini okumalarını rica ediyoruz. Alo 174 Food Line ve WhatsApp şikayet hattını 0501 174 0174 numaralı telefondan arayarak satın aldıkları yiyecekleri bildirebilirler."