Trabzo'da balık sezonun açılmasıyla tezgahlar dolmaya başladı. En çok rağbeti istavrit ve palamut görüyor. Fiyatlar ise biraz cep yakıyor.

Nurullah Cabri - Av yasağının kalkmasıyla balıkçılar denizlere açılmaya başladı. Sezonun ilk günlerinde tezgahlar hemen dolmaya başladı. En çok tercih edilen balıklar ise palamut, istavrit ve mezgit. Fiyatlar ise vatandaşa biraz yüksek gelse de balıkçılar birkaç güne fiyatların düşeceği söylüyor. Özellikle havalar soğuduktan sonra daha uygun balık yenilebilecek. Ayrıca bu sezonun bol geçmesi bekleniyor.

Av yasağı kalktı balık tezgahlar süslendi (5)

Balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, bol balık beklediklerini ifade ederek, “Sezon ve satışlarımız başladı. Vatandaş da biz de bol balık bekliyoruz. İnşallah güzel bir sezon geçireceğiz. Şu an gösterge iyi. Palamut ve istavrit tezgâhları süslüyor. Sezonun ilk açılışına göre iyi başlangıç oldu. Şu an en çok palamut ve istavrit tercih ediliyor. Fiyatlar palamutta 15-30 lira arası değişiyor. İstavrit 30-40 lira arasında değişiyor. Onun yanında sargan, barbon gibi çeşitler var. Balık bol olursa fiyatlar düşecektir. Beklentimiz bol olmasından yana. Palamutun biraz daha ebatlarının büyümesi lazım.” dedi.

Av yasağı kalktı balık tezgahlar süslendi (3)

FİYATLAR BİRKAÇ GÜNE DÜŞER

Burçin Kahvecioğlu’ysa fiyatların birkaç güne düşebileceğini söyleyerek, “Balık satışlarımız Allah’a şükür iyi. Biraz pahalı şu an, palamut balığı da küçük, büyümesi lazım. Bir 15 günü daha var. Zaten fiyatlar da birkaç güne düşer. İstavrit ve palamut tercih ediliyor. Fiyatların düşmesi havaların soğumasını bağlı. Sezonda inşallah bir şeyler olacak. Başlangıç iyi ama önemli olan sonu.” şeklinde konuştu.

4Musa Şahin

Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır" Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır"

SEZON BAŞI OLDUĞU İÇİN PAHALI GELİYOR

Fiyatlarının sezon başı olduğu için vatandaşa biraz pahalı geldiğini belirten Ahmet Çoğalmış, “Genelde olan balıklar tercih ediliyor. Palamut, mezgit, istavrit talep ediyor vatandaşlar. Hamsinin zamanı şu an değil. Yaklaşık iki ay sonra çıkar. Şu an yoğunluk istavrit ve palamut. İstavrit geçen senekine göre daha iri ve güzel. Fiyatı 40 lira.  Palamut 12.5 liradan başlıyor. Mezgit ise 30 lira. Bu sezonun bol geçmesini bekliyoruz. Fiyatlar düşecektir. Sezonun ilk başlangıcı olduğu biraz pahalı geliyor ama oturacaktır fiyatlar.” ifadelerini kullandı.

1Mehmet Can Örseloğlu

EN AZINDAN TAZE VE MEVSİMLİK

Balık almak için gelen Musa Şahin fiyatlar pahalı olsa dahi taze ve mevsimlik bir ürün olduğu için balığı tercih ettiğini dile getirerek, “Normalde hep hanım gelirdi balık almaya, geçerken ben uğrayayım dedim. Balıklar güzel görünüyor. Yeni sezon inşallah kaliteli ve güzel olacak. Mezgit aldım, o da iri ve güzel. Ancak fiyatlar pahalı fakat tavuk ile değerlendirsek normal. En azından mevsimlik ve taze.“ dedi.