Trabzon Ortahisar Halk Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren aşçılık kursuna yoğun ilgi. Aşçılık kursunda, Türk mutfağının yanı sıra dünya mutfağı öğrenilirken kursiyerlerinin çoğunun üniversite mezunu olduğu kaydedildi.

AW731998_05

Trabzon Büyükşehir Belediyesi çalışanları kadro bekliyor - Nabız Trabzon Büyükşehir Belediyesi çalışanları kadro bekliyor - Nabız

Kursta farklı yemek kültürlerinin yanı sıra dünya mutfağını da öğretmeye çalıştıklarını anlatan Ortahisar Halk Eğitim Merkezi aşçılık usta öğreticisi Melek Altun, “Şu an Antep mutfağına yönelik Lebeniye Çorbasını yapıyoruz. Nohut, pirinç, misket köfte karışımlı bir çorba. Bugün Antep Mutfağından Lebeniye Çorbasının yanı sıra İtalyan mutfağını birleştirerek Lazanya da yapıyoruz. Bunların yanı sıra Karadeniz mutfağından krepli böreğimiz de var, kayganadan yaptığımız bir börek. Ülkemizin bütün yörelerine ait yemekleri kursiyerlerimize uygulamalı olarak anlatıyoruz. Ülkemizin yemeklerinin yanı sıra dünya yemeklerine Osmanlı mutfağına giriyoruz. Karadeniz mutfağını tek başına da işliyoruz. Karadeniz mutfağı bitki otlarıyla ünlü bir mutfak. Bu bitki otlarını şekillendirip yemek haline getiriyoruz. Yemek konusunda bir sınırımız yok hepsini çalışabiliyoruz. Şuan 13 kursiyerimiz var kursiyerlerimiz tamamı mesleki eğitim almak için buradalar. Hem uygulamalı hem de teorik mesleki eğitim alıyorlar. Aralarında ev hanımı üniversite muzunu olanlar var. Kursiyerlerimiz buradan aldıkları belge ile birlikte ustalık sınavlarına giriyorlar.” ifadelerini kullandı.

AW731998_02
Altun sözlerinin devamında şu açıklamalarda bulundu: “Kurslara çok rağbet var. Yemek sektörü aşçılık sektörü bitecek bir sektör değil dolayısıyla çok rağbet var. Gençlerimiz kendi yerlerini açma hevesi var. Bu kursla birlikte okulunu da tamamlayıp kendi yerini açarak kendi işinde ilerliyorlar. Mevsimine göre balık çeşitlerine de giriyoruz. Kursiyerlerimiz en fazla dünya yemeklerinde zorlanıyorlar çünkü farklı farklı terimler isimler olduğu için karışıklık yaşayabiliyorlar.