Trabzon’da ishal, kusma, halsizlikle ilgili şikâyetlerin artması sonucu ilaç stoklarının bittiği ve alternatif ilaçların reçeteye yazıldığı öğrenildi.

Rabia MOLLAOĞLU - Trabzon’da özellikle çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de baş gösteren ishal vakası sayıları arttı. Şehir merkezi başta olmak üzere ilçelerde aile sağlık merkezlerinde çokça şikâyetlerin olduğu öğrenildi. Öte yandan Sağlık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada özellikle köy suları ve denize girilmesi yasaklanan yerlere dikkat çekildi. 

unnamed-7

SİVRİ “VAKA FAZLA OLUNCA İLAÇLAR SIKINTIYA GİRDİ” 

Trabzon eski Tabip Odası Başkanı Dr. Ebru Sivri, “Çok fazla vaka var. Bizim de dikkatimizi çekti. Bir ara azaldı. Okulların açılmasıyla yeniden patlama yaşandı. Yalıncak ve Söğütlü lokalinde çok fazla vaka var. Bazı ilaçları ise bulamıyoruz. Özellikle çocuk grubunda.. Trimebutin Maleat etken maddeli şuruplar yok. Stoklar bitti diye düşünüyoruz. Biz de başka ilaçlar yazmaya başladık. Vaka fazla olunca rutin ilaçlarda sıkıntıya girdi.” ifadelerine yer verdi.  AYDIN, “MEVSİMSEL İSHAL ATAKLARI”  KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, “Bu mevsimde Adenovirüs, norovirüs ve rota virüs gibi mevsimsel salgın yapan şeyler var. Küçük salgınlardır bunlar. Kışın grip salgının yaşanması gibi. Mevsimsel ishal ataklarıdır bunlar. Bu dönem eylül, ekim aylarında her yıl yaşanır. Grip gibi. Özellikle aile sağlık merkezine gelen çocukların çoğunda ishal var.” dedi. 

sağlık il müdürlüğü

Geçmişten Günümüze Trabzon'da Habercilik Geçmişten Günümüze Trabzon'da Habercilik

UZUN “SULARI KAYNATIP TÜKETİN” 

Trabzon Aile Hekimleri Derneği Başkanı Hakan Uzun, “Yaz ishalleri. Bu aylarda olabilir. Suları kaynatıp içmelerini özellikle öneriyoruz. Köy suyu vb. sular çok tüketiliyor bu aylarda. Kaynatıp tüketilmesi lazım. Şehir suları zaten klorlanıyor. İnsanlar köylerden, yaylalardan şehre inince ishal de kalmaz artık.” diye belirtti. 

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPTI 

Öte yandan Sağlık İl Müdürlüğü ise ishal vakalarının klorlu sulardan kaynaklı olmadığını, klorlanmamış, deposu temiz olmayan küçük su kaynakları ve denize girilmesi yasaklanan yerlerden kaynaklı olabileceğini açıkladı. 

Hakan Usta-1

TEHDİT EDEN BİR DURUM TESPİT EDİLMEDİ 

İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta,  “İlimizde halkımızın sağlıklı suya ulaşımı için Sağlık Müdürlüğümüz ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü ekiplerince ilimize içme suyu dağıtımı yapan tüm su depolarının dağıtım ağından belirlenmiş odak noktalarından günlük klor ölçümü, belirli aralıklarla mikrobiyolojik ve kimyasal su analizleri yapılmaktadır. Özellikle yaz aylarında yapılan analizlerde halk sağlığını tehdit eden bir durum tespit edilmemiştir. 

2022 ANALİZLERİNDE OLUMSUZ SONUÇ ÇIKMADI 

Yine halkımızın hem temiz deniz suyuna sahip hem de güvenli noktalarda denize girmeleri için Müdürlüğümüz, Belediyeler, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik ekiplerince uygun yüzme alanları belirlenmektedir. Belirlenen bu noktalardan düzenli aralıklarla deniz suyu analizleri yapılmaktadır. Uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda ilgili alana belediye ekiplerince gerekli uyarı levhaları asılarak bu alanda denize girmek yasaklanmaktadır. 2022 yaz aylarında denize girmek için belirlenmiş yüzme alanlarında yapılan analizlerde olumsuz bir sonuç çıkmamıştır. 

İSHAL VAKALARININ EN ÖNEMLİ SEBEPLERİ.. 

İlimizde yaz aylarında tespit edilen ishal vakaları incelendiğinde öne çıkan en önemli sebeplerin şunlar olduğu görülmektedir. TİSKİ şebeke hattına bağlı olmayan, düzenli depo temizliği yapılmayan, klorlanmamış küçük müstakil su kaynaklarının kullanımı.  Yüzme alanı olarak belirlenmemiş, suyu enfekte yerlerde denize girmek(dereye girmek), alışılmış yeme alışkanlığında meydana gelen ani değişiklikler (turist diaresi), özellikle toplu ikramlar için hazırlanan yemeklerin uygun ortamda saklanılmaması.  Artan bahçe işlerine bağlı yemek öncesi ellerin bol sabunla ve temiz su ile yıkanmaması, bahçe meyvelerinin yıkanmadan tüketilmesi. Yaz aylarında çokça gidilen pikniklerde gıdaların uygun ortamda saklanılmaması, tavuk vb. mangalda pişirilen gıdaların tam olarak pişirilmemesi.” ifadelerine yer verdi.