Trabzon’da yapılan altyapı çalışmaları vatandaşları çileden çıkardı.

Trabzon’un Yomra İlçesinde geçen aylarda Aksa tarafından durdurulan alt yapı çalışmalarına vatandaşlar sert tepkiler gösterdi.

Yaşanan doğalgaz sorununa bir türlü çözüm bulunmazken vatandaşlar yetkililere çağrı yaptı. Yomra’nın Kaşüstü mahallesinin bir bölümünde durdurulan doğalgaz çalışmaları mağduriyet yaşattırıyor. Taşeron firmanın yükselen maliyetleri ileri sürerek projeden çekildiği ileri sürülmüştü. Doğalgaz boru hattını Şana Deresine kadar ilerlediği ancak bir anda durdurulması, “Doğalgaz denizi geçti, derede boğuldu” dedikodularına neden oldu.

“Trajikomik bir olay”

Bölgede yaşayan vatandaşlardan Oğuzhan Şimşek, “Kaşüstü’nün belirli bir kısmına doğalgaz verilmiş. Şana’da bir köprü var ve dereyi karşıya geçemiyorlarmış. Rusya denizin altından Avrupa’ya doğalgaz veriyor, ama bizimkiler dereyi aşıp Yomra’ya gelemiyor. Çok trajikomik bir olay. En kısa zamanda gelmesini talep ediyoruz. Çünkü kömür fiyatları maliyetli olması burada insanları zorluyor. Burası gelir seviyesi çok yüksek bir ilçe değil. O yüzden inşallah en kısa sürede gelir. Merkez ilçe sayılabilecek konumdaki Yomra’nın doğalgazdan bu kadar uzak kalması çok komik.” İfadelerini kullandı.

AW746153_01

“Doğalgazın gelmesini istiyoruz”

Ayhan Şimşek isimli kent sakini ise şu sözler ile tepkisini gösterdi: “Trabzon şehir merkezinden Yomra’ya taşındım. Doğalgaz kullanıyordum çok avantajlıydım. Taşındıktan sonra masraflar 2-3 katına çıkıyor. Doğalgazın gelmesini istiyoruz.”

Doğalgazın gelmeli!

AW746153_02

Kenan Korkmaz ise, “Doğalgazın gelmesi gerekiyor. Kömür pahalı. 2 ton kömürü 15 bin TL verdik. Zor durumdayız. Doğalgazın gelmesi iyi olur. Temiz olur.” dedi.

Trabzon'a düşen kar turizm sezonunu uzattı! Trabzon'a düşen kar turizm sezonunu uzattı!

“Yıllardır bizi kömüre maruz bırakıyorlar”

İlçe esnaflarından Celalettin Biliroğlu, “Yıllardır Yomra’ya gelmeyen doğalgaz neden gelmediğini halen daha anlamış değiliz. Cebimizden parayı birileri bize fazlasıyla yaktırıyor. Yıllardır bizi kömüre maruz bırakıyorlar. Bir köprü hikayesi var. 3 yıldır köprü hikayesinin bittiği yok.” sözlerini dile getirdi.

AW746153_07

“Doğalgaz altyapı çalışmalarına 2023 yılında kademeli olarak devam etmeyi hedefliyoruz”

Aksa Karadeniz Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Şirket Müdürü Mehmet Salih Ayaydın konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Bölgemizde doğalgaza talep önceki yıllara oranla daha da arttı. Bölgedeki kara yolu kamulaştırma çalışmalarının tamamlanma sürecinin yanında sarp yükseltiler, köprü ve dere geçişleri gibi coğrafi zorluklar ana hat geçişinin tamamlanmasını yavaşlatıyordu. Kaşüstü Mahallesi’nde süren altyapı çalışmalarımızı yıl sonu itibarıyla tamamlamayı planlıyor, mahallenin geri kalan kısmında doğalgaz altyapı çalışmalarına 2023 yılında kademeli olarak devam etmeyi hedefliyoruz. Yomra ilçesi Sancak Mahallesi’nde devam eden altyapı çalışmalarımızı da önümüzdeki yıl tamamlayarak, ilçe merkezindeki mahallelere kesintisiz doğal gaz akışı gerçekleştireceğiz.”