Akçakale’de denize sıfır arazinin tersane olmasını istemeyen vatandaşlar tepki gösterdi.

Akçaabat’ın Akçakale Mahallesi sakinleri sahilde bulunan geniş dolgu alanının Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yat ve teknelerin tamiri için tersane yapılacak olduğunu iddia etti. Mahalle sakinleri yanında piknik alanları olan alanın sosyal alan olmasını istediklerini söyleyen mahalle sakinleri, “Burası bizim çocuklarımızın, Trabzon halkının tatil yeri olur ama kesinlikle tersane olmaz. Bunu buradan tüm yetkililere söylüyoruz. Bizim sesimize kulak versinler” dedi. Akçakale halkının imza kampanyası düzenlediği öğrenildi.

Akçakaleliler sahilleri için direniyor (3)

“DENİZE GİRMEYE YALINCAK’A MI GİDELİM?”

Trabzon Sümela Manastırı'nda 9.kez yapılacak Trabzon Sümela Manastırı'nda 9.kez yapılacak

Akçakale sakinlerinden Metin Sağır, alanda tersane yapılması yerine turizm potansiyelini artıracak şeyler yapılması gerektiğini söyleyerek, “Burası bizlerin yöre halkı olarak denize girdiği bir yer. Piknik alanı için de çok uygun bir yer. Burada turizm çalışmaları da devam ediyor. Buraya tersane tarzında bir yer yapılırsa ne denize girmek, ne de ağaçların altında piknik yapmak mümkün olmaz. Biz buradan denize girmek için Vakfıkebir tarafına mı gidelim, Yalıncak tarafına mı gidelim? Buraya genelde poyraz rüzgarı alır. Poyraz rüzgarı evlere ve piknik alanına gelecek. Bu pislik içinde yaşayacağız. Pislik içinde yaşamak istemiyoruz. Onun için buraya bir el atılması lazım. Burası bir turizm beldesi. Turizm için ideal çalışmalar yapılması gerekir” dedi.

metin sağır

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KIYI YAĞMALAMA ÇALIŞMALARINI BURADA DA DEVAM ETTİRİYOR

Akçaabat Belediye Meclisi CHP Üyesi ve Akçakale sakini olan Tuncay Demirci, imar planında değişiklikler yapılmış olabileceğini söyleyip, Ben 55 yaşındayım. 55 yıldır burada yaşıyorum. Burada gerek bizim köyümüzün insanı gerekse Akçaabat insanı denize girer. Akçakale Belediyesi döneminde kanalizasyon deşarj ı için bir dolgu imar planı yapıldı. O dolgu imar planı daha sonra bu hale geldi. Büyükşehir Belediyesi kıyı yağmalama çalışmalarını burada da devam ettiriyor.

Akçakaleliler sahilleri için direniyor (2)

Mersin’de bir girişimleri olmuştu. Mersin halkının direnişiyle karşılaşınca bilmiyorduk dediler ve vazgeçtiler. Ş imdi sıra demek ki bizim tarafa geldi. Bu belge piknik alanı, dinlence alanı, spor alanı yapılamaya müsait bir alan. Trabzon’un böyle bir alana da ihtiyacı var. Trabzon’da deniz kenarında piknik yapılabilecek ne kadar bir alan kaldı. Buraya da yat ve teknelerin tamiratlarının yapılması için bir alan yapacaklar. Biz bunu kesinlikle Akçakale halkı olarak istemiyoruz. Çalışmaların yapıldığını görüyoruz. Sondaj ekibi buradaydı. Harita ekipleri ölçümler yaptı” ifadelerini kullandı.

Akçakaleliler sahilleri için direniyor (1)

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ile konuştuklarını ancak sonuç alamadıklarını söyleyen Demirci, Bizim bilgi alma şansımız yok. Ben belediye başkanına ne amaçla çalışma yapıldığını sorduğumda bana net bir şey söylemedi. Ama bir imar planı değişikliği yapıldığına dair şüphelerimiz var. Biz buranın kesinlikle sosyal alan dışında kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Gerekirse onlar burada çalışırken burada oturup kalkmayacağız. Bu karardan bir an önce dönmelerini bekliyoruz. Burası bizim çocuklarımızın, Trabzon halkının tatil yeri olur ama kesinlikle tersane olmaz. Bunu buradan tüm yetkililere söylüyoruz. Bizim sesimize kulak versinler” diyerek yetkililere seslendi.

Fatoş YETİMHELLAÇ