Trabzon Meydan Parkı’nda Trafik Haftası dolayısıyla tüm illerle eşzamanlı olarak etkinlik düzenlendi. İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelge kapsamında Trabzon’da trafikte güvenlik uygulamalarına dikkat çekildi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Jandarma İl Komutanı Adem Şen, Emniyet Müdür Yardımcısı Kazım Günay Demiralay ve Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale’nin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte emniyet kemeri takmanın önemi ve alkollü araç kullanmanın olumsuz etkilerini gösteren çeşitli etkinlikler yapıldı.

IMG_1394

Burada yaptığı açıklamada Vali Ustaoğlu, “Bu hafta Karayolları trafik Haftası 7 ile 13 Mayıs tarihleri arasında ilimiz genelinde bakanlığımızın öncülüğünde tüm il ve ilçelerimizde bu haftayı etkin şekilde kutluyoruz. Jandarma ve Emniyet ekiplerimizin Meydan’da vatandaşımızı bilinçlendirmek, toplumda duyarlılığı arttırma adına buradaki broşürler ve asimilasyon aracımızla duyarlılığı en üst düzeye çıkarmaya çalışıyoruz. Bizi derinden üzen ülkemizde trafik kazaları meydana geliyor. Aldığımız tedbirlerle trafik kazaları minimize etmek can kaybını azaltma adına Bakanlığımızın öncülüğünde farklı aktiviteler yapmaya çalışıyoruz. Okullarımızda öğrencilerimizi de işin içine sokarak yaptığımız çalışmalar var. Özellikle şu tespit önemli. Yayaların karıştığı trafik kazalarında ciddi şekilde yüzde 50’ye yakın yayaların hatalarından kaynaklanan kazalar olduğu görülüyor. Bakanlığımızın geliştirdiği “yayalar için 5 adımda güvenlik” yeni mottosuyla konuyu işlemeye çalıştık.

IMG_1392

Gözden kaçırmayın

Rize-Artvin Havalimanı için Trabzon Havalimanı üzerinden operasyon Rize-Artvin Havalimanı için Trabzon Havalimanı üzerinden operasyon

Yaya yolunda ilerle.. Görünür ol.. Trafik ışıklarını takip et.. Yaya geçidini muhakkak kullanmamız gerekir. Sonuncusu da yola odaklanmak. Elimizde telefonla konuşur halde, yanımızdakiyle sohbet halinde değil, yola odaklanarak yaya yolunu kullanmalıyız. Hafta boyunca farklı alanlarda bilinçlendirme çalışmamızı sürdüreceğiz.  Temennimiz ülkemizde kazasız, belasız bir yıl geçirmek. Vatandaşlarımızın can ve mal kaybını en aza indirmek.” diye konuştu.

IMG_1387-1

AKYAZI’DA ÇALIŞMALAR BİTTİ YAKINDA AÇILACAK

Akyazı’da bulunan çocuk trafik parkı ile ilgili Ustaoğlu, “Bakanımızın başlatmış olduğu Türkiye genelinde çocuk trafik parkı uygulaması var. Biz de Büyükşehir Belediyemizle beraber Akyazı Stadı’nın yan tarafında Çocuk Trafik Parkı’mızı bitirdik. Kullanılacak olan malzemelerin alımını gerçekleştiriyoruz. Çalışması bitti, sadece malzeme alımı yapılacak. Yakında oranın açılışını yapacağız.” dedi.

Rabia MOLLAOĞLU