Trabzon’da bulunan Kostaki Konağı ikinci kez ihale edilerek dün itibariyle yükleyici firmaya yer teslimi yapıldığı öğrenildi.4 yıldır bitirilemeyen Konağın 410 günde tamamlanması planlandığı kaydedildi. Restorasyonun 80 milyon TL’yi bulacağı ifade edildi.

Konuyla ilgili Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Tamer Erdoğan açıklamalrda bulundu.

Müdür Vekili Erdoğan,

“Bu mekan 20. yüzyıl başında el işi süslemeleri ile ve mimarisi ile Trabzon’un zengin konaklarından bir tanesidir. 2017 yılında ihalesi yapılmış ancak yüklenici firma ihale şartlarını uymadığından dolayı ihale feshedilmiş. Ben 18 Temmuz 2022 tarihinde Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne atandım. Atandıktan sonra bakanlıkla istişarelerimiz sonucunda Kültür ve Turizm Bakanımız sayın Mehmet Nuri Ersoy’un talimatları ve desteği ile Trabzon Valimiz sayın İsmail Ustaoğlu’nun gayretleri ile 13 Eylül 2022 tarihinde hızlı bir şekilde Trabzon Kostaki Konağının ihalesi gerçekleştirildi. 12 Ekim itibari ile de yüklenici firmayla ihale sözleşmesi yapıldı. 17 Ekim günü de konağın yer teslimi yüklenici firmaya yapıldı. Trabzon müzesi Kostaki Konağı arkeolojik ve etnografik eserlerin sergileneceği, yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin hizmetine sunulacağı mekânı en kısa sürede açmayı planlıyoruz. Şartnamede 410 iş günü süresi belirlendi. Bunu yüklenici firma umarım bu gün sayısını daha aşağıya çekerek hizmete sunacak. İhale bedeli KDV dahil 78 milyon 451 bin Türk lirası.”

İfadelerini kullandı.

Kostaki Konağı kim tarafından yapıldı?


Banker Kostaki Teophylaktos tarafından Kostaki Konağı 1900'lü (1898-1913) yılları başlarında konut olarak yaptırıldı. Konağın yapımındaki birçok malzemenin İtal’yadan getirildiği ve İtalyan mimarların yaptığı bilenenler arasında. Kostaki Teophylaktos iflas edince 1917 yılında konak Nemlioğlu Ailesine satılıyor. Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım’ın bu konakta misafir olduğu ifade edildi.

Büyük Birlik Partisi Ortahisar ilçe kongresi gerçekleştirildi Büyük Birlik Partisi Ortahisar ilçe kongresi gerçekleştirildi

Kostaki Konağı ne zaman Trabzon Müzesi oldu?


Ardından Kostaki Konağı; 1927-1931 yıllarında Hükümet Konağı, 1931-1937 yıllarında müfettişlik binası olarak kullanıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yapılan restorasyonu 1988-2001 yılları arasında tamamlandı. 22 Nisan 2001 tarihinde ise Trabzon Müzesi olarak ziyarete açıldı.