Doğu Karadeniz’de onlarca alanın tehlikeli olarak işaretlendiği Havrita’ya erişim engellendi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Trabzon'da ilçe ilçe gezdi! Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Trabzon'da ilçe ilçe gezdi!

Songül MAZLUM-Başıboş Köpek Haritası Havrita’ya Doğu Karadeniz Bölgesi’nde onlarca alan ekledi. Trabzon’da Vakfıkebir Kirazlık Yeni Mahallesi, Akçaabat’ta Yaylacık ve Söğütlü mahalleleri, Ortahisar’da 1 Nolu Beşirli, 2 Nolu Beşirli, Karşıyaka, Sanayi, Kalkınma, Pelitli mahalleleri, Sürmene’de Çarşı Mahallesi, Çaykara’da Uzungöl Mahallesi sokak hayvanlarının çeteleştiği mahalleler olarak Havrita’ya eklendi. Bölgedeki birçok şehirde onlarca noktada başıboş sokak hayvanlarının çeteleştiği kaydedildi. Havrita’ya kimi vatandaşlar kendilerini sokak hayvanlarından korumak adına destek verirken, kimi vatandaşlar da sokak hayvanlarının hedef gösterildiğini ifade etti. TRAHAYKO Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, “Bu uygulamada, hayvan düşmanları örgütlenip yer tespiti yapıp, başıboş köpekler var diye bildiriyorlar. Ancak başıboş dedikleri köpeklerin birçoğu bakılan köpekler. Asla saldırgan köpekler değil. Sahipli köpeklerden daha iyi bakılıyorlar. Sokak köpekleri olduğu doğru, küpeleri var. Fakat bazıları sahipli köpeklerden daha iyi bakılıyorlar ve çok uysallar. Bu uygulama da uyutulsun diye yumuşatmıyorlar bile. Direkt öldürülsün diyorlar. Harita ile yer tespiti yapılıyor ve öldürülüyorlar. Ancak Trabzon’da çok olacağını düşünmüyorum. Buradaki hayvanseverler çok güzel bakıyorlar.” ifadelerini kullandı. 

HAYVANSEVERLER İLE SEVMEYENLER KARŞI KARŞIYA GETİRİLİYOR

Uygulamanın insanları kutuplaştırdığına da dikkat çeken Başkan Kurban, “Hayvanseverler ile sevmeyenler karşı karşıya getiriliyor. Bunun faydalı olduğunu da söyleyenler var. Öldürmek çözüm değil. Akıllı mantıklı olan, kısırlaştırılma yapılması. Trabzon bu konuda çok iyi sürekli kısırlaştırılma yapılıyor. Üreme sahipli köpeklerden dolayı oluyor. Çünkü onlar kısırlaştırılmıyor. Zaten bir sokak köpeğinin ömrü 2 yıl. Bunu neden öldürelim, asalım, zehirleyelim? Zehirlenmek çok kötü bir ölüm şekli. Ciğerleri parçalanarak ölüyor. Nasıl bunu yol olarak gösterirler, insanlar nasıl bu kadar vicdansız olabiliyor? Trabzon’da şu an 31 nokta işaretlenmiş. Bu masumların hakkı bu değil. Zaten hayatları çok zor. Öldürmek çözüm değil.” açıklamalarında bulundu.

HAVRİTA YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Havrita’dan yapılan açıklamada ise, “Havrita, kişiler veya kuruluşlardan maddi kazanç elde etmez. Reklam, satış, satın alma gibi faaliyetler içerisinde yer almaz ve bu tür faaliyetlere aracılık yapmaz. Havrita üzerinden yayınlanan bilgiler, kullanıcılar tarafından sağlanmaktadır. Havrita, paylaşımı yapılmış hiçbir durum/olay için lehine veya aleyhine dilek, istek veya öneride bulunmaz. Havrita, başıboş köpekleri veya köpekler aracılığıyla olumsuz duruma/durumlara sebep olmuş/olacak hiçbir kuruluşu/şahsı hedef göstermez veya hedef gösterilmesini teşvik etmez. Nefret söylemi içerdiği veya asılsız olduğu tespit edilen içerikler kaldırılır. Havrita, aynı zamanda Twitter hesabı olan @havritacom üzerinden, Havrita'ya eklenmiş olayları/durumları ilgili resmi makama/makamlara etiketleme suretiyle bilgi iletimine katkı sağlayabilir. Havrita, 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı "Yer Sağlayıcı" olarak faaliyet göstermektedir. İçerikleri kontrol etme veya araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka/mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri map@havrita.com e-posta adresine bildirebilirsiniz.” ifadelerine yer verildi.

SİTEYE ERİŞİM ENGELİ GETİRİLDİ

Ankara 1'inci Sulh Ceza Hakimliği, sokak köpeklerinin harita üzerinde yerini gösteren internet sitesi ve uygulamaları olan 'Havrita'ya erişim engeli getirdi.  Pati Koruyucuları Hayvanları Koruma Derneği (PAWGUARD) avukatı Muhammed Yusuf Damnalı, 'Havrita' sitesi ve sosyal medya hesaplarından kişilik haklarına saldırı mahiyetinde ifade ve görüntüler kullanıldığı gerekçesiyle siteye ve sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirilmesini talep etti. Ankara 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi, bunun üzerine 'Havrita' sitesi ve sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirilmesine karar verdi.