Trabzon’da 3 yıl önce ele geçirilen kenevirler için açılan davanın tek sanığı beraat etti.

Songül MAZLUM - Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı Kömürcü Mahallesi Armutlu Mahallesi’nde 26 Eylül 2019 tarihinde 100 kök Hint keneviri ile kurumaya bırakılmış, 1.5, 2 kilogram esrar maddesi ele geçirildi. Kolluk güçleri L.G. isimli şahsa ait araziyi kullanan A.S.’nin ifadesine başvurdu. A.S. ise, oğlunun kayınbiraderi Y.E.D’nin araziyi kullanmak için izin istediğini, bir iki kere keneviri sularken gördüğünü iddia etti. Y.E.D. ise savcılıktaki ifadesinde otları eniştesi R.S.’nin ektiğini öne sürdü ancak Y.E.D hakkında dava açıldı. 

Trabzon’un Yomra ilçesi Tepeköy Mahallesi Armutluk mevkiinde sahipsiz araziye kenevir ekimi yapıldı.

Trabzon'daki davada beraat kararı

Trabzon 3. Ağır Ceza Mahkemesinde uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan hakim karşısına çıkan Y.E.D., “Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum.” dedi. Sanık müdafi de Y.E.D.’nin Akçaabat ilçesinde yaşadığını ifade ederek bakımı yapılmış kenevirleri Yomra’ya bir iki kere giderek yetiştirmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Mahkeme heyeti 3 yıl süren davanın ardından Y.E.D.’nin beraatine karar verirken, elde sadece kenevirler kaldı.

mahkeme

Trabzon 3. Ağır Ceza Mahkemesinde Yomra ilçesi Kömürcü Mahallesi Armutlu mevkiinde bulunan keneviri ektiği gerekçesiyle hakim karşısına çıkan sanık Y.E.D. beraat ederken, kenevirleri kimin yetiştirdiği tespit edilemedi. Yomra ilçesine bağlı Kömürcü Mahallesi Armutlu Mahallesi’nde 26 Eylül 2019 tarihinde 100 kök Hint keneviri ile kurumaya bırakılmış, 1.5, 2 kilogram esrar maddesi ele geçirildi. Kolluk güçleri L.G. isimli şahsa ait araziyi kullanan A.S.’nin ifadesine başvurdu. A.S. ise, oğlunun kayınbiraderi Y.E.D’nin araziyi kullanmak için izin istediğini, bir iki kere keneviri sularken gördüğünü iddia etti. Y.E.D. ise savcılıktaki ifadesinde otları eniştesi R.S.’nin ektiğini öne sürdü ancak Y.E.D hakkında dava açıldı. 

3 YILIN ARDINDAN KARAR VERİLDİ

Trabzon 3. Ağır Ceza Mahkemesinde uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan hakim karşısına çıkan Y.E.D., suçlamaları kabul etmedi. En az 10 yıl hapis istemiyle yargılanan Y.E.D., “Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum.” dedi. Sanık müdafi de Y.E.D.’nin Akçaabat ilçesinde yaşadığını ifade ederek bakımı yapılmış kenevirleri Yomra’ya bir iki kere giderek yetiştirmesinin mümkün olmadığını kaydetti. 

Ortahisar Belediyesinden ek bütçe talebi Ortahisar Belediyesinden ek bütçe talebi

Dava 3 yıl sürdü

Sanık müdafi, “Kenevir bitkisi bakım isteyen bir bitkidir. Ele geçirilen bitkiler 2 metre kadar büyümüştür. Müvekkil Akçaabatlıdır. Bahsi geçen yer ile müvekkil ikameti arasında  30-40 kilometre mesafe bulunmaktadır. Başkasının bu kadar uzak köyüne gidip kenevir ekmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. Tanıklar müvekkilin olay yerine sadece bir kere gittiğini söylemektedir. Bilirkişi raporu da bu tezi doğrulamaktadır. Dosyada şüpheden uzak kesin ve inandırıcı bir delil bulunmamaktadır. Beraatini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.  Mahkeme heyeti 3 yıl süren davanın ardından Y.E.D.’nin beraatine karar verirken, elde sadece kenevirler kaldı.