Trabzon Tonya'da 2021 yılında meydana gelen olay akıllara durgunluk getirmişti. 25 cm’lik bir yer konusunda çıkan tartışma sonrası komşusunu öldüren şahıs hakim karşısında çıktı.

Songül Mazlum - Trabzon’un Tonya ilçesinde 18 Mayıs 2021 tarihinde arazi nedeniyle çıkan kavgada vurulan emekli imam Ali İmamoğlu, 97 gün sonra yaşam savaşını kaybetmişti. Sınır anlaşmazlığı yüzünden çıkan kavgada komşusunun ölümüne neden olan sanık Dursun Ş., Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Sanık hakkında kasten öldürme suçundan müebbet hapis istenirken, maktul Ali İmamoğlu ölmeden önce yaptığı açıklamada, “Beni öldürmeyi tasarladı” ifadelerini kullanmıştı.

Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır" Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır"

ali imamoğlu (1)

CİNAYETİ TASARLAMADIĞINI SAVUNDU

Sanık Dursun Ş., “Arazi nedeniyle yaşadığımız tartışma sonucu yumruklaştık. Yere düşürdüm. Kendimi savunma amacıyla bir el ateş etti. Hiçbir tasarlamam yok.” iddialarında bulundu. Sanık avukatı ise, maktul ailesinin çelişkili ifadeler verildiğini savundu. Sanığın evinin barkının yakıldığını da ifade eden sanık avukatı, “Sanık maktul taburcu edildikten sonra öldüğü için tutuklanmıştır. Tahliyesini talep ediyoruz.” dedi. Sanığın tutukluluk halinin devamına  karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.

d81a65ea-3161-4f0a-b4c6-7839465bd3dd

Trabzon’un Tonya ilçesinde 18 Mayıs 2021’de arazi nedeniyle çıkan kavgada komşusu Dursun Ş. vurulup bir süre KTÜ Tıp Fakültesi’nde tedavi gören emekli İmam Ali İmamoğlu, 97 gün sonra yaşam savaşını kaybetmişti. Yaşanan olayın ardından hakkında kasten öldürme suçundan müebbet hapis istenen Dursun Ş., Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinde SEGBİS sistemiyle hakim karşısına çıktı. Yaşam savaşını kaybeden İmamoğlu, ölmeden önce gazetemize verdiği demeçte “25 cm’lik bir yer, ne ona değerdi ne de bana değerdi. Silahının emniyet kilidini açmadan hazırda duran silahını bana doğrultarak direkt tetiğe bastı. Yani hazırlıklı, tasarlayarak geldi. Ondan sonrasını hatırlamıyorum. Eşimi de vurmuş, kızımı da vurmakla tehdit etmiş. Bu olay meydana gelmeden 3 gün önce zanlının eşinin ‘Burada ne kanlar dökülecek’ sözleri beni öldürmek için olayın daha önce tasarlandığını gösteriyor. Zanlıyı destekleyen, teşvik eden birisi var mı, yok mu bilmiyorum. Ama adli makamlardan olayın ayrıntılı araştırılmasını istiyoruz. Bunları yaşamaya değmeyecek bir arazi yüzünden hadise buralara kadar geldi…” ifadelerini kullanmıştı.

dcff58b8-5b9f-408e-b3b4-5072cbdbc9a4

CİNAYETİ TASARLAMADIĞINI SAVUNDU

Savunması sorulan sanık Dursun Ş., duruşmada kasten öldürme iddialarını reddetti.  Sanık Dursun Ş., “Arazi nedeniyle yaşadığımız tartışma sonucu yumruklaştık. Yere düşürdüm. Bir el ateş ettim. Hiçbir tasarlamam yok.” iddialarında bulundu. Sanık avukatı ise, maktul ailesinin çelişkili ifadeler verildiğini savundu. Sanığın evinin barkının yakıldığını da ifade eden sanık avukatı, “Maktulün ailesi çelişkili ifadeler veriyor. Neticeye bağlı olarak yargılama yapıyoruz. Maktul bu olaydan sonra 90 günden fazla yaşadı, taburcu oldu. Olay yerinde sadece 1 adet mermi kovanı bulundu. Sıcağı sıcağına verilen beyanlar da ortada. Sadece 1 el ateş etti ve öldürme kastı da yok. Tahliye edilmiş bir adam ölümün ardından tutuklandı. Evi barkı yakılmış. Öldürme kastı ile hareket etmediği sabittir. Sanık maktul taburcu edildikten sonra öldüğü için tutuklanmıştır. Müvekkil yönünden suç vasfının değişme ihtimali var. Tahliyesini talep ediyoruz.” savunmasında bulundu. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.