Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde iddiaya göre 22 sokak köpeği zehirlendi. TRAHAYKO Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban yaşanan olaylara tepki göstererek, “Bunlar mutlaka kimyasal madde aldı yani zehirlendi” dedi.

Milletvekili Örs’e yapılan saldırıyı Çakıroğlu sert eleştirdi! Milletvekili Örs’e yapılan saldırıyı Çakıroğlu sert eleştirdi!

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde 22 sokak köpeği iddiaya göre kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından zehirlendi. Konuyla ilgili Trabzon Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatırken, Trabzon Hayvanları koruma derneği (TRAHAYKO) Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban yaşanan olaya tepki gösterdi. Sokak köpeklerinin zehirlenmesi olayıyla ilgili Günebakış’a konuşan olayı duyar duymaz jandarmaya başvurduklarını kaydetti. Jandarmanın olay yeri incelediğini ve Savcılığın da soruşturma başlattığını kaydeden Başkan Kurban, “Bu olayı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin kimliği henüz tespit edilemedi.  Olay Kızılağaç Mahallesi’nde yaşandı. İlçedeki bir hayvansever çok hassas. Bütün etraftakiler bakamadığı sokak hayvanlarını bu kişiye getiriyorlarmış veya kendi köpeklerini yavrularını topluyorlarmış, o adamda gidip sağdan soldan kasaplardan yiyecek toplayıp bunları besliyormuş. Tam 27 tane köpeği varmış. Şu anda kendi evinde 5 tane köpeğinin olduğunu söylüyor. 22 tane köpeğimizi zehirlediler diyor ama veterinerin söylediğine göre 7-8 tane telef olmuş ama diğerleri yok. Büyük bir ihtimalle zehirlendiler. Zehir çünkü bir gıdadan beslense kusar, ishal olur, kendi kendine vücut toparlar. Bunlar mutlaka kimyasal madde aldı yani zehirlendi. Hepsinin aynı anda ölmesi mümkün değil” diye konuştu.

HASTALIKTAN OLSA BİRER İKİŞER GÜN ARAYLA ÖLÜRLER

Beşikdüzü’nde sokak köpeklerinin zehirlendiği mahalledeki halkın köpekleri istemediğini de öne süren Başkan Tüzün, “Hem istemiyorlarmış hem de buldukları köpeği de hayvanları bakan kişiye götürüyorlarmış. Hep şikayetçi oluyorlarmış. ‘Koku oluyor, bu hayvanları istemiyoruz’ diyorlar ama ellerine de bir köpek geçince, bakamadıklarında hemen ona götürüyorlar. Yani burada bir çelişki var. Hastalıktan başka bir şeyden olsa bir gün biri ölür, iki gün sonra biri ölür, üç gün sonra biri ölür. Bunların bu kadar köpeğin aynı anda ölmesi tabii bir soru işareti” şeklinde konuştu.

SOKAK HAYVANLARI ÇOK FAZLA SUÇLANIYOR

Son zamanlar da sokak hayvanları ile ilgili yapılan olumsuz paylaşımlardan da üzüntü duyduğunu dile getiren TRAHAYKO Başkanı Lütfiye Tüzün, “Köpek vahşeti, tehdidi diye bir haber çıktı. Adamın yeğenini 4 tane kurt köpeği yemiş…Sokak köpekleri bu konuda çok fazla suçlandığı için hedef haline getiriliyor gibi geliyor bana. Gerçekten sakin, kısırlaşan sokak hayvanının ısırması çok çok az zaten saldırganlar bırakılmıyor bile.” diyerek hassasiyetinin altını çizdi.