Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin (TESOB) 2022 Yılı Olağan Genel Kurul toplantısı 08 Mayıs 2022 Pazar günü saat 11.00’de Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Genel kurulda TESOB mevcut Başkanı Metin KARA yeniden aday oldu.
Kongreye Ak Parti Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu, Salih Cora, Adnan Günnar, CHP Milletvekili Ahmet Kaya, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Ak Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Deva Partisi İl Başkanı Kubilay Çiçek ve birçok esnaf odası katıldı.

WhatsApp Image 2022-05-08 at 12.12.49

Ak Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, “ pandemi sürecinin zorluklarını hep birlikte yaşadık. Ak parti hükümeti olarak her zaman esnaflarımızın yanında olduk. Ekonomik anlamda daralmalar yaşandı. Üretim ekonomisiyle devam etmeye karar kıldık. Hangi ilçeye gidersek gidelim esnaf ziyaretimiz oldu. Onların görüşleri bizim her zaman yol göstericimiz oldu. Bu raporların hayata geçmesinde kısa çalışma ödeneğinden vergilerin ertelenmesine kadar çalışmalar yapmaya çalıştım. Amerika’nın yıllarca siyasi ve ticari uydusu Avrupa’nın insan kaynağı olmuş olabilir. Bu kurguyu bozan şekilde yola devam ettiğimizde neler olduğunu gördük. Kol kola vererek yeni yatırımlarla ülkemize katkı sağlayacağız. Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Diye konuştu. 

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Bugün milletvekiliyim ama uzun yıllar Uzun Sokak’ta esnaflık yaptım. Milletle temas kurabilmek için onların esnaflık kültürünü alabilmek lazım. Millet Meclisinde bunu gördüm. Esnaflık kültüründen nasibini almış kardeşiniz olarak.. üzülerek belirtmek istiyorum o dönem esnaflık yaptığım kişilerle halleşirdik şimdi ziyaret ediyorum birçok esnafımız dükkanını kapatmış. Arkadaşlarımız pembe tablo çiziyor ama durum öyle değil. Esnafımız bu zor dönemde sahipsiz bırakmıştır. Birlikte esnaflık yaptığım birçok kişi dükkanını kapatmış. Esnafa ağır bedeller ödetilmeye devam ediyor. Seçilecek arkadaşlara başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, “Pandeminin ardından gerçekleşen kongre… kovid 19 salgını sadece bizi değil tüm dünyayı etkiledi. 100 bin civarda kişi vefat etti 15 milyon kişi hastalığa yakalandı. Karanlık bir süreci geri bırakmaktayız. Rakamları eğip bükmeden konuşmamız gerekiyor. Pandemiden önce 0.64 faizle kredi veren bir Türkiye vardı. 20 yol önce yüzde 40’larda faizle kredi verirken şimdi kredi noktasında sınırlandırma olmadan esnafa kolaylık sağlanan bir dönemdeyiz. Elbette kapanan yerlerimiz oldu. Esnafın sanayinin ticari erbabın boğulma süreci yaşandı. Biz yüzdürmeye çalıştık. Elbette koyuysa ulaşmadık. 

Gözden kaçırmayın

Trabzon'da bir çay ocağında kavga çıktı Trabzon'da bir çay ocağında kavga çıktı

Türkiye terör mücadelesini sınırların ötesinde gerçekleştiren savunma sanayisini gerçekleştiren ülke konumundayız. Bir eşikten geçiyoruz sizlerin sabır gösterdiğinizi biliyoruz. Nakdi destek ücretleriyle esnafımızın yanında olmaya çalıştık. Yalnız bırakmadık. Ziyaretlerimizi sürdürdük. Sürekli sahada esnafımızın yanındayız. Türkiye’de bundan önce çok krizler yaşandı genellikle sanayide oluyordu üretim çarkları ortadan kalkıyor ülkenin genelini etkiliyordu. Şimdi böyle bir kriz yok. Üretim var istihdam var. Esnaf ve dar kesimde sıkıntı olduğunun farkındayız. Atacağımız 5 adım var. Bunları adım adım gerçekleştireceğiz.” İfadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2022-05-08 at 12.13.30

AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, “Sahaya çıktığımızda sizlerden almış olduğumuz bilgi, eleştiri meselelerini meclise vali belediyeye ileten vekillleriniz. İlk önce ziyaret edilen yerler siz değerli esnaf kardeşlerimizdir. Çocukluğumdan beri idolüm hep mahalledeki esnaflar olmuştur. Mahalle esnafının ahlakı toplumum ahlakı oluyordu. Hepiniz abisiniz bu kültürle de çok şey okuduğunuzu gelecek kuşaklara aktaracağınızı biliyorum. Türkiye’nin ayakta durabilmesi için ahilik kültürü gerekir. Trafiğin durduğu, uçuşların iptal edildiği tedarik zincirlerin kırıldığı bir dönemde 2019 yılının ikinci ayında Trabzon’da 19 bin 753 iş yerimiz vardı. 2022’in birinci ayında 20 bin 137’ye çıkıyor. Pandemi öncesinden daha yoğun devam etmiştir. Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisinden biri olacağız.” dedi.

Rabia MOLLAOĞLU