Trabzon'da yaşanan cinayette sanıklar suçlamaları reddederken, duruşma karar için ileri bir tarihe ertelendi.

Songül MAZLUM-Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı 3 Nolu Erdoğdu Mahallesi’nde Tahtalı Cami önünde 15 Mayıs 2021 tarihinde gece yarısı 01.00 sularında geçmişte yaşanan küfürleşme nedeniyle meydana gelen kavga sonucu Birkan Öztürk öldürülmüş, ağabeyi Gürkan Öztürk ise yaralanmıştı. Birkan Öztürk’ü silahla vurarak ölümüne neden olan tutuklu sanık Bedirhan Kürşat A. ile tutuksuz sanıklar, İskender Günen Y., Semih K., Ümit A., Hakan B., ve Serkan P. 1. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya maktulün ailesi alınmazken, taraf avukatları katıldı. 


TÜM SANIKLARA CEZA İSTENDİ


Duruşmada mütalaasını bir kez daha açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Birkan Öztürk’ün ölümüne neden olan kurşunun her ne kadar Bedirhan Kürşat A.’nın silahından çıkmış olsa da diğer sanıkların olay mahalinde bulunmasa böyle bir olay yaşanmayacağını ifade ederek diğer sanıkları da asli fail kabul ederek kasten öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs suçlarından ceza almalarını talep etti.

MEŞRU MÜDAFAA OLDUĞUNU SAVUNDU

WhatsApp Image 2022-11-10 at 19.08.27 (1)
Tutuklu sanık Bedirhan Kürşat A., savunmasında üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek, kavga sırasında maktul Birkan Öztürk'ün kendisine bıçakla saldırması sonucu olayın yaşandığını savundu.  Tutuklu sanık Bedirhan Kürşat A., “Mütalaaya katılmıyorum. Rahmetli Birkan tarafından bıçaklandıktan sonra havaya 2 el ateş ettim. Öldürme kastım olsa direkt ateş edebilirdim. Yerden seken mermi sonucu öldü. Kendimi savunmaya çalıştım. Bıçaklanmama rağmen ilk 2 el atışı havaya yaptım. Öldürme kastım olsa neden ilk iki el atışı havaya yapayım. Herhangi bir hedef gözetmedim. Amacım öldürmek olsa olay yerine gider gitmez ateş ederdim. Meşru müdafaa sınırlarında hareket ettim. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum.” savunmasında bulundu. 

Kira fiyatları Trabzon'da tavan yaptı! Kira fiyatları Trabzon'da tavan yaptı!

SİLAHI BİLMEDİKLERİNİ İLERİ SÜRDÜ


Tutuksuz sanık İskender Günen Y. de olayı planlamadıklarını, tutuklu sanık Aktürk'e ateş etmesi yönünde herhangi bir şey söylemediğini ileri sürdü. Sanık İskender Y., “Arayı bulmak istedik. Bedirhan da silah olduğunu da bilmiyordum. Olay yerinde hepimiz ölebilirdik. Gerçekten çok üzüldük. Rahmetlinin öldüğünü öğrenince hüngür hüngür ağladık. Öldürmeye giden hüngür hüngür ağlar mı? 2018’de benim babam cinayet sonucu rahmetli oldu. Bir insan vurulunca geride kalanların ne halde olduğunu biliyorum. Ben iddia edildiği gibi karşı tarafa ateş etmesi konusunda bir şey söylemedim. Biz olay yerine olayı gerçekleştirme amacıyla gitmedik. Beraatimi istiyorum. Milli sporcuyum ve üniversite öğrenciyim. İlgili belgeleri de size sunmak istiyorum.” iddialarında bulundu. Mahkeme heyeti belgeleri aldıktan sonra diğer sanık savunmasını gerçekleştirdi. 

OLAYDAN MAKTULÜ SORUMLU TUTTU


Tutuksuz sanık Hakan B. de olay yerine konuşmak gittiklerini savunarak, "Maktulün bıçakla saldırması üzerine olay bu hale geldi. Bizim araçta Bedirhan'ı kendimiz bıçaklayarak meşru müdafaa süsü verdiğimiz iddiası doğru değildir. Hastaneye gittiğimiz de polis İskender’i hastaneden aldı. Beni de ertesi sabah ifadeye çağırdıklarında hemen gittim." ifadelerini öne sürdü. 

SANIK SAVUNMALARININ ARDINDAN DURUŞMA ERTELENDİ

WhatsApp Image 2022-11-10 at 19.08.27 (2)
Diğer sanıklar Semih K. ise, “Ben normal bir yere gidiyoruz düşüncesi ile arabaya bindim. Yolda kalabalık gitmeyelim yanlış anlaşılır düşüncesi ile araçtan indim. Sonrasında evim o tarafta olduğu için olay yerine doğru gittim. Olaya dahil olmadım. Beraatimi talep ediyorum.” savunmasında bulundu.  Ümit A. ve Serkan P. de araçtan indiklerini ve olaya dahil olmadıklarını ileri sürerek, beraatlerini talep etti. Avukatların beyanlarının ardından mahkeme heyeti, sanıkların mevcut halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.