Dedi: Değirmendere’de dere yatağına terminal yapan Büyükşehir Belediye Başkanını savunan ve savunurken de üstüne bir de teşekkür eden bir AK Parti İl Başkanımız var. Üstelik bu başkan, dere yatağına terminal yapan Büyükşehir Başkanını eleştiren Trabzon’daki siyasi parti il başkanlarına ‘Yatırım düşmanları’ diyor. Nasıl yorumlarsınız?

Dedim: Birincisi, bu arkadaşımız belli ki, siyaseti hissi yapıyor. Siyaset bir sevk ve idare etme sanatıysa… Yönetme ve yönetilme sanatıysa… Bu arkadaşımız hem idare sanatından hem yönetebilme vasfından uzak gibi gözüküyor… İl Başkanı Mumcu, Büyükşehir Belediye Başkanını böyle savunmak yerine eline DSİ raporunu alıp, 2-3 tane de derede terminal savunan üniversite hocası bulup!! Basın toplantısı düzenleyebilirdi. Sayın Mumcu il başkanı olarak atandığında, kendi partisinin dinamikleri bile ‘Bizi yönetmeli, yönetebilmeli. Aksi takdirde yönetilir.’ demişti. Bugünkü tablo Sayın Mumcu’nun partisinin içinde kaybedenler cephesi tarafından yönetildiğini gösteriyor. (Kaybedenlerden kastımız, toplumda karşılığı olmayan AKP’lilerdir)

İkincisi, siyasette öfke, yerine göre tehlikelidir. Toplumda karşılığı yoksa bumerang gibidir. Döner kendini vurur. AK Parti İl başkanı Sezgin Mumcu’nun öfkesi tabanda karşılık bulmamış, hem siyasetçi olarak kendine, hem partisine zarar vermiştir.

Üçüncüsü; bu suçlama, yalnızca siyasi partilerle sınırlı kalmaz. STK’lardan, kanaat önderlerine, meslek odalarından, üniversite hocalarına basına ve sıradan vatandaşa on binlerce insan dere yatağında terminale karşıdır. Şimdi bunlar Trabzon’a yapılan yatırımlara karşı mıdır? Bunlar yatırım düşmanları mıdır?

                                     ***

Dedi: Şimdiye kadar Büyükşehir Belediye Başkanına eleştirel yaklaşıyordunuz. AK Parti İl Başkanını da eleştiriyorsunuz. AK Parti’ye tavırlı mısınız?

Dedim: Biz, Trabzon’un ve bölgenin çıkarlarını her şeyin… Tüm siyasetin üzerinde tutarız. Yandaş da değiliz, AK Parti yöneticisi de değiliz. AK Parti’deki yanlışları dile getirmek parti düşmanlığı olamaz. Biz bağımsız bir gazeteyiz. Bizim için partiler değil, ilkeler önemlidir. Bu gazeteyi 22 yıl önce kurarken ilkelerimizi şöyle sıralamıştık… “Demokrat… Özgür… Bağımsız ve bağlantısız… Din ve vicdan özgürlüğünden yana… İslami hassasiyeti önemseyen… İnsan haklarını savunan… Trabzon ve bölgenin çıkarlarını her değerin üzerinde gören…” Hala aynı noktadayız. Yanlış yapan, yoksuzluk ve haksızlık yapan AK Parti’de de olsa yazacağız.  Parayla susturulanlardan olmadık, olmayacağız inşallah.. Trabzon’un çıkarlarını savunan muhalefeti ‘yatırım düşmanı’ diye itham ederseniz bu kenti geliştiremez, büyütemezseniz. Bu kent bu bölge ancak herkes ‘şehir için’ ortak çıkarlarda buluşursa gelişir.

Hangi mega yatırım yapılmış da muhalefet parti başkanları karşı çıkmış? Demiryolu rayları döşendi de raylarını mı söktüler? Yatırım Adası başladı da önünü mü kestiler? Boztepe’ye teleferik yapıldı da binmediler mi? İkinci havalimanı pisti yapıldı da uçağı indirmediler mi? Kendi yaşadıkları şehirdeki yanlışları görmemeleri mi isteniyor? ‘Yatırım Düşmanlığı’ sözleri dere yatağında terminale karşı çıkan herkese söylenmiştir. Dolayısıyla bizim tepkimiz, yanlışı yapmak kadar bu sözlerin bize de söylendiğine inanmamızdandır.

Dedi: Özellikle Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Kurt, son dönemde yerel siyasete bir aktivite bir canlılık getirdi. Kurt’un tutumunda bir öfke hissediyor musunuz?

Dedim: Kesinlikle… Kurt bir ilke adamıdır. 20 yaşlarından beri tanıdığımız ve siyasi mücadelesini bildiğimiz bir isimdir. Merhum Adnan Demirtürk’ün yetiştirdiği en sadık ve samimi öğrencilerindendir. Bugünkü tavrı, kendisine belediyede zulmedildiği için değildir. Belediyede çalışırken de bunları söylemiştir. Bugün öne çıkışı bir aksiyon adamı olmasından ve siyasi birikimindedir. Artık özgür oluşumunda elbet etkisi büyüktür.

Dedi: Millet İttifakı’nın diğer adaylarıyla bir uyumsuzluk olmaz mı?

Dedim: Neden olsun ki? Bu birliktelik, bu aksiyon, haksızlık ve yolsuzlukların karşısına dikilme olayı Saadet Partisinden çok Millet İttifakı’na yarıyor. İttifakın Trabzon ayağı iyi bir yol arkadaşına kavuşmuştur.

Dedi: Kurt’un dönüşü sanki sizi de memnun etmiş gibi gözüküyor.

Dedim: Trabzon’un ve bölgenin çıkarları için kim aksiyon üretirse… Bu şehir için hangi il başkanı bir adım atarsa arkasına düşeriz. Hangi işadamı adım atarsa önüne düşer yürürüz. Kısır siyasete esir olmaz, şehirden ve birlikte yaşadığımız insanlardan yana tavır belirleriz. Tıpkı bugün olduğu gibi…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.