Rabia MOLLAOĞLU-Trabzon’da turizm yoğunluğu katlanarak artmaya devam ediyor. Körfez ülkelerinden gelen direkt uçuşlar seferlerini ağustos ayında artırma kararı alırken Trabzon Havalimanı iç ve dış hatlarda tarihi yoğunluğunu yaşıyor.

BİR MİLYON 721 BİN 924 YOLCU

Trabzon Havalimanı’na temmuz ayında iç hatlardan gelen yolcu sayısı 1 milyon 408 bin 490 kişi, dış hatlardan gelen yolcu sayısı ise 313 bin 434 kişi olduğu öğrenildi. Toplamda ise bir milyon 721 bin 924 kişi Trabzon’a uçtu.

Trabzon Havalimanı’nın temmuz ayı uçak trafiği ise iç hatlardan 9 bin 773 uçuş, dış hatlardan 3 bin 19 uçuş sefer gerçekleştirdi. Toplamda 12 bin 792 uçak seferi gerçekleştirilmiş oldu.

AİR ARABİA SEFERLERİNİ ARTIRACAK

Trabzon’a Sharjah’tan direkt uçuş yapan Air Arabia Ağustos ayı için seferlerini artırma kararı aldı. 8-14 Ağustos haftası 47 uçuş, 15-21 Ağustos haftası 45 uçuş, 22-28 Ağustos haftası 45 uçuş, 29 Ağustos - 4 Eylül Haftası 24uçuş, 5-11 Eylül Haftası 14uçuş, 12 Eylül-29 Ekim arası haftalık 2 uçuş düzenleyeceği belirtildi.

ŞEHİR KALDIRMA KAPASİTESİNİ DOLDURMUŞTUR

Turizmde yaşanan patlama Trabzon’un bu turist yoğunluğunu karşılayıp karşılayamayacağı konusunu gündeme getirdi. Sosyal hayata olumsuz etkileri sağlıklı bir turizm gerçekleşip gerçekleştirilmediği, turizmin sürdürülebilir olup olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan TİSAD Başkanı Murat Çavga, konunun hassas olup iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Çavga, “Halk olarak şuan ki halimizden memnunsak demek ki turisti kaldırabiliriz. Uzungöl’e giderken trafik sorunuyla karşılaşıyorsak, şehir merkezinde trafik sorunuyla karşılaşıyorsak, uçaklarda yer bulamıyorsak, buna benzer aksaklıklarla yerel halk olarak karşılaşıyorsak demek ki şehir kaldırma kapasitesini doldurmuştur. Buna kamu vicdanının karar vermesi lazım.

TARİHİN EN GÜZEL GÜNLERİNİ YAŞIYOR

Turizm, Trabzon’un geleceğidir. Belki de tarihin en güzel günlerini yaşıyor Trabzon. Bu turizm hareketliliği bölgeye de olumlu yansıyor. Sadece sektörü değil, sektörün tetiklediği diğer sektörlere de katma değer sağlıyor. Turizm Trabzon’un gelir kapısı. Eğer turisti memnun edersek, turist yoğunluğunu sürdürülebilir kılarsak bu sektörden uzun yıllar gelir elde etmeye devam ederiz.

TRABZON’UN DA KALDIRMA KAPASİTESİ VAR

100 kişilik restorana 500 kişi getirip yemek yedirebilir misiniz? Yedirmeye çalıştığınızda ne olur? Her şehrin, her beldenin, her işletmenin bir kaldırma kapasitesi vardır. Bugün Uzungöl’ün de, Seragöl’ün de, Trabzon’un da kaldırma kapasitesi var.

TURİST SAYISI DEĞİL HİZMET KALİTESİ ÖNEMLİ

Yıllardır havalimanında gelen giden turist sayısıyla övünüyoruz. Havalimanında bahsettiğimiz milyonlarca kişi iç hatlarda 4 tane kapıdan çıkıp uçağa gidiyor. Biz hiçbir zaman havalimanımızın yeterli olup olmadığını tartışmadık. Dış hatlarda yüzbinlerden bahsediyoruz. Peki, turistler memnun mu, yeterli hizmeti verebiliyor muyuz, havalimanımız buna kafi mi değil mi tartışmamız lazım şu süreçte. Turizmi sürdürebilir kılmak sadece işletmelerle değil, kamu dayanışmasıyla mümkün.

Trabzon'un göbeğinde eşini öldüren koca hakkında karar verildi Trabzon'un göbeğinde eşini öldüren koca hakkında karar verildi

SOSYAL İNFİALE SEBEP OLUYOR

Turizm hareketliliği şehirdeki halkın sosyal hayatını en az etkiliyor olması gerekir. Bir bireyin yaşam kalitesine, konforuna olumsuz etki ediyorsak konuyu masaya yatırmamız gerekiyor. Bu belli sonra sosyal infiale sebep oluyor. Bu sene onun sıkıntısını yaşıyoruz. Bugün bir kişinin cenazesi olsa İstanbul’a bir hafta önceden uçak bileti bulamıyor. Bulduğu uçak bileti 2 bin civarında oluyor. Burada insanların sosyal hayatına dokunmuş oluyoruz.

ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞUN KAFASINI KESMİŞ OLURUZ

Turizm bizim için bir nimettir. Şehrin, bölgenin geleceği, kurtarıcısıdır. Pandeminin yaralarını bu dönem sarmışızdır. Bundan sonraki seneler daha üstüne koymaya başlayacağız. Belki turizmi 12 aya yayacak çalışmaları daha rahat yapacağız. Eksik bıraktığımız konulardan dolayı halkı, turistle karşı karşıya getirip sosyal infiale sebep olduğumuz anda altın yumurtlayan tavuğun kafasını anlamadan kesmiş oluruz.” açıklamalarında bulundu.