Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası (TTSO) ağustos ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon turizmiyle ilgili verileri açıkladı. Trabzon’a 6. ay itibariyle 600-700 bin dolaylarında turist geldiği, sene sonu bu rakamın 900 bin olacağı ifade edilirken gelenlerin çoğu genç ve kadın olduğu belirlendi.

Hacısalihoğlu, “15 Nisan’da su ürünlerinde av yasağı başladı ve 1 Eylül itibariyle yeniden faaliyete geçecek. Su ürünlerinde Avcılık Sektöründeki balıkçılarımızın yaptığı faaliyetler, ekonomiye, istihdama katkıları, Somon Balığı üzerindeki faaliyetleri dikkate alırsak bu çalışmalardan dolayı tüm camiayı kutlamak istiyorum.

ÇİKOLATA MERKEZİ OLMA HEDEFİ

Kız Meslek Lisesi ile yaptığımız protokol gereği çikolata üretimini şehirde yaymak istiyoruz. Çikolata merkezi olma hedefimiz var. Bununla ilgili geleceğe dönük istihdamla ilgili, gençlerimizin, kadınlarımızın bu konuda yapacakları faaliyetle ekonomiye katkı noktasında onları destekleye devam edeceğiz.

GÜNLÜK 30’UN ÜZERİNDE UÇAK

Günümüzde herkesin konuştuğu turizm. Bu konuda Ağustos ayı sonuna geldik. Beklerdik daha erken sezona başlayalım. Hazirandan sonra başladık. Dolu dolu mevsimin sonuna doğru geldiğimizi belirtmek isterim. Eylül ayı da böyle devam etsin. Şehrimizde misafirlerimizin memnuniyeti konusunda elbette şehir olarak elimizden geleni yapıyoruz. Böyle olunca şehrimize gelen misafirlerin Körfez ülkelerinden günlük ortalama 30’un üzerinde uçak geliyor. Bugüne kadar görülmemiş rakamlar.

600-700 BİN CİVARINDA TURİST GELDİ

Biz Trabzon’un turizmde organize ederken stratejik planda belirtmiştik. O tarihlerde 3 milyon turist hedefimiz vardı. Artvin’den, Samsun’a kadar Bayburt, Gümüşhane dahil olmak üzere. Pandemi öncesinde 500 bin civarındaydı. 6. ay itibariyle 600 - 700 bine yakın bir rakam önümüzde duruyor. Bu sene sonu itibariyle 900 bin rakam olacaktır. Bunun ekonomiye katkısı olarak anketlere başladık.

GELENLERİN ÇOĞU GENÇ VE KADIN

Gelen misafirlerin büyük çoğunluğu 29 yaşın altında. Diğerleri de 40 - 60 arasında olduğunu görüyoruz. Gelenler ağırlıklı olarak kadın…

TURİSTLERİN KALIŞ SÜRELERİ UZADI

Misafirlerin kalış süresi 7 gündü. Yapılan anketlerde bu 9 günün üzerine çıktı. Gelen misafirlerin biraz daha zaman ayırabilecekleri yerlerimizin olduğunu göstermekte. Önümüzdeki süreçte ihtiyaçlarımızı tespit edip o konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

OTELLER YETERSİZ KALDI

DEVA, Trabzon'da saha çalışmalarına devam ediyor! DEVA, Trabzon'da saha çalışmalarına devam ediyor!

Yine anketlerde ortaya çıkan bir konu da… Misafirlerin belirttiği şehrimizde otellerin yeterli olmadığı konusu. Otellerimizi bu güne kadar fazla olduğunu hepimiz söylüyorduk. Bu fazlalık gelen turistlere bağlı olarak, hatta apartların bazı şikâyetler konusunda çalışma yapılarak onların üzerine gidildiğini belirtmiştik. Bizim esas üzerinde duracağımız konu gelen misafirlerin sayısını arttırmak. Bu çalışmalar üzerine çıktık. Otellerimiz dolu. Sezon daha uzun olabilir önümüzdeki süreçte bunların tedbirleri alınacak.

GÜNLÜK 100-200 DOLAR HARCAMA

Harcamalarla ilgili sorulduğunda 100 dolar ile 200 dolar arasında olduğunu, bu rakamlarda konaklama ve diğer alışveriş olmadığı, sadece günlük harcama rakamların olduğu belirtilmekte. Bu rakamlar dikkate alındığında tahminlerimizin üzerinde bir rakama ulaştığını belirtmek istiyorum.

MEMNUNİYET DERECESİ YÜKSEK

Gelen misafirlerle ilgili bazı olumsuz haberler çıktı. Buna bağlı olarak sorularımız oldu. Memnuniyet derecesinde, gerekli tedbirlerin önümüzde süreçte alınması gerektiğini biliyoruz. Memnuniyetler oldukça yüksek.. Yüzde 95 memnuniyet sevilerini gördüğümüzü belirtmek istiyorum.

SORUNLAR KAYIT ALTINDA

Misafirlerin istekleri doğrultusunda rahatsız oldukları bazı konular var. Onlar da bizlerde kayıt altında. Bu konuda önümüzdeki süreçte daha dikkatli olacağımızı da belirtmek istiyorum.

TEKRAR GELMEK İSTİYORLAR MI?

Misafirlerin önümüzdeki süreçte yapacakları yatırımlarla ilgili bizlerden bazı bilgeler alıyorlar. Gelen misafirlerin kalma sürelerinin yanında, bir daha buraya gelme istekleri soruyor. Yüzde 35’inin bir kaç defa geldiğini bundan sonra gelmek istediğini yüzde 45’inin ilk defa geldiğini, burayı tanıma arkadaşlarından ve sosyal medyadan gördüklerini memnun olduklarını ifade ediyorlar. Şehrimizdeki turizmin gelişmesi konusunda ilerlediğini gösteriyor.” açıklamalarında bulundu.