Büyükşehirin 2022 yılı bütçesine ağır eleştiriler devam ediyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, Büyükşehirin 2022 yılı mali bütçesine eleştiriler yöneltti. Bütçenin büyük bölümün oluşturan kaynakların gayrimenkul ve borçlanma olduğunu açıkladı.

18 Kasım 2021 Perşembe 14:13
Büyükşehirin 2022 yılı bütçesine ağır eleştiriler devam ediyor

Çakıroğlu yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Trabzon Büyükşehir Belediyesi Bütçe Görüşmeleri bitti ve bütçe geçti. Onay alan bütçe benim ve kanaatimce meclis üyesi birçok arkadaşımın görüşmelerle ilgili dikkatlerini çeken hususlar olmuştur, olmalıdır da... Devletin malı deniz zihniyetiyle karşı karşıyayız demek istemiyorum ancak ortada müflis bir tüccarın olduğu aşikârdır.

FAİZ 46 MİLYONDAN 100 MİLYONA ÇIKABİLİR

Tasarrufun ‘T’ si gibi bir derdi olmayan belediye yaptığı 1.265.000.000 TL'lik bütçenin gelir hesabına 214.000.000TL'lik borçlanma ve 250.000.000TL'lik kısmını arsa ve taşınmaz satışlarından karşılamayı varsayıyor. Yani umuyor. Bütçenin büyük bölümünü oluşturan iki kaynak biri borçlanma diğeri gayrimenkul satışı. Hâlihazırda 46.500.000TL faiz ödeyeceğini belirten belediye şayet hayal ettiği satışları yapamazsa ilave borçlanacak ve faiz ödemesi yıllık 100.000.000TL olacak.

ÇİFT MAAŞLARI, AŞ.’LERİ SORGULAMAK GEREKİR

Peki, yaklaşık 12.350.000 TL temsil, ağırlama harcamasını sorgulamak gerekmez mi? Ya da bir yıl içinde işe alınan 180 kişi, belediyenin şanslı seçilmiş çift maaş alanları, belediye bünyesinde kurulan A.Ş’ler?

YÜK MİLLETİN SIRTINA BİNDİRİLECEK

Mesela nere aktığı belirsiz olan doğrudan alım musluğunu kapatmak gerekmez mi? Faize karşıyım diye en üst perdenden söyleyen Sn. Cumhurbaşkanımızın partisini temsil eden siyasilerin, belediyenin bu borçlanma ve faiz ödeme heyecanını eleştirmelerini, tepki göstermelerini beklememiz iyimserlik mi olur? Peki, yük kimin sırtına vurulacak. Tabi ki milletin.

İLÇELERE SUS PAYI

448 700 su abonesinden kullanım limitine bakmaksızın 12 ay boyunca ekstradan 8TL ücret alınacak. Bu payın küçük bir kısmını sus payı gibi ilçe belediyelerine bölüştüren Büyükşehir Belediyesi, bu belediyelere vermekten imtina ettiği rakamları Van'ın bir ilçesine AVM yapmaktan imtina etmiyor.

YILLARCA ÖDENEMEYECEK BORÇLAR

Adaylık dönemlerinde kâr eden belediye vaatlerini havada uçuşturanlar, ne var ne yok satarak, olmadı yıllarca ödenemeyecek rakamlarla belediyeleri borç batağına batırarak, yüksek faiz ödemesine mecbur bırakarak sadece bana göre mi müflis tüccarlık yapıyorlar... Bugün yaşadığımız ekonomik sorunun temelinde savurganlık, hesapsızlık ve aşırı borçlanma var.

MÜFLİS TÜCCARLARIN MARİFETLERİ

Ülkenin toplam borcu 2.100.000.000.000TL.Bunun yarısından fazlası dövize endeksli. Yani, köprüden geçişi bile dövize endeksledik ve her gün hızla değişen kur yüzünden köprüden öteye geçerken ödediğiniz parayla geri dönemiyorsunuz ve onu satarım bunu satarım diyerek fütursuzca yapılan bütçeler, şuursuzca borçlanmayı doğuruyor. Borçlanmak zorunda olursanız faiz düşmez. Faizin oranını belirleyen sizin borçlanma zaruretinizin, talebinizin şiddetidir... Yani borçlanarak, satarım olmadı borçlanırım diyerek ülke gibi illeri de batırdınız... Bu arada rakamlarla yazıyı boğmak istemezdim ancak dün attık diye övündükleri ‘6 SIFIR’ ne çabuk geri geldi değil mi? Muflis Tüccar mı dedim. Hayır, Bunlar Müflis Tüccarların marifetleri...”

Anahtar Kelimeler:
Trabzon HaberTrabzon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.