Yıldızlı TOKİ konutlarında vatandaşlar doğal gaz eylemini gerçekleştirdi. 15 yıldır söz verilen ancak bugüne kadar imar yolunun olmadığı gerekçesiyle doğal gaz verilmeyen TOKİ’lerde konut sahipleri kömür fiyatlarının 3-4 kat arttığını belirterek gider kalemlerinde yaşanan artış bellerini büktüğünü kaydederek isyan etti. İmar yolunun yapılması için mahkeme sürecini bahane eden il ve ilçe belediyesine Yıldızlı Muhtarı Ufuk Can çağrıda bulundu. Can, “Yeter ki yetkililer bize yardımcı olsun. Samimi olup bize yardımcı olsunlar. Eğer muvaffakiyetlerini alamazsam muhtarlık mührünü kaymakama teslim edeceğim” dedi.

15 YILDIR YOL SORUNUMUZ VAR

Yıldızlı Muhtarı Ufuk Can, “Yıldızlı Trabzon’un en gözde mahallelerinden bir tanesidir. Gerek turizm, gerekse konum olarak ilçeye ve ile en yakın merkez. TOKİ konutları 15 yıldır burada var. İnsanlar devletin yapmış olduğu konutlara gelip yerleştiler. 15 yıldır yol sorunumuz var. Burası bir anda yerleşim alanı oldu. Özel sektör olsun, AFAD konutları, özel lise, Anadolu lisesi, huzur evi, restoranlar olunca da yolumuz yetmez hale geldi. Bu yol artık bu yoğunluğu kaldırmıyor.

KÖMÜR FİYATLARI İNSANLARIN BELİNİ BÜKTÜ

Hayat pahalılığı da yol sorunun önüne geçmiş oldu. Şayet bu insanlar geçen yıl 700 lira daire başına kömür aylık ödeme yaparken, pahalılık nedeniyle şuan kişi başı aylık 2 bin 200’e kadar ödeme yapılıyor. Bu da insanların belini büktü. Yol sorununu unuttuk. İnsanlar nasıl geçineceğinin hesabını yapmaya başladılar. Burada oturanlar da dar gelirli, çoğu emekli insanlar. Devletimizden yardımcı olunmasını istiyoruz.

YOL SORUNU ÇÖZÜLÜNCE DOĞAL GAZ SORUNU ÇÖZÜLECEK

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Trabzon'a geliyor! DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Trabzon'a geliyor!

Doğal gaz sorununu AK Parti Milletvekili Salih Cora ile konuştuk. Yanımızda enerji bakanını aradı. Bakan da kendisine ‘şartları oluşturun yardımcı olacağım’ dedi. AKSA, imar yolumuz olmadığı için böyle bir yola doğal gaz yapamayacaklarını söylüyor. Yolu il ve ilçe belediyesinin yapması gerekiyor. 10 yıldır mahkeme süreci sürüyor. İtiraz süreci var. 18 uygulaması yapıldı. Vatandaş da haksız 18 uygulamasını mahkemeye taşıdı.

MÜHRÜNÜ KAYMAKAMA TESLİM EDECEĞİM

Büyükşehir Akçaabat Belediyesine, Akçaabat Belediyesi Büyükşehire atıyor. Olan vatandaşa oldu. Doğal gaz 2 yıl önce Yıldızlı’ya geldi. Arada 2 km mesafe var. Muvaffakiyetleri ben vatandaştan alırım. Yeter ki yetkililer bize yardımcı olsun. Samimi olup bize yardımcı olsunlar. Eğer muvaffakiyetlerini alamazsam muhtarlık mührünü kaymakama teslim edeceğim.” ifadelerine yer verdi.

“DOLARIN ÖNÜNE ATILDIK”

Yönetici İsmail Karaosmanoğlu, “Sorunlarımız 15-16 yıl öncesine gidiyor. Başta yol sorunumuz geliyor. Bu şartlarda kömür fiyatlarını dolar kurunun yüksekliğinden ötürü ödeyemez hale geldik. Doğal gazın buraya ulaşmasını bekliyoruz. Kısa zamanda olmasını istiyoruz.

Birçok başvuru yaptık. Bizimle alakalı gelip ‘şunu yaparız’ diyen bir kişi çıkmadı. Buradaki insanlar da bu devletin vatandaşı. Hep beraber bir araya gelelim, bunu nasıl çözeriz konuşalım. Ancak bu konuya kimse yaklaşmıyor. Bizi attılar doların önüne. Geçen yıllarda 2 bin liraya ısınıyorduk. Şimdi 10 bin liranın üzerinde. Biz bir an önce buraya doğal gazı öyle ya da böyle istiyoruz. AKSA’ya gidiyoruz bize ‘yol’ diyorlar. Belediyeye gidiyoruz ‘AKSA’ diyorlar. Bizi bir dinlesinler.” şeklinde konuştu.

“73 YAŞINDAYIM BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM”

TOKİ konutlarında oturan Bayram Birinci ise “İstanbul’da yaşıyordum. Memleketime geldim. 73 yaşındayım. Böyle bir şey görmedim. Çevresel boyutu var bunun. Bakanlarımıza, milletvekillerimize sesleniyorum. Lütfen buyursun gelsinler. Tartışalım, bize yardımcı olsunlar. Kıt kanaat geçiniyoruz. Ateş artık mutfağa düştü.” dedi.

900 KİŞİ MAĞDUR EDİLDİ

Diğer bir konut sahipleri ise, “Sadece yakıt paramız değil, elektrik, tüp vs. her ay 4-5 çeşit ödeme yapıyoruz. Geçinemiyoruz.”, “Aylık burada oturan kişilerin 3 bin 500 lira gideri var. Elektrik, su, yakıt, aidat… 3 bin 500 lira verdikten sonra geri ne kalıyor? Kiracılar daha da fazla ödeme yapıyor. Ev sahibi olduğumuz halde 3 bin 500 giderimiz oluyor. Ne alıyoruz ki? Gıdamızı neyle karşılayacağız. Çok mağdur durumdayız. Belediyemiz sesimizi duysun. Yolumuzun projesi yapılacaksa bir an önce yapılsın. Doğal gazın bir an önce gelmesini istiyoruz. 900 kişi burada mağdur durumda. Yazık, günah.” açıklamalarında bulundu.