Son aylarda gündemden düşmeyen Trabzon şehrini vatandaşlara sorduk.

Trabzon denilince akla doğa ve yeşillik gelirken, artık huzur kavramı da geliyor geliyor. Trabzon sokaklarına inerek vatandaşlara Trabzon’un yaşanılabilir ir şehir olup olmadığını sorduk. Gelen cevaplar birçoğu olumlu oldu. Huzur ön planda olurken, olumsuz olan yorumlar ise trafik ve çevre problemleri oldu. İşte o röportajlar:

Sezai Alemdağ

Huzur olarak yaşanılabilir bir şehir. Ancak trafik olarak sıkıntılar var. Meydan bölgesinde ve Şana’da trafik çok sıkışık. Ayrıca pahalı bir şehir. Buraya raylı sistem lazım. Yoksa sebzeyi hep pahalı yemek zorunda kalacağız.  Ancak huzur açısından en yaşanılır şehirdir.

Ömer Hacer

Evet yaşanılabilir bir şehir benim için. Doğası yeter.  Bunun için buralı olmak bile yeter.

Yahya İkram

En güzel yaşanacak şehirlerden biridir. Doğası, havası, suyu, biraz da insanları diyelim.

Başkan Danışmanı Metin Güneş'ten Trabzon Arsin OSB'ye Ziyaret Başkan Danışmanı Metin Güneş'ten Trabzon Arsin OSB'ye Ziyaret

Burhan Aksoy

Tabi ki yaşanılabilir bir şehir. Yeşilliği var bir kere. Tek sıkıntı nem o da olmasa çok daha iyi olur. Burası çok güzel ve yeşil. Her şeyimiz var.

Şakir Beşar

Hayır değil. Hiçbir temizlik yok. Çalışma yapılmıyor, sahili görüyorsunuz. Toprak doldurdular, ne yapılacağı belli değil. Proje yok ortada. Vatandaşın haberi yok. Kimse kimseye anlatmıyor. Sokaklarda temizlik yok. Çöp konteynırlarının ağzı açık. Ulaşım hiç yok. Gelen belediye başkanı da aynı, eskisi de öyleydi. Hizmet yok kısacası.

Filiz Paşaoğlu

Yaşanılabilir ancak çok zor. Özellikle ciddi bir trafik problemi var. Meydana çözüm bulunması lazım. Fazlaca turist alıyor, bunun için çözümler üretilmeli. Yoğunluktan insan gezmek istemiyor. Minibüsler beni rahatsız etti. Bir şehirde hala ulaşım bunlarla sağlanıyorsa gelişmemişlik göstergesidir. Burada aslında her şey var. Deniz ve doğa yeterli. Ancak şehirde doğa kalmamış. Bazı sokaklar ve caddeler dar. Binalar eski. Buna çözüm bulunmalı Maraş Caddesi trafiğe kapatılmış, böyle yerler artırılabilir.

Fatma Paşaoğlu

Tarihi bir şehir olmamıza rağmen, tarihi bir yapıtımızı göremiyorum. Karadeniz bölgesi yeşil ile anılsa bile şehir merkezinde göremiyoruz.  Trafik çok ciddi bir problem. Sahilimiz yok. Bunalıp deniz kenarına gidemiyoruz. Hep beton geçiş yok. Biz dün akşam sahile gitmek için Yomra’ya gittik.

İrem Tokdemir

Ekonomik olarak çok yaşayacağımızı düşünemiyorum. Esnafımız turistlere göre fiyat belirliyorlar. Ancak bu yazın olacak, kışın biz kalacağız. Umarım bu şekilde yine başarabilirler.