Rabia MOLLAOĞLU-Trabzon’un Ortahisar Yalıncak plajında elektrik akımına kapılarak ölen 20 yaşındaki Mustafa Uzun’un otopsi raporu belli oldu. Otopsi raporu bilirkişi raporunu destekler nitelikte gencin elektrik akımına maruz kalmasıyla ölümünün gerçekleştiği ortaya koyuldu. Adli Tıp raporuna göre kanda alkol bulunmadığı, kanda ve göz içi sıvısında Lidokain yer aldığı, kişinin ölümünün vücudundan elektrik akımı geçmesine bağlı solunum ve dolaşım yetmezliği sonucu meydana gelmiş olduğu açıklandı.

BİLİRKİŞİ RAPORU BELLİ OLDU

Bilirkişi raporunda yer alan ifadeler ise olayın boyutunu ortaya koydu. Olay günü 12 Temmuz saat 5.00 sıralarında tutulan raporda 3 arkadaşıyla denize girdikten sonra Uzun’un elektrik direğine temas etmesiyle yaralandığı Kaşüstü Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldığı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı belirtildi. Olay yerinde OYİ timi ve Çoruh Aksa elektrik birimi inceleme yaptı.

haber2

YANLIŞ BAĞLANTI TESPİT EDİLDİ

Yapılan incelemede olayın yaşanmış olduğu aydınlatma direğinin dış kısımlarında elektrik enerjisi olduğu, bağlantı kapağı iç kısmındaki sigortanın sağlam ve açık vaziyette olduğu belirlendi. Direğin topraklama bağlantısına kablonun enerji ucu bağlanarak direklerin gövdelerine direklerin gövdelerine toprak üzerinden doğrudan enerji verildiği, yanlış bağlantı sonucunda elektrik akımının direkt direğe geçtiği kaydedildi.

SAHİLDE 5 DİREKTE KAÇAK TESPİT EDİLDİ

Direğin gövdesinde 204 volt kaçak elektrik olduğu kayıtlara geçti. Olay sonrası kontrol edilen direkte kaçağın devam ettiği tespit edildi. Gri kablo klamens kısmından ayrılmasıyla kaçak akımın durduğu ifade edildi. Olayın yaşandığı direk haricinde 4 direkte daha aynı şekilde kaçak tespit edildi. Şartel panosunda ise kaçak akım rölesi olmadığı, bağlantı hatası olmadığı tutanağa geçti.

haber3-1

“OĞLUM ÖLDÜ, PEKİ SORUMLULAR NEREDE?”

IMG_6668

Baba Halil Uzun, “Kaza olalı neredeyse 2 ay oldu. Ancak süreç içerisinde her hangi bir tutuklama ve benzeri bir şey olmadı. Adaletin daha hızlı işlemesini istiyorum. Sorumlular nerede? Sorumlu firma ya da şirketler kim? Sorumluların ortaya çıkarılıp adalet önünde hesap vermesini istiyorum.

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "27 Eylül 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "27 Eylül 2022"

Mardin’den Net isimli plajın elektrik projesi ihalesini alıyor. Mastallar diye bir taşeron firmaya yaptırıyor. Bunlarla iletişime geçtiğimizde sorumluluğun onlarda olmadığını sorumlu kurumun Büyükşehir Belediyesi olduğunu söylüyorlar. Ben de soruyorum. Gerçek sorumlu ya da suçlu kimdir? Bunların ortaya çıkarılıp tutuklanmasını istiyorum.

SORUMLULARIN HUKUK ÖNÜNDE HESABINI SORACAĞIM

Kontrolün ve denetimin Büyükşehir Belediyesinde olduğu belirtiliyor. Büyükşehirden ise her hangi bir açıklama yok! Sorumlular en ağır şekilde cezalandırılsın. Davaların biri bitse birini başlatacağım. Bu işin peşini bırakmayacağım. Yaşadığım sürece sorumluların hukuk önünde hesabını soracağım. Burada ölüm varken sorumlular neden iki aylık süreçte tutuklanmadı.” açıklamalarında bulundu.

ADALET YERİNİ BULMADI, NE BEKLENİYOR?

Anne Fatma Uzun ise, “Yargı hızlı işlemiyor. Kim ya da kimler oğlumun ölümüne sebep olduysa cezalandırılmasını istiyorum. Bizim çocuğumuz gitti, ancak sorumlular ortada geziyor. Burada bir suçlu ya da suçlular var! İfadeler ve raporlar apaçık şüpheye yer vermeksizin ortada. Peki, sorumluların ceza alması için ne bekleniyor?

İlk müdahalede, hastanede yapılan incelemelerde raporlarla yanık olduğu belli. 204 volt kaçak elektrik ile akıma kapıldı. Yanlış bağlantı varmış, kaçak akım rölesi yokmuş.” ifadelerine yer verdi.