Trabzon ve Rizhao arasında kardeş kent dayanışmasının başlamasının üzerinden yirmi yıl geçmesine karşın bugüne kadar yeterli mesafe alınamadı.  Rizhao Halk Meclisi Başkanı Yang Jun ve beraberinde ki heyet  Rizhao Yenilik ve Kalkınma Komitesi Direktörü Sun Li, Rizhao Port Grup Liman İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Du Chuanzhi, Rizhao Dişışleri ve Çın Denizaşırı İşleri Ofis direktörü ve Rizhao Port Grup Liman İşletmesi uzmanı Trabzon’da resmi temaslara bugün başladı.

Çin’den gelen heyet Trabzon Valiliği,  Büyükşehir Belediyesi, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve Trabzon Liman İşletmeleri Alport şirketi’nde görüşmelerde bulundu.

Trabzon Ticaret ve Sanayi odasında yapılan görüşmede, heyet adına konuşan Rizhao Halk Meclisi Başkanı Yang Jun, işbirliğini geliştirmeyi amaçladıklarını bildirdi. Riuzhao’nun  bir liman ve ticaret kenti olduğunu belirterek ülkelerinde 34 büyük şirketin Türkiye ile ticaret yaptığını vurguladı. Önümüzdeki dönem Çinli şirketler ile Trabzon arasında ticaret bağlantısını kuvvetlendirmek istediklerini belirtti.

Yang, Trabzon’un Asya ve Avrupa arasındaki ticari koridorda önemli bir liman şehri olduğunu bildiklerini vurgulayarak, “ Bu sabah Trabzon Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanını ziyaret ettik. Şu anda buradayız ve bizi bir heyetle karşıladığınız için mutluyuz. Rizhao Türkiye’de kardeş şehirleri var. Bunlardan birde Trabzon ve tam 20 yıl önce bu ilişki başladı. Rizhao, Trabzon gibi bir liman şehridir.”dedi. Yang, Rizhao’dan birçok şirketin Türkiye’yi ziyaret ettiklerini, ticari bağlantılarda bulunmak istediklerini belirterek, “Rizhao çok güvenli bir şehirdir. Özellikle transit ticarette çok imkân vardır.  Özellikle Trabzon’da firmalar ile işbirliği yapabiliriz. Rizhao dünyada yaşanabilir şehirlerarasında önemli bir kenttir. Turizm anlamında da birçok işbirliği yapma şansımız vardır. Rizhao ekolojik değerleri yüksek bir kenttir. Birçok kendine özgü ürüne sahiptir. Trabzon’un Asya ve Avrupa arasında bir köprü görevi olduğunu biliyoruz. Bu kapsamda daha çok işbirliği ve ticari bağlantıları geliştirmeliyiz. “

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu’da iki şehrin yıllar önce kardeş olduklarını anımsatarak yıllar içerisinde neredeyse kardeşliği unuttuklarını vurguladı. Hacısalihoğlu, “Kardeş şehirlerarasında amacın ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda ilişiklerin başlatılmasıdır. Geçmişi bırakıp geleceğe bakmamız gerekir. Bunun için ilişkilerimizi daha ileriye taşımak için birlikte çalışmamız gerekmektedir. Geçtiğimiz hafta Trabzon’da 3. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi yapıldı. İpekyolu ülkeleri arasında işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan bu zirveye Çin’in Türkiye Büyükelçisi ve beraberindeki heyet ve iş adamları da katıldı. 21 ülkenin bir araya geldiği bu zirve önümüzdeki yıllarda tekrarlanacaktır. Hedefimiz İpekyolu ülkeleriz arasında ticari potansiyelimizi yetirince kullanmamız gerekiyor. Bir uçta Çin, diğer uçta Türkiye ve Trabzon bu ilişkileri kuracağız. ”dedi.

Çin7in Rizhao ile Trabzon’un işadamları arasında bir toplantı düzenlenmesini öneren Hacısalihoğlu bu görüşmenin Trabzon’da veya Çin’de olabileceğini söyledi. Öncelikle bu çalışmadan başlanması gerektiğini ifade etti. Rizhao Ticaret ve sanayi Odası ile TTSO’nun irtibat kurması için aracılık yapmasını istedi.

Rizhao Halk Meclisi Başkanı Yang Jun, Hacısalihoğlu’na ziyareti anısına plaket sundu. Hacısalihoğlu’da Yang ve beraberindeki heyete çeşitli yöresel armağanlar takdim etti.