THY’nin iç hatlardaki uçuşlara eklemiş olduğu Trabzon-Van uçak seferleri Van’da turist kaybına neden olacağı endişesi yarattı. Konuya ilişkin TÜRSAB Doğu Karadeniz BYK Başkanı Volkan Kantarcı ve Doğu Anadolu BYK Başkanı Cevdet Özgökçe açıklama yaptı.

volkan kantarcı

“AMAÇ İRAN’DAN GELECEK TURİSTLERİ KARADENİZ’E TAŞIMAK”

Trabzon-Van arası uçuşların bilinçli operasyon olduğunu iddia eden TÜRSAB Doğu Anadolu BYK Başkanı Cevdet Özgökçe, “Turizm sektöründe aynı zamanda taşımacılık da yapıyorum. Van’dan Trabzon’a otobüs 200 liraya taşıyordu. Yakıt fiyatları artınca 250 liraya yükseldi. Van-Trabzon hava yolu 79-80 TL’ye THY neden taşır? Van’dan İstanbul’a en yoğun dönemde 4 sefer uçak varken, Ankara uçuşları 5 uçaktan 2 uçağa düştü. Madem THY bize hizmet getirecekse İstanbul, Ankara seferleri yoğun olduğu halde bu seferler neden artırılmadı? Pandemide uçakların yüzde 50’si hangarlarda bekliyor. Bu mantıkla THY’nin Van’dan Trabzon’a düşük maliyetli bir uygulama yapması kabul edilemez. Aklımıza ilk gelen İran’dan gelecek turistleri Karadeniz’e taşımak. Amaç bu!

“BİLİNÇLİ YAPILAN BİR OPERASYON”

Kimse kimseyi aldatmasın ve kandırmasın. THY ne Karadeniz halkını ne de Van halkını ödüllendirdi. Burada bilinçli yapılan bir operasyon var. İran’dan gelen konukları Karadeniz’e nasıl aktarırız hesabı yapıldı. Çünkü maliyet ortada. Van-Ankara arası neredeyse Van-Trabzon arası aynı mesafeye uçuyor. Ankara’ya 600 liraya uçup uçaklarda yer bulamazken, maliyetlerin çok yükseldiği 1 ay içinde Trabzon’a 70-80 lira ucuz fiyata nasıl taşıyacak? Van-Trabzon uçak seferlerinin 79 TL’den insanlara sunulması doğru bir yaklaşım değil. Van’ın metropol seferlerini yeterli seviyeye çıkartsınlar Trabzon’a 1 tane değil 2 uçak versinler başımızın üstüne.” ifadelerine yer verdi.

thy-logo--scaled

“KARŞILIKLI TURİZM HAREKETLİLİĞİNE OLUMLU KATKISI OLACAK”

Endişeye mahal olmadığını dile getiren TÜRSAB Doğu Karadeniz BYK Başkanı Volkan Kantarcı, “Daha önce Trabzon-Diyarbakır uçuşu planlanmıştı. Farklı bir destinasyondan Trabzon’a yine uçuş başlayacak. Van’a da 4 Ocak itibariyle karşılıklı seferle başlayacak. Seferlerin fizibilite çalışmasını hava yolları yapıyor. Van civarı illerde Doğu Karadenizli olup görev yapan öğretmenler, öğrenciler, devlet memurları ve geçmiş yıllarda Trabzon’dan göç etmiş insanlar var. Trabzon-Van seferleri olumsuzluğa sebep olmaz. Aksine olumlu katkısı olacaktır. Bu yıl Kasım ayı sonuna kadar inanılmaz yoğunluk vardı. Ve bu yoğunluk devam ediyor. Doğu Karadeniz’den GAP bölgesine kültür turları oldukça yoğun olarak gitti. Van’a Ankara’dan giden trenle kültür turları sürüyor. Hatta Trabzon’dan birkaç seyahat acentesi Van’a kültür turu için uçak rezervasyonlarını yapmış durumda. Turizm hareketliliği hem yurt içi hem de yurt dışı farklı bölgelerden karşılıklı olduğu zaman çok daha verimli olur. Hem Van bölgesine hem de Doğu Karadeniz Bölgesine karşılıklı turizm hareketliliği umarım olumlu katkısı olur.

“YABANCI TURİSTLERİN ÜLKEDE GEÇİRDİĞİ GÜN SAYISI ARTACAK”

Van’a gelen İranlı turistlerin Trabzon’a geleceği endişesine gerek yok. O da katkı sağlayacaktır. Van’dan Akdeniz Bölgesine yoğun olarak giden İranlı turistler var. Trabzon’a karayolu ile seyahat ediyorlardı. İranlı turistlerin hava yolu kullanması durumda ülkemizde geçirecekleri gün sayısı 2 gün daha artacaktır. İranlı turist sayısı çok daha fazla olup hem Van’a hem de Doğu Karadeniz Bölgesine gelse güzel olur. Bu uçak seferleri turizm potansiyelini bir yerden diğer yere kaydıracak diye değerlendirmemek lazım.

“OLUMSUZ DEĞİL AKSİNE OLUMLU KATKI SAĞLAYACAK”

Bölgemizden diğer bölgelere inanılmaz iç turizm hareketliliği var. Kars-Erzurum turları yanı sıra Kapadokya turları yapılıyor. GAP biraz azalmış olsa da devam ediyor. Temennimiz bölgemizden diğer bölgelere iç turizm hareketliliği olurken diğer bölgelerden de bölgemize hareketlilik olsun. Uçak seferlerinin artması olumsuzluk değil olumlu katkı yapacaktır. Rize Havalimanı açılırsa ne olur? Olumsuz etkisi olur mu gibi bir şey. Kesinlikle bütün hepsi bölgemize olumlu katkısı olur.” açıklamalarında bulundu.

Rabia MOLLAOĞLU