Trabzon’un en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Uzungöl’de bayramda yaşanan ve 12 kilometreyi bulan araç kuyruğu Uzungöl’de trafik ve yol sorunu olduğunu ortaya koydu.

Fatoş YETİMHELLAÇ - Trabzon Uzungöl’de yol ve trafik sorunun bariz bir şekilde olduğunu söyleyen Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, “Alternatif yollar oluşturmadan sadece Uzungöl’ün kenarının parsellenmesi imar planında gözüküyor. Biz onun için imar planına karşıyız. Biz diyoruz ki yoğun zamanlarda trafik sıkıntısı yaşıyoruz, bunun halledilmesi lazım” dedi.

Trabzon’a gelen turist sayısı katlanarak artarken şehrin kapasitesi yeterli mi? Trabzon’a gelen turist sayısı katlanarak artarken şehrin kapasitesi yeterli mi?

Uzungöl’de alternatif yollar oluşturulmalı (1)

ALTERNATİF YOLLAR OLUŞTURULSUN

Bayram ve bayram sonrasında yaşanan trafik yoğunluğunda bazı vatandaşlar araçlarını yolda bırakarak yürüyerek Uzungöl’e ulaşmaya çalıştı. Ortaya çıkan bu görüntülerin Uzungöl’de yaşanan yol ve trafik sorununu ortaya koyduğunu söyleyen Keleş, “Bizim Uzungöl’ün imar planına karşı olmamızın sebeplerinden biri de bu trafik yoğunluğu. Biz diyoruz ki alternatif yollar oluşturulsun. Alternatif yollar oluşturmadan sadece Uzungöl’ün kenarının parsellenmesi imar planında gözüküyor. Biz onun için karşıyız. Biz diyoruz ki yoğun zamanlarda trafik sıkıntısı yaşıyoruz. Bu trafiğin ortadan kaldırılması ile ilgili bir çalışma yapın dediğimizde planda böyle bir şey göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

UZUNGÖL’ÜN EN BÜYÜK SIKINTILARINDAN BİRİ TRAFİK

İki yılın ardından beklenen bir yoğunluk olduğunu söyleyen Keleş, Uzungöl’ün en büyük sıkıntılarından birinin trafik olduğunu söyleyerek, “Bu yalnızca gelen turistlerle alakalı bir durum değil. Ben buranın yerlisiyim, ben kendi evime gidip gelemiyorum. Çaykara’da yaşayan vatandaşlar yaylaya çıkmak için böyle bir imkan bulamıyor. Onların yaylaya gitmesini de engellemiş oluyoruz. İmar planına karşı çıkmamızdaki maddelerinden bir trafik. Trafik akışının sağlanmasıyla ilgili sorunlar oluyor. Bunu bayramda gördük ve hala devam ediyor. Bu durum beklenen bir durumdu. İki yıl insanlar Uzungöl’e gelmek için can atarken gelemiyordu. Bu trafik konusunu irdelememiz gerekiyor. Şuanda vatandaşın Uzungöl’de en büyük sıkıntısı trafik” sözlerini kaydetti.